Kina: Nova politika – tri miliona beba godišnje

Svijet
Kina: Nova politika – tri miliona beba godišnje
Objava promjene politike jednog djeteta je podstakla spekulacije da bi moglo da dođe do "bejbi buma".

Višedecenijska stroga, a ponekad i brutalna primjena politike jednog djeteta je dovela do toga da zemlja sa najvećim brojem stanovnika u svetu, od 1,37 milijardi, sada ubrzano stari, a zbog pada broja radno sposobnog stanovništva trpi i privredni rast, prenijela je agencija AFP.

Promjena propisa, koju je na sastanku prošlog mjeseca objavila vladajuća Komunistička partija, omogućiće 90 miliona Kineskinja da rode i drugo dijete, rekao je zamjenik ministra kineske Nacionalne komisije za zdravstvo i planiranje porodice Vang Pejan. 

Polovina njih, međutim, ima između 40 i 49 godina, što ograničava njihovu želju ili sposobnost da zatrudne i rode dijete, rekao je Vang. 

On je dodao da će neke od njih "oklijevati da ostanu u drugom stanju, a druge neće moći da rode iako bi to željele". 

Prije promjene politike, 50 miliona žena je već imalo pravo na drugo dete po osnovu raznih iznimaka, što je uključivalo seoske porodice čije je prvorođeno dijete djevojčica, parove od kojih je jedan jedinac, kao i etničke manjine. 

Objava promjene politike jednog djeteta je podstakla spekulacije da bi moglo da dođe do "bejbi buma", koji će biti koristan i za privredu, ali analitičari upozoravaju da mnogi kineski parovi uopšte ne žele drugo dijete, posebno imajući u vidu visoke troškove podizanja djece, pa su tako posljedice promjene politike i dalje neizvjesne. 

U Kini je tokom 2014. godine rođeno gotovo 17 miliona djece, a Vang navodi da bi zbog liberalizacije propisa u narednih pet godina moglo da bude rođeno po tri miliona djece više na godinu. 

Usljed toga bi obim kineske radne snage do 2050. godine mogao da se poveća za oko 30 miliona ljudi, istakao je Vang.

Novo