KOSTIN LIK KORISTE ZA IGRU NA MREŽI! Morbidna podrška ubici iz "Ribnikara": Šok-izazov na TikToku

Region
KOSTIN LIK KORISTE ZA IGRU NA MREŽI! Morbidna podrška ubici iz "Ribnikara": Šok-izazov na TikToku
,

Na Tik-toku pojavio se morbidni filter u kojem korisnici ove društvene mreže imaju priliku da daju podršku Kosti Kecmanoviću, dječaku-monstrumu koji je u Osnovnoj školi "Vladislav Ribnikar" ubio devet učenika i čuvara škole. Naime, autor je napravio filter ko koga podržava - maloljetnog ubicu iz Ribnikara ili njegove žrtve, a korisnici odgovaraju odabirom fotografije. S jedne strane se nalaze žrtve, a s druge dječak koji je pucao. Korisnici naginjanjem glave na lijevo ili desno biraju stranu, a to je najčešće strana Koste Kecmanovića.

Snežana Repac, psiholog, ističe za Republiku da iza morbidnog filtera na Tik-toku s likom masovnog ubice Koste Kecmanovića stoji pojedinac ili sekta koja pokušava da glorifikuje nezapamćeni zločin.

- Iza svega stoji sistematsko planirana namera koja ima širu konotaciju, da veliča monstruozan čin. Kada uzmemo sve u obzir, verovatno se radi o ličnom rejtingu pojedinca, koji razmišlja da će morbidnim filterom podići sopstvenu popularnost. Očigledno da takva osoba ima phiholoških problema. Svi oni koji su koristili filter i stali na stranu Kecmanovića su potencijalne ubice jer im se dopada takav profil ličnosti, a da bismo sprečili da nam se ponovi neki novi zločin nalik masakru u Ribnikaru, potrebno je uraditi dubok skrining tih profila i na osnovu rezultata preduzeti mere prema tim licima - rekla je Repacova.

Iz tužilaštva kažu da će biti provjereno više od 45.000 profila, međutim, ovaj filter na Tik-toku popularan je uglavnom među korisnicima iz drugih krajeva svijeta.

- Treba da nas brine to što na globalnom nivou, u Južnoj Americi i jugoistočnoj Aziji, pa i Evropi, postoji veliki broj dece koja, pružajući podršku (ubici), zapravo opravdavaju ovaj čin - kaže ekspert za bezbjednost djece na internetu Katarina Jonev.

Bivši tužilac u Specijalnom sudu za organizovani kriminal Aleksandar Milosavljević ističe za Republiku da je najveći problem kod saznanja identiteta osobe koje stoje iza određenih profila njihova anonimnost.

- Sve te mreže su novijeg datuma i glavni problem je što većina korisnika krije svoj identitet. Kada to uradi čovek koji je poznat i za koga se zna da je vlasnik društvene mreže, stvar je jasna da ga organi mogu goniti - kaže Milosavljević.

On tvrdi da je veoma teško pronaći počinioca bez podrške provajdera.

- Uglavnom je teško ući u trag počinioca jer neki provajderi, koji nisu u našoj zemlji, ne sarađuju na način koji bi trebao da bi se počinioci pronašli. S druge strane, nakon masakra u Ribnikaru videli smo niz profila podrške Kosti, ali to je uglavnom problem mreže koja nema algoritam koji zabranjuje objave o tom licu. Teško je sve to pratiti bez podrške kompanije koja pruža uslugu korišćenja određenih aplikacija. Nije nemoguće utvrditi počinioca, ali, nažalost, to je veoma težak poduhvat - dodao je Milosavljević.

Jedina šansa da se ovaj filter skloni jeste da što više ljudi prijavi takve objave kao neprimjerene i da ih algoritam učini vidljivijim i onima koji su zaduženi za kontrolu sadržaja. Drugo rješenje mogla bi da bude zabrana Tik-toka, što bi, ocjenjuju stručnjaci, otvorilo Pandorinu kutiju. Na takav potez do sada se odlučilo samo nekoliko zemalja zbog zaštite morala ili nacionalne bezbjednosti.

Novo