Svećenik koji je zlostavljao 13 dječaka službovao i u Banjaluci
Bivši rektor Bogoslovnog fakulteta u Rijeci, svećenik Milan Špehar, šokirao je hrvatsku javnost svojim priznanjem tjedniku Nacional da je seksualno zlostavljao 13 dječaka starih između šest i 13 godina.
Kako prenosi Index, Špehar je godinama bio utjecajan svećenik u Riječkoj nadbiskupiji, a zlostavljanja su se, prema njegovom priznanju, događala krajem 1980-ih i u prvoj polovici 1990-ih.
Šokantno priznanje bivšeg rektora riječke Teologije
“Nitko za moja zlodjela nije ni krivac ni sukrivac. Ja sam ih počinio i strašno mi je žao za žrtve mojih zlih čina. Ne preostaje mi drugo nego da iz dna duše molim da mi oproste i oni i njihovi najbliži ako ikako mogu za sve rane koje sam im zadao te okajavati, činiti pokoru i žaliti što sam to počinio i moliti Boga da prije svega izliječi sve one rane koje sam im zadao, a i Crkvu moliti za oproštenje što sam bio nedostojan njenog povjerenja u mene i svećeničkog zvanja”, poručio je Špehar za Nacional u pismenom odgovoru.
Njihov izvor iz svećeničkih krugova detaljno je opisao kako je Špehar uznemiravao i bogoslove, uvijek je imao dva do tri bogoslova koje je držao blizu sebe. Pozivao ih je na putovanja i u svoj stan na Trsatu, posuđivao im auto…
Uzinić u suzama zamolio za oprost
Špehar je Nacionalu rekao da je pritisnut teretom savjesti tražio od pape da ga razriješi svećeničkog zvanja i svede ga na laički status, što je presedan u Katoličkoj crkvi u Hrvatskoj jer se ne pamti da je ikada jedan svećenik vlastitim imenom javno priznao vlastite seksualne prijestupe.
“Otpuštanjem iz kleričkog staleža M. Šp. više nije u jurisdikciji Riječke nadbiskupije. Koliko nam je poznato, trenutno živi u Italiji u nekom zatvorenom benediktinskom samostanu u molitvi i pokori. Slučaj je prijavljen Županijskom državnom odvjetništvu u Rijeci, ali nemam informacije o postupanju po ovom predmetu.
O svemu je obaviješten nadležni Dikasterij”, naveo je riječki nadbiskup Mate Uzinić, koji je jučer održao dramatičnu konferenciju za medije na kojoj je detaljno govorio o slučajevima svećeničkog zlostavljanja djece u Riječkoj nadbiskupiji.
Rođen u Ogulinu, doktorirao u Rimu
Milan Špehar rođen je 7. kolovoza 1953. u Ogulinu. Studirao je u Rimu, Bonnu te Innsbrucku. Zaređen je za svećenika 1980. godine. Doktorirao je 1986. godine u Rimu na Papinskom sveučilištu Gregorijani na Institutu za duhovnost s temom “Problem Boga u djelima Miroslava Krleže”, koju je kao knjigu objavila kasnije Kršćanska sadašnjost.
Po povratku u Hrvatsku iz Rima bio je župnik u Dragi (Rijeka), imao seminar na Visokoj bogoslovskoj školi u Rijeci i predavao hrvatski jezik i književnost u salezijanskoj gimnaziji u Rijeci do 1989. godine. Najesen te godine postaje trapistički novak samostana Marija Zvijezda u Banjoj Luci, gdje je ostao do pred kraj novicijata. Od 1991. nalazi se u Rijeci.
Karijera u Rijeci
Predavao je dogmatske i filozofske predmete na Teologiji u Rijeci te se bavio prevođenjem inozemne teološke literature, a posebno je proučavao kršćansku meditaciju.
Špehar je na Teologiji predavao predmete: Psihologija, Duhovno bogoslovlje, Istočno bogoslovlje, Ekumenska teologija, Svećenička duhovnost, Caritas u župi.
Od 1993. do 1996. bio je voditelj studentskih službi, a od tada prestaje s tom dužnošću i dobiva dužnost ravnatelja Caritasa riječko-senjske nadbiskupije. 1. travnja 1995. zasnovao je radni odnos na Katoličkom bogoslovnom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu, otkada na Teologiji u Rijeci predaje kao viši asistent s punim radnim vremenom.
1999. na osobnu zamolbu razriješen je službe ravnatelja Caritasa riječko-senjske nadbiskupije, nakon što je u Ogulinu otvorio Dom za starije i nemoćne Biskup Srećko Badurina. Iste godine postaje nadstojnik knjižnice Teologije u Rijeci i postaje docent. Od 2000. do 2005. je predstojnik Teologije u Rijeci.
Objavio knjigu o tome kako biti dobar svećenik
Kada je riječ o knjigama koje je objavio, tu se ističu naslovi poput Ne/korisni sluge, koju je objavio Glas Koncila 2011. godine.
“U svojoj najnovijoj knjizi dr. Milan Špehar na jedinstven način premišlja temu svećeničke duhovnosti, utemeljivši svoja promišljanja u dokumentima crkvenoga učiteljstva, mislima suvremenih teologa i u vlastitu dugogodišnjem svećeničko-pastirskom služenju. Traži i progovara o prioritetima svećeničkoga života i djelovanja s obzirom na temeljno načelo “caritas pastoralis – pastirska ljubav” u koju uvire i iz koje izvire cjelokupna svećenikova služba i život”, navodi se u opisu knjige.
Objavio je još i teološka djela U potrazi za duhovnim iskustvom i (Ne)koristan bog, ali i dvije zbirke pjesama (Tko sam ja da me tražiš, 1980. i Moj otac, 1987). Pisao je i radove o tome kako duhovnost i kršćanska meditacija mogu pomoći ljudima u depresiji, prenosi Index.
Preporuča kršćansku meditaciju za liječenje depresije
“Duhovnost se, kako sam već spomenuo, gradi na osobnim susretima s Bogom i ljudima. Isus ne rabi tehniku, ali je izvrstan psiholog koji sluša čovjeka i pomaže mu da on sam dođe do svojega problema i do onoga što stvarno osjeća. No ne ostaje na tome, nego mu pomaže da počne ostvarivati uvijek iznova “novoga čovjeka” u sebi.
Veliki je njemački pjesnik Goethe rekao da čovjeka nismo prihvatili potpuno ako smo ga prihvatili samo kakav jest, već smo ga potpuno prihvatili ako prihvaćamo i ono što on može biti. Upravo je to Isus neprestano radio, što vrijedi, kako za čovjeka osobno tako i za druge”, tumači Špehar u radu pod naslovom Duhovnost i meditacija – pomoć u depresiji, koji je objavljen u zborniku Depresija i duhovnost.
“Ova knjiga predstavlja svojevrstan vodič u življenju svećeničke duhovne svakidašnjice, za provjeru vjerodostojnoga svjedočenja onoga što mu je rečeno u trenutku ređenja: “Budi svjestan onoga što činiš i život uskladi s onim što u službi vršiš”; stoji u opisu njegove knjige Ne(korisne) sluge.