RAT U UKRAJINI, 386. DAN: Srušeni MQ-9 dron kao prilika za ruske i američke ministre obrane da popričaju i eventualno zastanu jer idući incident mogao bi biti puno opasniji
Očito je da ni Rusija ni SAD neće dozvoliti da incident s američkim dronom, koji je završio dan ranije u Crnom moru, dovede do neke znatno veće eskalacije iako sam incident naglašava trajnu napetost i potencijalnu opasnost od mogućeg većeg incidenta. Američka strana sugerira kako Rusija nije namjerno srušila američki dron, odnosno uzrok pada još uvijek nije čvrsto definiran. Telefonski su jučer razgovarali ruski i američki ministri obrane te su poručili kako je komunikacija vrlo važna u ovakvim trenucima.
Pozitivno je da postoji linija komunikacije između Moskve i Washingtona, a čini se da su obje strane svjesne da bi idući incident mogao biti veći i opasniji, pogotovo ako se sretnu "pilotne letjelice". No, da bi se to izbjeglo bilo bi potrebno smanjenje američke prisutnosti oko Krima, što Rusija i traži, no sudeći prema izjavama iz Pentagona to se neće dogoditi. Američka strana pritom naglašava da će letjeti svugdje gdje to međunarodno prava dopušta.
Aktualno:
• Rusija je poručila da će reagirati "proporcionalno" na sve buduće američke "provokacije", a komentar stiže neposredno nakon incidenta u Crnom moru gdje je došlo do rušenja američke bespilotne letjelice za vrijeme neke vrste konfrontacije s ruskim vojnim zrakoplovima - iako i iz SAD-a poručuju kako vjeruju da ruske snage nisu "namjerno" oborile američki dron.
"Letovi američkih strateških bespilotnih letjelica uz obalu Krima provokativne su prirode i to stvara preduvjete za eskalaciju situacije u zoni Crnog mora", priopćilo je rusko ministarstvo obrane. "Rusiju ne zanima takav razvoj događaja, ali će i dalje proporcionalno odgovarati na sve provokacije", navodi se.
• SAD je pak poručio da će nastaviti letjeti gdje god međunarodno pravo dopušta - izjavu je novinarima dao šef obrane Lloyd Austin nakon razgovora s ruskim kolegom Sergejem Šojguom. "Upravo sam razgovarao sa svojim ruskim kolegom, ministrom Šojguom", rekao je Austin na konferenciji za novinare u Pentagonu. "Kao što sam više puta rekao, važno je da velike sile budu uzor transparentnosti i komunikacije, a Sjedinjene Države nastavit će letjeti i djelovati gdje god međunarodno pravo to dopušta", poručio je.
• Američko "pojačano" prikupljanje obavještajnih podataka o Rusiji dovelo je do nedavnog incidenta s dronom, rekao je ruski ministar obrane Sergej Šojgu nakon telefonskog razgovora sa svojim američkim kolegom.
"Pojačane obavještajne aktivnosti Washingtona protiv interesa Ruske Federacije, kao i nepoštivanje zone ograničenog letenja koju je proglasila Moskva doveli su do incidenta s američkim dronom", navodi.
• Kanada šalje još veću vojnu pomoć Ukrajini, potvrdila je ministrica obrane Anita Anand tijekom kontaktne skupine za obranu koju su organizirale SAD u znak potpore Kijevu.
Kanada će donirati oko 8000 komada streljiva od 155 mm kao i 12 projektila protuzračne obrane iz inventara kanadskih oružanih snaga, stoji u priopćenju kanadskog ministarstva obrane. U tijeku su isporuke četiri borbena tenka Leopard 2, dodaje se u izvješću.
• Šef glavnog stožera američke vojske, general Mark Milley, poručio je u razgovoru s novinarima kako Rusija radi "manje, taktičke napretke u Bahmutu, ali uz veliku cijenu".
• Glasnogovornik američkog State departmenta, Ned Price, rekao je za kanal MSNBC da je pad drona u Crno more vjerojatno nenamjeran čin Rusije.