ANALIZA/Kina i Rusija imaju duboke veze u sektoru odbrane: DA LI JE PUTINOV RAT TO PROMIJENIO?

Svijet
ANALIZA/Kina i Rusija imaju duboke veze u sektoru odbrane: DA LI JE PUTINOV RAT TO PROMIJENIO?
Kineske državne obrambene firme održavale su trgovinske odnose sa sankcioniranim ruskim odbrambenim firmama tokom prošle godine, čak i dok su mnoga od vodećih svjetskih gospodarstava prekinula veze s Moskvom i tvrtkama koje pokreću njezin nastavak napada na Ukrajinu, piše CNN.

Kineske državne obrambene firme održavale su trgovinske odnose sa sankcioniranim ruskim odbrambenim firmama tokom prošle godine, čak i dok su mnoga od vodećih svjetskih gospodarstava prekinula veze s Moskvom i tvrtkama koje pokreću njezin nastavak napada na Ukrajinu, piše CNN.

Carinska evidencija koju je pregledao CNN pokazuje da su ključne tvrtke unutar golemih vojno-industrijskih kompleksa obiju zemalja nastavile svoje dugogodišnje odnose, unatoč užasu koji je Moskva izazvala u Europi.

Zapisi pokazuju da je tokom 2022., barem do sredine novembra, odbrambeni izvođač radova sa sjedištem u Pekingu Poly Technologies poslao najmanje desetak isporuka – uključujući dijelove helikoptera i radio opremu zrak-zemlja – ruskoj firmi koju podupire država i kojoj su SAD uvele sankcij, zbog svoje povezanosti s ratom vođe Vladimira Putina u Ukrajini.

Dugoročni trgovinski partner Poly Technologya – Ulan Ude Aviation Plant, dobavljač vojnih helikoptera – također je prošle godine nastavio slati dijelove i nekoliko helikoptera firmi sa sjedištem u Pekingu, pokazuju trgovinski podaci.

Većina dijelova helikoptera koji su bili isporučeni u Rusiju bili su označeni za korištenje u višenamjenskom helikopteru Mi-171E, dizajniranom za transport i traganje i spašavanje. Prema Stockholmskom međunarodnom institutu za istraživanje mira (SIPRI), Kina je počela uvoziti ovaj model helikoptera iz Rusije prije više od 10 godina.

Tri pošiljke firme Poly Technologies označene su kao da uključuju proizvode za rad ili uslugu Mi-171SH ruske proizvodnje, vojnog transportnog helikoptera koji se može opremiti oružjem i koji se koristio u operacijama Moskve u Ukrajini.

Nema dokaza da bilo koja od razmijenjenih dobara izravno "hrani" ruski rat.

Foto: Getty images

Carinska evidencija proizašla je iz dva skupa podataka. Prvu je osigurala tvrtka za trgovinske podatke Import Genius, čije su informacije prikupljene sekundarnim izvorima iz službene ruske carine i evidencije pošiljki.

Think tank C4ADS sa sjedištem u Washingtonu, koji uspoređuje službene carinske zapise skupljene od više dobavljača trećih strana, osigurao je drugi set.

CNN nije nezavisno provjerio podatke, koji mogu pružiti djelomičnu, ali ne i potpunu sliku trgovine.

Vojni i sigurnosni stručnjaci kažu da su dijelovi poslani iz kineske firme u Rusiju prilično osnovna oprema za zrakoplove ruskog dizajna koji bi mogli biti dio postojećih ugovora i standardnih poslovnih odnosa između firmi.

No prošlogodišnja trgovina naglašava trajne veze između ključnih igrača u odbrambenim sektorima koje podupire država s obje strane – odnose koji su ojačali tokom prošlog desetljeća kako su Putin i kineski čelnik Xi Jinping razvijali svoje strateško usklađivanje.

Stručnjaci kažu da bi se tako dobro uspostavljene mreže mogle iskoristiti ako bi Peking pružio izravnu, smrtonosnu pomoć za ratne napore Kremlja.

Zapadni su čelnici posljednjih sedmica upozorili Kinu da razmatra taj korak. Peking je to negirao, ismijavao upozorenje kao "klevetu" i više puta branio svoju "normalnu" trgovinu s Rusijom i odbacio ono što naziva "jednostranim" sankcijama protiv Moskve.

Partnerstvo koje se razvija

Vojne veze Pekinga i Moskve dramatično su se razvile od vrhunca Hladnog rata - razdoblja obilježenog međusobnim neprijateljstvom i ideološkim razlikama.

Iako postoje neke manje tenzije, dva autoritarna susjeda su se zbližila, posebno pod Putinom i Xijem, koji su zajedno proglasili partnerstvo "bez ograničenja" samo nekoliko sedmica prije nego što je Rusija napala Ukrajinu.

Nakon pada Sovjetskog Saveza, cvjetala je snažna, ali izrazito jednosmjerna, trgovina oružjem u kojoj je Rusija prodavala svoje superiorno oružje Kini.

Nedavno je brza modernizacija kineske vojske počela mijenjati tu dinamiku.

