SMIRIVANJE NAPETOSTI UZ EU POSREDNIŠTVO: Je li Srbija upravo pristala na de facto nezavisnost Kosova?

Region
SMIRIVANJE NAPETOSTI UZ EU POSREDNIŠTVO: Je li Srbija upravo pristala na de facto nezavisnost Kosova?
.Lideri Srbije i Kosova složili su se u ponedjeljak oko dogovora za normalizaciju odnosa, ali potrebno je još razgovora o provedbi pakta, rekao je visoki predstavnik Europske unije za vanjsku politiku, Josep Borrell. Podsjetimo, riječ je o dogovoru iza kojeg čvrsto stoji Zapad, piše Advance.hr.

Lideri Srbije i Kosova složili su se u ponedjeljak oko dogovora za normalizaciju odnosa, ali potrebno je još razgovora o provedbi pakta, rekao je visoki predstavnik Europske unije za vanjsku politiku, Josep Borrell. Podsjetimo, riječ je o dogovoru iza kojeg čvrsto stoji Zapad, piše Advance.hr.

Govoreći nakon što je bio domaćin razgovora u Bruxellesu između predsjednika Srbije, Aleksandra Vučića, i premijera Kosova, Albina Kurtija, Borrell je poručio: "Danas je postignut napredak i pohvaljujem strane zbog njihovog angažmana".

"Istodobno, potrebno je više rada, kako bi se osiguralo da ono što su obje strane danas prihvatile bude provedeno. Važno je dogovoriti se, ali još je važnije provesti ono što je dogovoreno", poručio je Borrell.

Prema novom sporazumu, Srbija ne priznaje Kosovo kao neovisnu državu, ali pristaje priznavati službene dokumente kao što su putovnice, diplome i registracijske tablice te neće blokirati članstvo Kosova u bilo kojoj međunarodnoj organizaciji.

Mnogi će reći da je ovo de facto priznanje Kosova od strane Beograda, jer tako svakako zvuči, no nije i de jure.

Kosova pak, prema tekstu koji je dogovoren uz posredovanje EU-a, pristaje "osigurati odgovarajuću razinu samoupravljanja" za srpsku zajednicu koja tamo živi.

No, očekuje se da će pojedinosti tog dogovora i druga sporna pitanja biti dio aneksa o provedbi sporazuma i prethodnih obveza. Borrell je rekao da je aneks "sastavni dio" novog sporazuma, ali još nije dogovoren. Drugim riječima - dodatni pregovori će sigurno uslijediti jer ovaj sporazum nije sveobuhvatan, ali bi mogao dovesti do smirivanja napetosti.

Dakle, dogovor jest postignut, ali još nije konačan, pa tako ni sam dokument nije još ni potpisan (Kurti je htio, Vučić nije). Ipak, može se argumentirati da pristajanje na ovakav dogovor predstavlja određeno popuštanje od strane Srbije što bi se pak moglo, u širem kontekstu, vidjeti i kao slabljenje oslanjanja Beograda na potporu iz Moskve.

Novo