AMERIČKI STRAH OD TIKTOKA: Sigurnosnim interesima protiv konkurencije

Svijet
AMERIČKI STRAH OD TIKTOKA: Sigurnosnim interesima protiv konkurencije
,

Dva američka senatora izjavila su u ponedjeljak da njihovi napori u borbi protiv "stranih tehnoloških prijetnji" napreduju i da će danas predstaviti zakon kojim se administraciji predsjednika Joea Bidena daju nove ovlasti za zabranu aplikacije TikTok. Podsjetimo, riječ je o iznimno popularnoj aplikaciji za razmjenu kratkih video snimaka, koriste je naročito mladi, a ista je u vlasništvu kineske kompanije. Dakako, ovaj zadnji podatak je taj koji jako brine američke vlasti te se već neko vrijeme raspravlja o planu i potrebi potpune zabrane TikToka.

Glasnogovornica Bijele kuće rekla je da Bidenova administracija "radi s Kongresom", ali je odbila reći hoće li podržati zakon o zabrani.

TikTok se našao na meti sve veće kritike zbog straha, kako tvrde američki izvori, da bi podaci korisnika "mogli završiti u rukama kineskih vlasti, potkopavajući zapadne sigurnosne interese". Izvršni direktor TikToka, Shou Zi Chew, trebao bi se pojaviti pred američkim Kongresom 23. ožujka gdje će svjedočiti. Očekivano, kompanija odbacuje sve američke optužbe.

Senatori Mark Warner (demokrat), John Thune (republikanac) i drugi planiraju u utorak otkriti najnoviji u nizu prijedloga koji bi administraciji dali nove alate za zabranu aplikacije u vlasništvu kineske kompanije ByteDance. TikTok inače koristi više od 100 milijuna Amerikanaca.

Zakon je nazvan "Zakon o ograničavanju pojave sigurnosnih prijetnji koje ugrožavaju informacijsku i komunikacijsku tehnologiju (RESTRICT)" i njime će se "sveobuhvatno pozabaviti stalnom prijetnjom koju predstavlja tehnologija stranih protivnika, kao što je TikTok", priopćio je Warnerov ured.

Prošle sedmice Odbor za vanjske poslove Zastupničkog doma glasao je po stranačkim linijama o prijedlogu zakona koji je sponzorirao zastupnik Michael McCaul kako bi se Bidenu dala ovlast za zabranu TikToka nakon što su prethodnog američkog predsjednika Donalda Trumpa 2020. sudovi spriječili u njegovim nastojanjima da zabrani TikTok i WeChat (također kineska aplikacija). Tako da je ovo već priča koja traje neko vrijeme, no čini se kako su američki političari (iz obje stranke) vrlo usredotočeni da ugase TikTok.

Podsjetimo, nekim velikim zakonima usmjerenim na Kinu, poput zakona o financiranju čipova, trebalo je 18 mjeseci da dobiju odobrenje. McCaul je rekao kako misli da bi Zastupnički dom u punom sastavu mogao glasati o zakonu već ovog mjeseca.

Iz TikToka su prošlog tjedna prokomentirali mogućnost zabrane: "Američka zabrana aplikacije značila bi i zabranu izvoza američke kulture i vrijednosti milijardama ljudi koji koriste našu uslugu diljem svijeta".

Odbor američke Vlade za strana ulaganja u Sjedinjenim Državama (CFIUS), inače moćno tijelo za nacionalnu sigurnost, još 2020. godine navodi da bi se podaci korisnika mogli proslijediti kineskoj Vladi. TikTok i CFIUS pregovaraju više od dvije godine o zahtjevima za sigurnost podataka. TikTok je rekao da je potrošio više od 1,5 milijardi USD na rigorozne napore za sigurnost podataka te odbacuju optužbe za špijuniranje.

I dok se čeka moguća totalna zabrana, u SAD-u i Europskoj uniji već su zabranili TikTok, no za sad samo kod državnih zaposlenika i njihovih uređaja.

1. marta SAD je naredio da vladine agencije imaju 30 dana da izbrišu TikTok iz federalnih uređaja i sustava zbog zabrinutosti za sigurnost podataka. Sličnu odredbu, gotovo pa kopirajući SAD, donijela je i Europska unija.

Europski parlament zabranio je TikTok na uređajima osoblja zbog "zabrinutosti za cyber sigurnost", što znači da je kineska aplikacija sada zabranjena u sve tri glavne institucije EU-a. "S obzirom na brigu o cyber sigurnosti, posebno u pogledu zaštite podataka i prikupljanja podataka od strane trećih strana, Europski parlament odlučio je, u suradnji s drugim institucijama, obustaviti od 20. ožujka 2023. upotrebu mobilne aplikacije TikTok na službenim uređajima", stoji u priopćenju.

Kritičari pak ističu kako se SAD žele na ovaj način riješiti konkurencije jer TikTok preuzima tržište od američkih aplikacija kao što su Instagram i Facebook. Nadalje, potez se svakako može smatrati i direktnim uplitanjem u navodnu slobodu tržišta. Neki će pak dodati kako je poprilično licemjerno progoniti jednu platformu zbog mogućeg otuđenja privatnih podataka kada je ranije potvrđeno (Snowdenovi dokumenti) da američke aplikacije to čine u suradnji s obavještajnim službama kao što je notorna američka NSA.

Novo