Lavrov poručio da će Rusija znati šta treba uraditi po pitanju članstva Švedske u NATO-u
Rusija zna koje će korake poduzeti kako bi osigurala sigurnost kao odgovor na članstvo Finske i Švedske u NATO-u, rekao jeministar vanjskih poslova Rusije Sergej Lavrov.
Govoreći na konferenciji za novinare u Moskvi, Lavrov je rekao da će protumjere ovisiti o vrsti vojne infrastrukture raspoređene u tim zemljama.
"Uvjeravam vas da će svi legitimni sigurnosni interesi Ruske Federacije biti zaštićeni. Odgovarajuće mjere, znamo koje su te mjere i kako ih realno provesti... Poduzimamo odgovarajuće korake, i mogu vas uvjeriti, unaprijed ”, naglasio je.
Dok je Finska primljena u vojni savez pod vodstvom SAD-a u aprilu, Švedska bi trebala postati 32. članica skupine budući da je Turska odlučila poslati Protokol o pristupanju te nordijske zemlje NATO-u svom parlamentu na ratifikaciju.
Lavrov je rekao da je iznenađen tempom odluke Finske i Švedske da napuste svoj neutralni status i njegove prednosti koje, prema njegovim riječima, uključuju neovisnost, dobar ugled, autoritet i korisne trgovinske i ekonomske odnose s Rusijom.
Prvi ruski diplomat ustvrdio je da su Finska i Švedska žrtvovale svoje nacionalne interese kako bi se pridružile borbi protiv Rusije tako da ne mogu osporiti ideju o zapadnoj hegemoniji koju promiču SAD "zauvijek".
Palestinsko-izraelsko nasilje
Što se tiče palestinsko-izraelskog sukoba, Lavrov je rekao da je stvar u "dubokom ćorsokaku" i zahtijeva "posebne napore" da se prevlada trenutna stagnacija.
"Naši arapski prijatelji imaju relevantne ideje, a Rusija je također izašla s nekim inicijativama", rekao je.
Nekoliko drugih zemalja također je zainteresirano za pronalaženje načina za nastavak izravnih pregovora između Palestine i Izraela i pomak prema rješenju.
Lavrov je rekao da je Moskva također zainteresirana za normalizaciju u Perzijskom zaljevu i da namjerava učiniti sve kako bi pomogla arapskim državama i Iranu da pronađu obostrano prihvatljiva rješenja.
Obnova diplomatskih veza između Irana i Saudijske Arabije bila je važan korak u tom procesu, istaknuo je.
Iran i Saudijska Arabija potpisali su 10. marta u Pekingu sporazum o obnovi diplomatskih odnosa i otvaranju ambasada u roku od dva mjeseca.
(Klix.ba)