Najveći napad na Moskvu od Drugog svjetskog rata: Je li ovo po Rusiju kraj "specijalne vojne operacije" i početak rata?
Šteta nije naročita, žrtava navodno nema, ali ono što se danas dogodilo na prostoru Moskve svakako se mora upisati u kronologiju rata kao još jedna važna prekretnica.
Glavni grad Rusije danas se našao na meti napada ukrajinskih dronova. Pogođene su stambene zgrade u dobrostojećim gradskim četvrtima. U isto vrijeme gađan je i Kijev, čak treći put u svega 24 sata. No, iako je Kijev nesumnjivo pogođen snažnije, glavni grad Ukrajine često je na udaru ruskih raketa i dronova, ali ovo je prvi put da je napad ovakve vrste izveden na Moskvu te predstavlja novu eskalaciju.
Podsjetimo, ukrajinski dronovi do sad su već u više navrata ciljali ruski teritorij, ali napadi su se uvelike sveli na pogranične udare, naročito u regiji Belgorod, iako su dronovi opaženi i više stotina kilometara od granice. Bio je tu i jedan incident neposredno prije obilježavanja Dana pobjede u Rusiji, kada su dva drona srušena upravo iznad Kremlja.
Može se reći da je pojava dronova iznad Kremlja bila "potvrda koncepta", da je Ukrajina u stanju ciljati glavni grad Rusije. Jasno, Kijev formalno odbacuje bilo kakvu upletenost u ove napade. U isto vrijeme odgovornost odbacuju uz dozu cinizma. Pomoćnik ukrajinskog predsjednika, Mihajlo Podoljak, rekao je tako danas da Kijev nije izravno upleten u napad na Moskvu, ali je rekao da Ukrajina "uživa u promatranju događaja" i predviđa da će ih biti još.
Dakle, posve je jasno da se ovdje radi o ukrajinskim zračnim napadima dronovima, bez obzira što Kijev negira odgovornost. Ali zašto ne preuzmu odgovornost? To pak ne mogu učiniti iz vrlo razumljivih razloga - priznanje direktnog napada na Moskvu rezultiralo bi maksimalnom ruskom odmazdom koja bi, po samoj ruskoj vojnoj doktrini, mogla uključivati i uporabu nuklearnog naoružanja. Drugim riječima, Kijev bi se otvorenim hvaljenjem o napadu na Moskvu mogao naći na meti najveće moguće ruske odmazde.
Zar je ovim negiranjem siguran od takve opasnosti? Sigurniji svakako, posve siguran? Vrijeme će pokazati. U svakom slučaju Kijev ovdje pokazuje i veliku dozu odvažnosti. Jako dobro znaju u što se upuštaju ciljajući Moskvu, no ta odvažnost možda krije i određeni strah.
Naime, Ukrajina se našla ponovno u vrlo delikatnoj situaciji. Nakon gubitka Bahmuta već osjećaju nova kolebanja u redovima njihovih zapadnih saveznika koji su bili na korak do odobrenja slanja F-16 vojnih zrakoplova, ali sada ipak stišću kočnicu te se ostaje samo na obuci pilota. Ukrajini jednostavno treba neki prodor, velika akcija, potvrda da se mogu nositi s Rusijom, i treba im hitno.
VIDEO: Moskva nakon napada dronovima
Napad na Moskvu je, bez sumnje, u toj kategoriji. Jasno, ovaj udar snažniji je kao poruka, odvažnost, mogućnost, nego što je bio u samoj magnitudi. Sudeći prema dostupnim snimkama nastala je određena šteta na stambenim zgradama, ali ne prevelika. To znači da je napad možda izveden s manjim dronovima, detalji za sad još nisu poznati.
Nakon ovog Kijev šalje poruku ne samo Rusiji, dajući Moskvi do znanja da više nisu nedodirljivi, već i svojim zapadnim saveznicima koji sad znaju da su vlasti u Kijevu spremne ići i nekoliko koraka dalje. Za očekivati je da će njihovi saveznici javno osuditi napade na Moskvu, tvrdeći da oružje (i dronove?) šalju Ukrajini samo za obranu i misiju oslobađanja okupiranog ukrajinskog teritorija. Ali to su samo javne izjave, u privatnosti mnogi će odobravati ovu taktiku i to iz nekoliko razloga.
Kao prvo ovo se, iako je tek oštećeno nekoliko stambenih zgrada, doima kao "poštena odmazda" - Kijev je mjesecima na ruskom udaru i mnogi će reći da je fer da sad i Moskva osjeti što to znači biti ciljan iz zraka, sklanjati se u skloništa... Iako u praksi ova ukrajinska odmazda izgleda, barem za sad, kao očajnički protunapad iz Pojasa Gaze na daleko snažniji Izrael.
