ŠOKANTNO SVJEDOČENJE - Putin je 2021. pravio planove za NAPAD NA OVU ZEMLJU! Ali, onda je odustao i krenuo na Ukrajinu

Svijet
ŠOKANTNO SVJEDOČENJE - Putin je 2021. pravio planove za NAPAD NA OVU ZEMLJU! Ali, onda je odustao i krenuo na Ukrajinu
Prema tvrdnjama bivšeg agenta FSB-a Rusija je ozbiljno pripremala teren za napad na ovu državu.

Prema tvrdnjama bivšeg agenta FSB-a Rusija je ozbiljno pripremala teren za napad na ovu državu.

Rusija se spremala da napadne Japan u ljeto 2021. godine, nekoliko mjeseci prije nego što je predsjednik Vladimir Putin pokrenuo invaziju na Ukrajinu u punom obimu, otkriva se u mejlu sa pismom uzbunjivača iz ruske Federalne službe bezbjednosti (FSB), u koje je Newsweek imao uvid.

Email od 17. marta poslao je agent, pod imenom „Wind of Change“, Vladimiru Osečkinu, ruskom aktivisti za ljudska prava koji vodi antikorupcijski sajt Gulagu.net. Agent FSB-a piše redovne depeše Osečkinu, otkrivajući bijes i nezadovoljstvo unutar službe zbog rata koji je počeo kada je Putin napao susjednu Ukrajinu 24. februara. Igor Suško, izvršni direktor istraživačke grupe „Wind of Change“, neprofitne organizacije sa sjedištem u Vašingtonu, prevodi prepisku sa ruskog na engleski od njenog početka 4. marta. On je u potpunosti podijelio sve mejlove sa Njuzvikom, uključujući izveštaj od 17. marta. Pismo čiji je autor uzbunjivač, a koje je objavio Osečkin, analizirao je Kristo Grozev, stručnjak za FSB. Rekao je da je to pismo pokazao „dvojici stvarnih (sadašnjih ili bivših) kontakta iz FSB-a“ koji „nema sumnje da ga je napisao kolega“.

Kurilska ostrva

U avgustu 2021. Rusija se „prilično ozbiljno pripremala za lokalizovani vojni sukob sa Japanom“, rekao je agent u mejlu Osečkinu u martu. Agent FSB je sugerisao da je Rusija umjesto toga odlučila da izvrši invaziju na Ukrajinu mjesecima kasnije.

„Uvjerenje da će zemlje ući u fazu akutne konfrontacije, pa čak i rata, bilo je visoko. Zašto je Ukrajina na kraju izabrana za rat [scenario nije mnogo promijenjen] – e to je pitanje na koje bi neki drugi trebalo da odgovore“, stoji u mejlu. Uzbunjivač je detaljno opisao pokrete helikoptera za elektronsko ratovanje koji ciljaju na Japan, dok je ruska propagandna mašina također pokrenuta, uz ogroman pritisak da se Japanci etiketiraju kao „nacisti“ i „fašisti“. Rusija i Japan nikada nisu potpisale mirovni sporazum kojim je formalno okončan Drugi svjetski rat, uglavnom zbog sporova oko grupe ostrva na koja polaže pravo Japan, ali koja je Rusija okupirala. Ostrva Kunaširi, Etorofu, Šikotan i Habomai u lancu Kurilskih ostrva zauzeo je SSSR na kraju Drugog svjetskog rata. Tokio tvrdi da su to ostrva dio japanske „sjeverne teritorije“. Ovo pitanje decenijama zateže odnose između Rusije i Japana. Prema riječima agenta FSB, „ključni kamen spoticanja” između Moskve i Tokija su Kurilska ostrva.

Zbog svoje lokacije između velikog japanskog ostrva Hokaido i ruskog poluostrva Kamčatka, ostrva nude brojne vojne i političke prednosti.

„Za Japan, ovdje postoji kamen temeljac njegove moderne geopolitike: njegov status gubitnika u Drugom svjetskom ratu još uvijek spriječava Japance da imaju zvaničnu vojnu silu, stranu obavještajnu službu i niz drugih stvari. Za Zemlju izlazećeg Sunca, povratak Kurilskih ostrva bi zapravo značio reviziju ili čak ukidanje njihovog posleratnog statusa“, napisali su. U međuvremenu, za Moskvu su ostrva „sredstvo za cjenkanje“, kaže uzbunjivač.

