Ko su anti-putinovski Rusi koji su izvršili upad na ruski teritorij iz Ukrajine
Vojne jedinice koje okupljaju Ruse, protivnike predsjednika Rusije Vladimira Putina prošle sedmice su preuzele odgovornost za upad u rusku regiju Belgorod, nazivajući to "mirovnom operacijom".
Ruske vlasti kazale su tada da je “diverzantska” grupa prešla iz Ukrajine, te su pokrenule istragu protiv terorizma, a Kijev je negirao odgovornost. Ukrajinski online medij Kyiv Independent donosi ekskluzivnu priču sa pripadnicima dvije grupe, koje su izvršile operaciju, a koji tvrde: "Ovo je tek početak".
Na napuštenoj benzinskoj pumpi u sjevernoj Ukrajini novinare je čekalo pet automobila s ruskim dobrovoljcima koji su se borili na strani Ukrajine.
Nekoliko dana nakon uspješnog upada u rusku Belgorodsku oblast, oni koji su u tome učestvovali željeli su svu pažnju koju su mogli dobiti.
Ruske paravojne grupe, koje sebe nazivaju Ruski dobrovoljački korpus (RVC) i Legija slobodne Rusije, kažu da su se borile uz Ukrajinu na nekim od najžešćih tačaka rata, uključujući ukrajinski Donbas.
Sada tvrde da su pokušali prenijeti borbu u Rusiju, makar i nakratko.
Iako su mnogi detalji operacije još uvijek nejasni, čini se da je prekogranični upad u Belgorodsku oblast, koja graniči s Ukrajinom, najhrabrija operacija od početka ruske invazije punog opsega.
Početkom marta, upad Dobrovoljačkog korpusa u rusku oblast Bryansk bio je sličan, ali znatno manji pothvat.
Denis Kapustin, također poznat pod svojim aliasom White Rex i povezan s ruskom krajnjom desnicom, vodi takozvani Dobrovoljački korpus.
Rekao je da je operacija koja je započela 22. maja završila dan kasnije kada se neobjavljeni broj vojnika vratio u Ukrajinu. Tvrdi da su njegovi vojnici zadobili samo dvije lakše rane.
“Mislim da se svaki prelazak državne granice s Ruskom Federacijom i uspješan povratak svakako može nazvati uspjehom”, rekao je Kapustin novinarima.
Prema njegovim riječima, njegova grupa je tijekom operacije držala “oko 42 kvadratna kilometra” zemlje u Rusiji “prilično dugo”.
Na pitanje Kyiv Independenta što Dobrovoljački korpus ovim operacijama želi dokazati ruskoj javnosti, Kapustin je rekao da je to ranjivost režima u Kremlju i da ovlasti ruskog predsjednika Vladimira Putina “nisu neograničene”.
“Želim dokazati (Rusima) da je moguće boriti se protiv tiranina”, rekao je Kapustin.
“FSB (Federalna služba sigurnosti) može tući, kontrolirati i mučiti nenaoružane (ruske građane). Ali čim naiđu na pravi oružani otpor, oni bježe”, dodaje.
Kako bi prenijeli svoju poruku ruskom narodu, ova grupa se konzultirala s ukrajinskom vojskom i primila je značajnu pomoć – poput medicinske podrške za ranjene vojnike, rekao je Kapustin za Kyiv Independent.
Ali mnogo je toga nepoznato o dvije ruske jedinice za koje se kaže da se bore za Ukrajinu, uključujući njihovu veličinu i uloge koje su preuzele tokom rata do sada.
Ukrajinska javnost bila je prilično skeptična prema sudjelovanju jedinica u aktivnim borbama zbog nedostatka vizualnih dokaza, a neki su također postavljali pitanje zašto nema izvještaja o njihovim gubicima.
Dok su jedinice preuzele odgovornost za upad, Rusija je odmah optužila “diverzantsku grupu” ukrajinske vojske za pokretanje prekograničnog napada – tvrdnju koju je Kijev odmah negirao.
Apel stanovnicima Belgoroda da se još ne vraćaju u domove
Dvije jedinice kažu da surađuju s ukrajinskom vojskom u njezinim redovima, ali “sve što radimo, svaka odluka koju donesemo iza državne granice je naša odluka”, objasnio je Kapustin.
