CRNO ZLATO I SLABLJENJE AMERIČKOG UTJECAJA: Zašto Saudijska Arabija i drugi veliki proizvođači nafte odjednom znatno smanjuju proizvodnju? I zašto će to ići na ruku Rusiji?
Saudijska Arabija i drugi veliki proizvođači nafte jučer su najavili nagla smanjenja proizvodnje do ukupno 1.15 milijuna barela dnevno. Nove odredbe kreću već od svibnja te će biti aktivne najmanje do kraja godine. Dakako, riječ je o potezu koji bi mogao povećati cijene u cijelom svijetu, a samim time svakako će ići na ruku i Rusiji koja uvelike ovisi o cijeni energenata u trenutku dok vodi rat u Ukrajini.
Više cijene nafte pomogle bi napuniti rusku blagajnu. U isto vrijeme to će stvoriti još težu situaciju u zapadnim zemljama, uključujući i SAD-u, gdje će građani morati plaćati veće cijene na benzinskim crpkama u trenutku dok je inflacija i dalje visoka.
Također je vjerojatno da će se dodatno srozati odnosi između SAD-a i Saudijske Arabije. Podsjetimo, SAD je u više navrata pozvao Saudijsku Arabiju (koja je predvodnik bliskoistočnih proizvođača) da poveća proizvodnju nafte kako bi se izvršio pritisak na ruske financije. Američki predsjednik Joe Biden s tim ciljem je prošle godine i posjetio Rijad. No, Saudijska Arabija ne samo da se oglušila na američke zahtjeve već sad najavljuje potez koji ide direktno kontra njih.
Koliko bi cijene benzina u SAD-u mogle porasti? S prosječnom cijenom koja sada iznosi otprilike 3.50 USD po galonu (1 galon = 3.78 litara) običnog benzina to bi moglo značiti više od 4 USD po galonu tijekom ljeta.
Saudijska Arabija najavila je najveće smanjenje među članicama OPEC-a, na 500.000 barela dnevno. Ovi rezovi su dodatak smanjenju najavljenom prošlog listopada koje je razbjesnilo Bidenovu administraciju.
Saudijsko ministarstvo energetike opisalo je ovaj potez kao "mjeru predostrožnosti" usmjerenu na stabilizaciju tržišta nafte.
Očekivano, kao i inače, čim Saudijska Arabija smanjuje proizvodnju to čine i druge zemlje.
Irak je rekao da će smanjiti proizvodnju za 211.000 barela dnevno, Ujedinjeni Arapski Emirati za 144.000, Kuvajt za 128.000, Kazahstan za 78.000, Alžir za 48.000 i Oman za 40.000. Najave su prenijeli državni mediji svake zemlje.
Zamjenik ruskog premijera Aleksander Novak rekao je u međuvremenu da će se i Rusija pridružiti s dobrovoljnim smanjenjem od 500.000 barela do kraja godine, prema izjavama koje je prenijela državna novinska agencija TASS. Posjetimo, Rusija je već najavila jednostrano smanjenje u veljači nakon što su zapadne zemlje uvele gornje granice cijena.