"Nebesko carstvo (Kina) veoma negativno gleda na svaki pokušaj revizije posleratnih sporazuma, a potencijalna pobeda Tokija u sporu oko Kurila je neprihvatljiva za Peking. Toliko je neprihvatljivo da bi Kina lako zakomplikovala život Rusiji da napravi takvu 'poklon'." Uzbunjivač je primijetio da je bivši japanski premijer Šinzo Abe u to vrijeme već stavljao snažan naglasak na pokušaje da „pregovara“ sa Rusijom o pitanju Kurilskih ostrva i na reformu obavještajne službe zemlje.

"Historijski gledano, japanska vojna obavještajna služba je uvijek bila na visokom nivou, ali je poslije poraza u Drugom svjetskom ratu jednostavno ukinuta po nalogu pobjednika“, napisali su.

Pravi tajming

U avgustu 2021, FSB je skinuo tajnost sa grafičkih informacija o tome kako su japanske specijalne službe mučile sovjetske građane tokom Drugog svjetskog rata. Uzbunjivač FSB je rekao da je služba imala zadatak da pokrene „informativnu kampanju protiv Japana u ruskom društvu“.

"To se dogodilo naglo, iznenada i gotovo neočekivano“, stoji u mejlu.

Deklasifikovani materijal uključivao je podatke sa ispitivanja Otozo Jamade, generala carske japanske vojske tokom Drugog svjetskog rata.

"U početku, već 8. avgusta, ruski masovni mediji su bili prilično škrti u komentarima na vijest: tvrdili su da se Japan spremao za rat sa SSSR-om još od 1938. godine, kovali su se planovi za napad, diverzije, itd.“, napisao je uzbunjivač. "Ali 16. avgusta, ruski mediji su bukvalno eksplodirali u isto vrijeme, raspravljajući o deklasifikovanim dokumentima u potpuno drugačijem tonu: Japanci su navodno sprovodili strašne biološke eksperimente nad sovjetskim zatvorenicima, a prema sovjetskim zatvorenicima se ponašali izuzetno loše. O detaljima o mučenju zatvorenika se govorilo u medijima. Russia Today, glavni glasnogovornik međunarodne propagande, također se pridružio."

Uzbunjivač je u svom imejlu uključio više linkova iz medija koji podržavaju zvanični Kremlj o tom pitanju, uključujući i jedan pod naslovom "Kako je SSSR spasio svijet od biološkog rata koji je Japan pripremao“ i drugi pod nazivom „Dokazi o pripremama Japana za rat sa SSSR-om - skinuta oznaka tajnosti“.

U izvještaju RBC-a, objavljenom 20. avgusta 2021. godine, pozivajući se na deklasifikovane dokumente FSB-a, navodi se da su eksperimenti vršeni na zatvorenicima u koncentracionom logoru u regionu Harbina i da su tokom Drugog svjetskog rata „Japanci testirali bakteriološko oružje i ‚nove hemijske otrovne materije‘ na njima“. Prethodno povjerljivi materijal je također objavio FSB u avgustu 2021, za koji je služba rekla da je Japan planirao da upotriijebi bakteriološku bombu 1944. godine.

„FSB deklasifikovao sve ovo u pravo vrijeme kada je cijeli pritisak oko ovoga rastao... bio je povjerljiv sve ovo vrijeme, a onda je Rusija odlučila da ga deklasifikuje tačno kada se nagomilalo nezadovoljstvo Japanom. Sve je ovo bila priprema da stanovništvo u Rusiji počne da vjeruje da su Japanci fašisti“, rekao je Suško za Njuzvik. "Oni su na neki način zamijenili Japan za Ukrajinu“, dodao je on. „Ovo je potpuno ludo. Uzmite samo stvari o kojima je Rusija razmišljala prije napada na Japan, to je suludo, kao što je suludo i činjenica da je Rusija napala Ukrajinu. To je ludilo“.

Uzbunjivač je rekao da je došlo do „aktivnog okretanja u ruskom informacionom prostoru“ protiv Japana u ljeto 2021.

"Išlo se na priču kako su se Japanci specijalizovali za brutalne biološke eksperimente, da su pokazali nehumanost, imali sklonost ka nacizmu. Priča je išla u smjeru da je Japan trebalo da bude demilitarizovan poslije rata, kako krše određene regulative stvarajući rizik za Rusiju. Ali u cjelini, rat je za Rusiju bio neizbježan zbog manijakalne želje za sukobom od strane rukovodstva u Kremlju… A sada je najveći deo borbeno spremnih jedinica iz tog pravca prebačen u Ukrajinu“, dodao je uzbunjivač.

(IZVOR: MONDO)
 

Novo