Malo je vjerovatno da bi tako složena operacija bila moguća bez ukrajinskog izravnog vojnog zapovjedništva.
Nekoliko dana nakon upada, najveće pitanje ostaje porijeklo američkih vojnih kamiona Humvee i MaxxPro – prikazanih u videima i slikama – koji su navodno završili u Rusiji. SAD je Ukrajini osigurao ista vozila kao dio vojne pomoći od 37 milijardi dolara.
Ukrajina poriče bilo kakvu umiješanost u nabavu oružja.
Tokom sastanka s novinarima 24. maja, Kapustin je zanijekao umiješanost zapadne opreme ili oružja unutar njegove grupe.
Bijela kuća je objavila da sada istražuje izvještaje da su “američka oprema i vozila mogli biti uključeni” u borbe unutar ruskih granica.
Visoki ukrajinski zvaničnik, koji je želio ostati anoniman kako bi slobodno govorio, rekao je da SAD nije kontaktirao ukrajinsko vodstvo u vezi s incidentom u Belgorodu.
Ruski dobrovoljački korpus
Oko 20 vojnika, neki s licima prekrivenim balaklavama, zajedno su stajali ispred oklopnog vojnog vozila, “vojnog trofeja” za koji tvrde da su ga donijeli iz svoje posljednje operacije u Rusiji.
Samo po jedan predstavnik svake ruske postrojbe razgovarao je s novinarima.
Kapustinov Ruski dobrovoljački korpus, za koji kaže da je osnovan 22. augusta 2022., dobrovoljačka je jedinica koja se uglavnom sastoji od etničkih ruskih emigranata koji su živjeli u Ukrajini ili inostranstvu.
Iako je osnovana mnogo kasnije, Kapustin je rekao da su se neki dobrovoljci borili u ratu od 2014. i prvih mjeseci invazije 2022. Rečeno je da je Dobrovoljački korpus osnovan kako bi se ruskim državljanima olakšalo pridruživanje borbi protiv moskovske invazione vojske.
Kapustin je za Kyiv Independent rekao da korpus nastavlja primati mnogo prijava, tvrdeći da je njegova popularnost porasla baš kad je Moskva objavila mobilizaciju u septembru 2022.
“Kada je počela mobilizacija u Rusiji, primali smo 200 prijava dnevno”, ističe.
Starost boraca korpusa varira od 19 do srednjih 40-ih, kaže Kapustin, koji je i sam u kasnim 30-ima.
Kapustin, koji nosi ratno ime nazvano po svojoj robnoj marki djeće White Rex, također je poznat kao bivši borac borilačkih vještina i po svojim vezama s drugim neonacističkim organizacijama diljem svijeta.
Legija slobodne Rusije
Druga vojna jedinica, Legija slobodne Rusije, osnovana je puno ranije, 11. marta 2022. godine.
U aprilu te godine, tri sada već bivša ruska vojnika – koji nisu otkrili svoja imena – održali su konferenciju za novinare u Kijevu, na kojoj su rekli da su saznali za legiju dok su bili držani u ukrajinskom zarobljeništvu kao ratni zarobljenici i da su joj se odlučili pridružiti nakon svjedočenja brutalnosti Rusije u ratu protiv Ukrajine.
Glasnogovornik legije predstavlja se kao Cezar.
Prema Cezaru, u Rusiji se sprema građanski rat usred sve veće podrške grupama poput Legije slobodne Rusije i Ruskog dobrovoljačkog korpusa. Inzistira na tome da su borci jednostavno “mirotvorci” u Ukrajini, čiji je prioritet i dalje pomaganje Kijevu da dobije rat.
Tvrdi da destabilizacija Rusije nije u interesu njegove grupe.
“Samo želim otići kući i živjeti u miru”, rekao je Cezar, 49-godišnjak iz St. Petersburga.
“Želim da Rusija prestane bombardirati Ukrajinu, samo želim da Rusija i Ukrajina žive u miru”, dodaje.
