Politički igrokaz ili stvarna opasnost od "datuma-X": Je li Amerika pred finansijskom katastrofom?

Svijet
Politički igrokaz ili stvarna opasnost od "datuma-X": Je li Amerika pred finansijskom katastrofom?
,

Američka ministrica financija Janet Yellen upozorila je da bi neuspjeh po pitanju podizanja gornje granice američkog zaduženja mogao imati "strašne posljedice". Naime, bez sporazuma o povećanju zaduženja američka savezna Vlada mogla bi ostati bez novca već do početka lipnja. U tom trenutku možda neće moći isplaćivati plaće, socijalnu pomoć i sl.

"Posao Kongresa je da to učini, odobri podizanje zaduženja. Ako oni to ne uspiju, imat ćemo ekonomsku i financijsku katastrofu koju ćemo si sami napraviti", rekla je Yellen. U intervjuu za ABC News poručila je da se pregovori o gornjoj granici duga ne bi trebali odvijati "s pištoljem uperenim u glavu američkog naroda".

Poprilično žestoke i dramatične izjave, no je li situacija baš takva? Jasno, kad god govorimo o američkom podizanju limita na zaduživanje priča sve češće podsjeća na onu o dječaku koji je vikao "vuk". Naime, SAD je već više puta bio u sličnoj situaciji i gornja razina zaduživanja je na kraju uvijek bila podizana. Ovdje se ujedno radi i o tome da situaciju koriste i Demokrati i Republikanci za međusobni politički obračun.

No, je li ovo isti igrokaz koji gledamo već godinama u nizu ili je ovog puta nešto drugačije? Krenimo redom...

Danas bi se u Bijeloj kući trebali sastati američki predsjednik Joe Biden i republikanski šef donjeg doma Kongresa, Kevin McCarthy. Podsjetimo, McCarthy je došao na tu poziciju nakon demokratske predsjednice donjeg doma Kongresa, Nancy Pelosi.

Dakle, ponovno imamo sudar između demokratskih i republikanskih zahtjeva, a taj ples po rubu ili pak igra "kukavice" već nam je dobro poznat. Pojednostavljeno, stvari izgledaju otprilike ovako - Republikanci odugovlače s odobrenjem limita zaduživanja kako bi natjerali Demokrate, koji su na vlasti (odnosno imaju svog predsjednika u Bijeloj kući), na određene ustupke.

Limit na zaduživanje je doslovno samo fiktivna brojka, ograničenje koje se u praksi može beskonačno podizati što omogućava SAD-a da se u nedogled zadužuje i povećava svoj državni dug. Ali zar to ne znači da će dug u Americi postati tako velik da se više jednostavno neće moći vraćati? U financijskoj teoriji to bi tako trebalo biti, ali svima u svijetu je jasno da je SAD poseban slučaj. Kao glavna kapitalistička sila svijeta SAD se može vrlo lako zaduživati "preko mjere" jer sve druge zemlje polaze od pretpostavke da SAD neće bankrotirati - iako, ironično, sad se tehnički nalazi na manje od mjesec dana od bankrota!

Ali zar upravo takva situacija ne čini SAD (odnosno američku federalnu vlast) riskantnim financijskim partnerom koji pleše na rubu bankrota? Zapravo i ne, jer svima je jasno da ovu igru Republikanci i Demokrati mogu prekinuti kad god ih je volja, a očito neće zbog međusobnih trzavica odvesti SAD u propast, bar ne na jedan ovako banalan način. Nadalje, čak da se dvije stranke i ne uspiju dogovorit do roka predsjednik Joe Biden uvijek može posebnim predsjedničkim dekretom podići strop zaduživanja i tako okončati ovu krizu.

Ali to onda znači da zaista jest riječ o igrokazu? Zašto onda ministrica financija Janet Yellen daje dramatične izjave poput "katastrofe" i slično? Dobro, s jedne strane njezin je posao svesti ovakve situacije na minimum te potaknuti suprotstavljene strane da što prije postignu dogovor. Povrh toga, i ona sama je dio igrokaza tako da to ne treba čuditi.

Rekavši to, što Republikanci zapravo žele? Priča se ponavlja već godinama i ista je svaki put kad su Demokrati na vlasti, a Republikanci u opoziciji. Republikanci žele da se Demokrati obvežu na smanjenje javne potrošnje. To je na neki način uvjet, skoro pa ultimatum, za dogovor o podizanju stropa zaduženja.

