Britanija brani svoju odluku o slanju streljiva s osiromašenim uranom u Ukrajinu: "Ne, to nema nikakve veze s nuklearnim oružjem i Rusi to znaju"
Britansko ministarstvo obrane objavilo je da Rusija "namjerno pokušava širiti dezinformacije" nakon što je ruski predsjednik Vladimir Putin jučer upozorio Britaniju da ne opskrbljuje Ukrajinu streljivom koje sadrži osiromašeni uran.
Podsjetimo, Annabel Goldie, britanska državna ministrica u ministarstvu obrane, najavila je takvu pomoć Ukrajini u izjavi u ponedjeljak. Informacija je odmah izazvala oštre reakcije Moskve.
"Želio bih napomenuti da će Rusija, ako se sve ovo dogodi, morati reagirati u skladu s tim", rekao je Putin tijekom jučerašnje konferencije za novinare s kineskim predsjednikom Xi Jinpingom. "Mislim da kolektivni Zapad već počinje koristiti oružje s nuklearnom komponentom", rekao je Putin referirajući se na to da granate koje Britanija planira isporučiti imaju osiromašeni uran.
Kao odgovor, glasnogovornik ministarstva obrane Ujedinjenog Kraljevstva rekao je: "Britanska vojska desetljećima je koristila osiromašeni uran u svojim granatama za probijanje oklopa. To je standardna komponenta i nema nikakve veze s nuklearnim oružjem ili sposobnostima. Rusija to zna, ali namjerno pokušava dezinformirati. Nadalje, neovisno istraživanje znanstvenika iz grupa kao što je Kraljevsko društvo procijenilo je da će svaki utjecaj na osobno zdravlje i okoliš od upotrebe streljiva s osiromašenim uranom vjerojatno biti nizak".
Ruski ministar obrane Sergej Šojgu je pak u intervjuu za TV rekao da je NATO već koristio takvo streljivo, 1999. za vrijeme intervencije na Kosovu. "Kasnija istraga pokazala je kako je zdravlje vojnika koji su koristili takvo oružje ozbiljno narušeno. Bilo je posljedica po zdravlje onih koji su koristili to streljivo. Bilo je teških zdravstvenih stanja, i to je proučavano. Međutim, nije ispitano kakav je učinak streljivo imalo na one protiv kojih je korišteno", rekao je Šojgu.
Osiromašeni uran koristio se od strane američkih snaga i za vrijeme njihove agresije na Irak. Više istraživanja zaključilo je da je takvo oružje imalo teških posljedica po civile, uključujući i kasnije rađanje djece s raznim poremećajima.