Protesti osoba sa invaliditetom u Sarajevu: Ovo su njihovi zahtjevi
Unija osoba i organizacija osoba sa Invaliditetom FBiH danas su organizirali proteste na platou ispred Vlade Federacije Bosne i Hercegovine
Ranije su organizatori istaknuli da ovim protestom traže osnivanje Ureda pravobranioca za osobe i djecu sa invaliditetom, isplatu jednokratne pomoći kao i izmjenu zakona koji su loši, kao što je Zakon o organizacijama i reprezentativnim organizacijama osoba sa invaliditetom, Zakon roditelj njegovatelj koji ima ogromne probleme u primjeni i koji je neusaglašen sa nekim drugim zakonima.
Iz organizacije osoba sa Invaliditetom FBiH ističu kako su se nakon najavljivanja protesta polovinom marta ove godine pojavile informacije o stanju u Zavodu Pazarić te s tim u vezi traže smjenu rukovodstva.
Podsjetimo, na sjednici Parlamenta održanoj 15.3. iznesen je Nacrt zakona o jedninstvenim načelima i okviru materijalne podrške osobama sa invaliditetom koji je naknadno upućen na Javnu raspravu, a usvojen je zaključak prema kojem Vlada FBiH se obavezuje da hitno stupi u pregovore sa unijom osoba i organizacija sa invaliditetom o izmjenama Nacrta tog zakona.
Iz organizacija očekuju hitan poziv Vlade na te pregovore.
Poretestima prisustvuju osobe sa invaliditetom, djeca sa poteškoćama u razvoju, njihovi roditelje, rodbina, i svi građani koji žele podržati njihovu borbu. Borbu, ove kako kažu, obespravljene populacije iz svih krajeva Federacije BiH.