Godine 2021. Putin se hvalio da dvije zemlje “zajedno razvijaju određene visokotehnološke vrste oružja”, prema ruskim državnim medijima, i pohvalio njihove zajedničke vojne vježbe – koje su također proširile opseg i geografski domet.

U prvim redovima tog odnosa su vojni izvođači povezani s državom. Oni se integriraju u "sve sofisticiraniji opskrbni lanac", prema Alexu Gabuevu, višem suradniku u međunarodnom think tanku Carnegie Endowment for International Peace.

Onda je došao rat u Ukrajini.

Do sada je Kina pažljivo zaobišla oštre zapadne kazne usmjerene na one koji podupiru Rusiju – iako je 10 kineskih firmi pogođeno američkim ograničenjima povezanima s ratom.

Ali glavno pitanje za zapadne dužnosnike jest može li Kina iskoristiti postojeće odbrambene odnose za opskrbu smrtonosnom pomoći za ratne napore Kremlja, za koji se vjeruje da mu ponestaje streljiva i oružja.

Prošli mjesec CNN je izvijestio da američki obavještajni dužnosnici vjeruju da kineska vlada razmatra slanje dronova i streljiva u Rusiju.

Dana 7. marta, novi kineski ministar vanjskih poslova Qin Gang rekao je da Kina "nije opskrbila oružje nijednoj strani" ruskog rata i osudio zabrinutost SAD-a po tom pitanju kao licemjernu.

Promatrači kineskih vanjskih poslova kažu da su njezini čelnici itekako svjesni reputacijske i ekonomske štete ako se smatra da vojno podupire Moskvu – a mnogi su skeptični da bi Peking u ovom trenutku poduzeo takav korak da pomogne Rusiji koja ima nuklearno oružje.

Foto: Getty  images

Roba kojom se trguje između kineskih i ruskih odbrambenih tvrtki prema podacima koje je pregledao CNN nije streljivo za koje se smatra da će ruskoj vojsci najviše trebati godinu dana u napadu na Ukrajinu. 

Na upit CNN-a o isporukama iz Kine sankcioniranim ruskim tvrtkama, kinesko Ministarstvo vanjskih poslova je reklo da "nije upoznato sa situacijom", te da Kina "čvrsto stoji na strani dijaloga i mira".

Kremlj nije odgovorio na zahtjev CNN-a za komentar.

No 27. februara njezin glasnogovornik rekao je da Rusija ne vidi "potrebu za daljnje komentiranje" tvrdnji da je Rusija od Kine tražila vojnu opremu za koje je rekao da je Peking već opovrgnuo.

Poly Technologies se na svojoj web stranici opisuje kao glavna podružnica China Poly Group, vodećeg preduzeća u državnom vlasništvu, "isključivo ovlaštenog od kineske središnje vlade za uvoz/izvoz odbrambenih sistema."

Poly Technologies je sankcioniran od strane SAD-a 2013. prema pravilima koja ciljaju na firme koje opskrbljuju Iran, Sjevernu Koreju i Siriju, te ponovno u januar prošle godine zbog navodnog širenja projektila. 

Njihov trgovački partner Ulan Ude Aviation Plant, podružnica najvećeg državnog proizvođača Russian Helicopters, koji široko korištene helikoptere serije Mi-8/17 čini sastavnim dijelom ruskog vojnog transporta, također nije odgovorio na zahtjev za komentar.

Dvije druge ključne firme pojavljuju se u carinskim podacima - kineski AVIC International Holding, pod kontrolom državne korporacije Aviation Industry Corporation of China, i ruske United Engine Corporation (UEC), koja je dio državnog odbrambenog diva Rostec.

Njihova trgovina uključivala je ruske dijelove mlaznih motora.

Isporuke od AVIC Internationala do UEC-a izvršene do jula prošle godine navedene su kao ugovorne obveze pod jamstvom, a izvozni zapisi pokazuju da je UEC otpremao dijelove za isti model motora u Kinu, uključujući nedavni decembar, prema podacima Import Geniusa.

Stav Washingtona je da svaka kompanija koja opskrbljuje ili djeluje unutar ruskog obrambenog sektora riskira da bude sankcionirana.

Ali Kina možda nije previše zabrinuta zbog transakcija prikazanih u trgovinskim podacima koje je pregledao CNN, prema Yun Sunu, direktoru Kineskog programa pri Stimson Center think tanku u Washingtonu.

“Ovu vrstu izvoza mora odobriti Vlada. Ali s obzirom na prirodu ovih dijelova i činjenicu da je (Poly Technologies) pod američkim sankcijama od 2013., vlada možda ne vidi potrebu da ne odobri”, rekla je.

"Ni Kina ni Rusija ne žele da zapadne obavještajne službe budu svjesne dubine i širine njihovog strateškog usklađivanja", rekao je Alexander Korolev, viši predavač politike i međunarodnih odnosa na Sveučilištu New South Wales u Australiji.

Ako bi Kina isporučila smrtonosnu pomoć, dodao je Koroljov, "učinili bi se sve da se to zataška".

"A jedan od načina da se to prikrije jest da se učini da izgleda kao da je to samo dio redovne, dugoročne vojno-tehničke saradnje - a ne odgovor na rat."

Novo