Prvi sastanak Zelenskog sa liderom zemlje koja nije osudila invaziju na Ukrajinu

Svijet
Prvi sastanak Zelenskog sa liderom zemlje koja nije osudila invaziju na Ukrajinu
Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski sastao se danas s indijskim premijerom Narendrom Modijem na marginama summita Grupe sedam (G7) u Japanu, što je njihov prvi sastanak uživo od početka ruske invazije na Ukrajinu.

Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski sastao se danas s indijskim premijerom Narendrom Modijem na marginama summita Grupe sedam (G7) u Japanu, što je njihov prvi sastanak uživo od početka ruske invazije na Ukrajinu.

Modi – koji je dosad odbijao osuditi invaziju – rekao je da će Indija učiniti “sve što može” da pomogne okončanju rata.

“Rat u Ukrajini veliko je pitanje za cijeli svijet”, rekao je dodavši kako je sukob imao mnoge posljedice na cijeli svijet.

“Ali ne smatram da je to samo pitanje ekonomije ili politike. Za mene je to pitanje ljudskosti”, kazao je indijski zvaničnik.

Zelenski je sa svoje strane pozvao Modija da se pridruži mirovnim naporima Ukrajine kako bi se okončao rat protiv Rusije.

Prisustvo Zelenskog sastanku G7 omogućilo je ukrajinskom lideru da se sastane sa predstavnicima zemalja članica koje već čvrsto podržavaju Ukrajinu – Kanadom, Francuskom, Njemačkom, Italijom, Japanom, Ujedinjenim Kraljevstvom i Sjedinjene Države – i da vrši pritisak za nastavak vojne pomoći.

Također, ovo je prilika za Zelenskog da traži podršku za Ukrajinu i njenu viziju mira s čelnicima nekolicine drugih nacija koje također prisustvuju summitu – od kojih se neke nisu pridružile Zapadu u uvođenju sankcija protiv Rusije ili onih, poput Indije, koje odbili su osuditi Rusiju u Ujedinjenim narodima.

Indija je oprezna
Indija je historijski glavni kupac ruskog oružja i ima dugogodišnje veze s Moskvom. Također je pojačala kupovinu ruske energije – pružajući ključnu ekonomsku slamku spasa vladi vođe Vladimira Putina, čak i dok Zapad provodi opsežne kontrole nad ovim ključnim izvorom prihoda.

Iako je New Delhi slao humanitarnu pomoć Ukrajini tokom cijelog rata, suzdržao se od rezolucija UN-a koje pozivaju na povlačenje i osuđuju njegovu invaziju.

Zadobivanje podrške ili razumijevanja od državnika kao što je Modi moglo bi biti ključna motivacija koja će također potaknuti Zelenskog da prisustvuje G7, smatraju analitičari. Ostale zemlje sudionice uključuju Indoneziju, Australiju, Brazil, Koreju i Vijetnam.

U Modijevom slučaju, bliske veze s Rusijom mogle bi značiti potencijal za povećanje pritiska na Putina ili održavanje njegove ekonomije.

Prošle je godine Modi razgovarao s Putinom o potrebi da se “krene putem mira” tokom susreta na marginama samita Šangajske organizacije za suradnju u Uzbekistanu u septembru, prema indijskim izvorima, što je u to vrijeme gledano kao znak nestrpljenja iz New Delhija dok se sukob odugovlačio.

Ali nekoliko mjeseci kasnije čini se da je indijski vođa ipak privržen opreznom stavu.

Modi je razgovarao sa Zelenskim telefonom nekoliko puta od ruske invazije, posljednji put u decembru, gdje je indijski zvaničnik ponovio svoj poziv na “prestanak neprijateljstava” i “dijalog” za rješavanje sukoba.

Nasuprot tome, mirovni plan Zelenskog poziva na obnovu međunarodno priznatih granica Ukrajine i povlačenje ruskih trupa.

Zapadni čelnici kritizirali su pozive na prekid vatre koji također ne uključuju povlačenje ruskih trupa, rekavši da su oni jednaki pomoći Moskvi da učvrsti teritorij koji je anektirala.

Novo