Cezar je opisao Legiju kao “centrističkiju” od desničarskog Ruskog dobrovoljačkog korpusa. Legija se navodno uglavnom sastoji od ratnih zarobljenika koji su zarobljeni u Ukrajini i bivšeg vojnog osoblja s iskustvom i poznavanjem ruske vojne taktike.
“Promijenit ćemo Rusiju, oslobađajući teritorij i tamo stvarajući nove centre ruske moći”, rekao je Cezar za Kyiv Independent, ponavljajući narativ da je Rusija “okupirana” od režima u Kremlju.
“Znamo da nas ljudi podržavaju i svakim danom je ta podrška sve veća”, dodao je.
Sudjelovanje u grupama kao što su korpus i legija kažnjivo je u Rusiji. Njime se krše najmanje dva članka ruskog Krivičnog zakona za djelovanje protiv državnih interesa, a svaki donosi potencijalnu zatvorsku kaznu do 20 godina.
Ruski Vrhovni sud je u martu ove godine označio Legiju slobodne Rusije kao “terorističku organizaciju čije je djelovanje zabranjeno na teritoriju Ruske Federacije”, objavio je ruski Interfax.
Operacija u toku
Samo nekoliko dana nakon prekograničnog upada u Belgorodsku oblast, mnogo je još nejasno u vezi s operacijom.
Cezar, iz Legije slobodne Rusije, rekao je da je zadatak bio “izvesti dubinsko izviđanje u borbi”, a ne doći do Belgoroda, regionalnog središta.
Njegova legija je poslijepodne 22. maja ustvrdila da je s Ruskim dobrovoljačkim korpusom “oslobodila” pogranično selo Kozinka i ušla u susjedni grad Graivoron.
Ruske vlasti su potvrdile da se prekogranično ukrajinsko granatiranje dogodilo neposredno prije izbijanja borbi.
Kyiv Independent nije mogao neovisno provjeriti ove tvrdnje.
Upad je pokazao da “vojno-politički vrh Ruske Federacije apsolutno nije spreman za takve stvari”, rekao je Kapustin novinarima.
Do večeri su lokalne vlasti najavile “protuterorističku operaciju” u Belgorodskoj oblasti i da je “većina” stanovnika pograničnih sela napustila svoje domove.
Dok Rusija tvrdi da je ojačala odbranu u pograničnim regijama, upad sugerira suprotno. Vlasti Belgorodske oblasti navodno su potrošile gotovo 10 milijardi rubalja (oko 125 miliona dolara) na “izgradnju zaštitnih struktura” u 2022., prenio je ruski Interfax u februaru, pozivajući se na regionalnu ministricu građevinarstva Oksanu Kozlitinu.
Kremlj je operaciju označio kao pokušaj Kijeva da odvrati pažnju od gubitka Bahmuta – grada u istočnoj Ukrajini koji je u biti zauzela Rusija nakon što je pretrpila goleme gubitke nakon više od deset mjeseci teških borbi.
Ukrajina je odbacila ruske optužbe, a vojna obavještajna služba je objavila da su umiješane samo dvije ruske dobrovoljačke jedinice.
Visoki ukrajinski dužnosnici, uključujući predsjednika Volodimira Zelenskog, nisu komentirali vojnu akciju u Belgorodu. Najviši ukrajinski dužnosnik, koji je želio ostati anoniman kako bi slobodno govorio, prethodno je potvrdio saznanja o takvoj operaciji.
Ostaje nejasno jesu li ruske protuvladine grupe zauzele neko selo 22. ili 23. maja, prema analitičarima Instituta za proučavanje rata (ISW), think-tanka sa sjedištem u DC-u koji analizira rat u Ukrajini.
Kapustin iz Ruske dobrovoljačkegrupe, međutim, rekao je 24. maja da je operacija “u toku”.
“Definitivno postoje različite faze, tako da prvu fazu smatramo uspješnom fazom – sada je gotova”, objasnio je, dodavši da operacija još traje.
“Ovo je tek početak. Rusko-ukrajinska granica je prilično duga, tako da će opet biti mjesta gdje će se stvari zahuktati”, rekao je Kapustin, obećavajući nove napade u budućnosti.