Je li po nečem ova situacija drugačija nego prije? Potencijalno jest. Ovog puta, tvrde upućeni, nema baš nikakvih dodirnih točaka glede ideja kako prilagoditi poreze i potrošnju. Drugim riječima, Demokrati i Republikanci imaju sasvim drugačiju viziju kako bi trebalo fiskalno upravljati zemljom.

Ništa čudno kad obje stranke maksimalno žele ići na ruku svom biračkom tijelu, što pak podsjeća da je izborna kampanja za predsjednika već u punoj snazi. Tako da Demokrati, kao i obično, žele situaciju oko američke velike zaduženosti riješiti na način da se povećaju porezi na one s velikim prihodima te na velike kompanije. Republikanci pak, koji su uvijek bili zaštitnici velikog biznisa, žele srezati budžete federalnoj potrošnji, uključujući nacionalnim parkovima, obrazovanju itd. Nadalje, Republikanci inzistiraju da se ukinu porezne olakšice za energetske izvore s niskom razinom oslobađanja ugljika što je pak ključni dio Bidenovog zakona o klimi.

Znači, svako bi gurao isključivo svoje i nema popuštanja. Demokrati žele obnovljive izvore, Republikanci bi spašavali industriju fosilnih goriva. Demokrati bi oporezivali krupni kapital, Republikanci bi pak htjeli potpuno suprotno - da se velikim igračima još i smanje porezi jer će onda, kako kapitalistička logika tvrdi, ovi više zapošljavati itd.

Ima li išta oko čega se slažu Biden i McCarthy pred sastanak u Bijeloj kući? Možda samo oko jednog - da se neće dirati socijalno osiguranje i zdravstvena zaštita (Medicare)

Biden glumi oštrog pregovarača, zapravo kaže da ni neće biti pregovora poručivši da će Republikanci morati glasati o podizanju limita "bez preduvjeta". No, to bi mogao biti Bidenov blef jer ipak je pozvao McCarthyja i druge lidere Kongresa u Bijelu kuću na sastanak - iako tvrdi da će to biti "odvojeni razgovor o fiskalnoj politici". Dakako, svima je jasno da će glavna tema, bez obzira što Biden tvrdio, ipak biti pitanje limita oko zaduživanja.

Izvori tvrde kako Biden nema namjeru popuštati. Na sastanku s dužnosnicima u petak navodno je rekao: "Da se razumijemo - oni pokušavaju držati dug kao taoca kako bi nas natjerali da pristanemo na neke drakonske rezove, ekstremno teške i štetne rezove"

Inače sve ovo jako podsjeća na 2011. godinu i sukob između Republikanaca i tadašnjeg predsjednika Baracka Obame. Tada je konsenzus ipak postignut, ali onda je postojala jedna vrlo bitna razlika. Naime, za razliku od Bidena (koji je tada bio potpredsjednik), Obama je prihvaćao argument da je američki dug prevelik i da je potrebno smanjiti federalnu potrošnju, bar negdje. Biden ne misli tako i oštro odbacuje ideju smanjenja federalne potrošnje.

Bez obzira na dramu, puno je izvjesnije da će se sukobljene strane ipak dogovoriti ili da će Biden dekretom podići limit zaduživanja. Rok bi trebao biti 1. lipnja, tzv. "datum-X". No, unatoč očekivanom ishodu, što ako ne bude dogovora do onda? I recimo da Biden odbije posegnuti za dekretom (u strahu da bi mi to moglo znatno smanjiti šanse na izborima iduće godine) - što bi se onda dogodilo? U takvom slučaju bi ministrica financija Yellen bila u pravu. Bila bi to vrlo dramatična situacija i zagarantirana velika kriza koja bi se osjetila diljem svijeta.

Jednog dana to će se vjerojatno i dogoditi jer američki dug je već tradicionalno neobuzdan, ali teško da će to biti ove godine. Demokrati i Republikanci jednostavno ne bi pucali sami sebi u nogu, odnosno cijeloj Americi, naročito ne u trenutku dok se svijet nalazi, ili se tako barem čini, na velikoj prekretnici gdje Kina postaje sve moćniji rival. Ali odnosi su delikatni do te mjere da ni Kina nipošto ne priželjkuje američki bankrot, između ostalog zbog činjenica da je upravo Kina jedan od većih vlasnika američkog vanjskog duga (oko 859 milijardi USD). Jasno, mi danas govorimo o američkom federalnom, odnosno nacionalnom dugu, koji trenutačno iznosi 31 bilijun USD, no svejedno, Kini ne treba velika američka nestabilnost jer joj je SAD i dalje jedno od ključnih izvoznih tržišta. Tako da zapravo gotovo svi očekuju i žele taj dogovor prije 1. lipnja. Vjerojatno će ga i dobiti.

Novo