Kao drugo, ukrajinski saveznici vole ideju nervoze i napetosti u samoj Moskvi jer to im uvijek daje nadu da bi se mogla dogoditi nekakva pomutnja i kaos unutar same ruske vlasti. Drugim riječima, nadaju se da bi netko mogao srušiti Putina s vlasti. Te želje su svakako snažne iako neki trezveniji na Zapadu upozoravaju da bi to mogao biti poprilično opasan razvoj situacije, naročito ako bi se dogodilo da Putina smjeni netko poprilično radikalniji, recimo Jevgenij Prigožin.
Rusko ministarstvo obrane tvrdi kako je moskovska protuzračna obrana srušila ukupno 8 dronova. Ne navode koliko je sudjelovalo u napadu, no izvori bliski ruskim sigurnosnim službama spominju da ih je bilo čak više od 25.
Ruski zastupnik Maksim Ivanov rekao je kako je ovo najveći napad na Moskvu još od Drugog svjetskog rata. Tehnički je u pravu. "Ovo je nova stvarnost", rekao je. I to je u pravu - činjenica je da idući napad dronovima može biti veći i intenzivniji, a upitno je može li ga Rusija zaustaviti.
Ruski ministar obrane Sergej Šojgu rekao je, nedugo nakon napada dronovima, da Zapad pojačava opskrbu Kijeva opremom i oružjem uoči, kako je rekao, "ukrajinske ofenzive velikih razmjera". Također je rekao da će Moskva gađati sve opskrbne rute koje otkrije. Govoreći na državnoj televiziji, Šojgu je također rekao da Rusija nanosi "efikasnu vatrenu štetu neprijatelju" i da zapadno oružje neće promijeniti ishod "specijalne vojne operacije" u Ukrajini. "Jutros je kijevski režim izveo teroristički napad u moskovskoj regiji. Na civilne ciljeve, napominjem", rekao je Šojgu.
Napad na Moskvu prokomentirao je i ruski predsjednik Vladimir Putin. Rekao je da je ovo pokušaj zastrašivanja i provociranja Rusije. "Napadnute su rezidencijalne zgrade. Ovo je jasna teroristička aktivnost", poručio je Putin.
Također je istaknuo da će protuzračna obrana oko glavnog grada biti pojačana.
Dakako, postavlja se pitanje kako to da protuzračna obrana već nije bila na maksimumu imajući u vidu kako je ukrajinska strana još ranije pokazala (incident iznad Kremlja) da može ciljati Moskvu? Moskva je glavni grad najveće nuklearne sile svijeta i bilo bi za očekivati da je zaštićena maksimalno svim raspoloživim sustavima.
Nadalje, Putin je sve do sad uspijevao rat u Ukrajini, kojeg Rusija i dalje naziva "specijalnom vojnom operacijom", držati podalje od Rusije, svakako podalje od Moskve. Dok su bombe padale po Kijevu život u glavnom gradu Rusije odvijao se skoro pa normalno. Taj osjećaj sigurnosti danas bi mogao nepovratno nestati, naročito ako ovo nije zadnji ovakav napad, a ukrajinski dužnosnici već najavljuju da neće biti.
U samoj Moskvi današnji napad ipak nije uvelike poremetio svakodnevnicu. Topli je proljetni dan, ljudi su na ulicama, u kafićima, gradskim parkovima... Ipak, neki se pitaju je li ovo stanje koje neće još dugo potrajati.
Kakva će biti ruska reakcija? Indikativno je da je napad već danas komentirao Putin te je odmah rekao kako je cilj istog "isprovocirati Rusiju". Iz toga proizlazi da Rusija neće pokretati neku veću odmazdu te će se umjesto toga fokusirati na jačanje protuzračne obrane. Ali u kojem smislu bi Ukrajina uopće htjela isprovocirati Rusiju? Na što se Putin ovdje uopće referira? Možda na činjenicu da Rusija ovaj rat još uvijek tretira kao "specijalnu vojnu operaciju", a to je nešto što Putin želi da tako i ostane. Već danas neki ruski zastupnici poručuju kako će se ukrajinski napadi na Rusiju sigurno nastaviti te kako zbog toga treba vojsci dati još veće ovlasti. Putin pak, čini se, želi izbjeći takav scenarij te umjesto toga pokušava, koliko je to moguće, voditi rat na distanci.
Ali zašto bi Ukrajini odgovaralo da se Rusija još više vojno involvira? Nije li to po nju još gori scenarij? Jest, ali Ukrajina ne donosi sama sve svoje odluke jer ona već mjesecima ovisi o zapadnoj vojnoj, financijskoj i političkoj potpori, a među ukrajinskim prijateljima postoje i oni koji žele da Rusija maksimalno uđe u potencijalnu "medvjeđu klopku" čak i ako bi to značilo još znatno veću razinu uništenja same Ukrajine.