ANALIZA/Zašto su Rusija i Kina bliže nego ikada?

Svijet
ANALIZA/Zašto su Rusija i Kina bliže nego ikada?
Dok je američki predsjednik Joe Biden u ponedjeljak sletio u Ukrajinu kako bi se sastao sa svojim kolegom Volodimirom Zelenskim, kineski najviši diplomata putovao je u suprotnom smjeru, na putu za Rusiju.

Dok je američki predsjednik Joe Biden u ponedjeljak sletio u Ukrajinu kako bi se sastao sa svojim kolegom Volodimirom Zelenskim, kineski najviši diplomata putovao je u suprotnom smjeru, na putu za Rusiju.

Wang Yi – koji je prošlog mjeseca promovisan za glavnog savjetnika za vanjsku politiku kineskog lidera Xi Jinpinga – trebao bi stići u Moskvu ove sedmice na završnu stanicu svoje osmodnevne turneje po Evropi, putovanja koje u fokus stavlja pokušaj kineskog diplomatskog balansiranja od kakao su Ruski tenkovi su ušli u Ukrajinu prije godinu dana, piše CNN.

Na Minhenskoj sigurnosnoj konferenciji u subotu, Vang se u prostoriji evropskih zvaničnika obratio kao "dragi prijatelji" i rekao da je Kina posvećena miru.

„Ne dolivamo ulje na vatru i protiv smo ubiranja koristi od ove krize“, rekao je Wang, ponavljajući propagandne poruke koje su redovno činile kineski noćni informativni program u udarnom terminu – da SAD namjerno produžavaju rat kako bi unaprijedile svoje geopolitičke interese i povećale profit svojih proizvođača oružja.

“Neke snage možda neće htjeti da se mirovni pregovori ostvare. Nije ih briga za živote i smrt Ukrajinaca, niti za štetu po Evropi. Možda imaju strateške ciljeve veće od same Ukrajine. Ovaj rat se ne smije nastaviti”, rekao je VWang.

Pozvao je evropske zvaničnike da razmisle o tome „koji okvir treba da postoji da bi se u Evropi doveo trajni mir, kakvu ulogu Evropa treba da ima da manifestuje svoju stratešku autonomiju“.

Wang je također najavio plan Pekinga da objavi svoj prijedlog o "političkom rješavanju ukrajinske krize" oko prve godišnjice.

Kremlj je rekao da ne "isključuje" sastanak između Vanga i ruskog lidera Vladimira Putina. Ako se ipak sretnu, slike Vanga i Putina kako se rukuju unutar utvrđenog Kremlja bit će oštra suprotnost Bidenovoj šetnji sa Zelenskim kroz Kijev usred sirena zračnog napada.

Dok odnosi između SAD-a i Kine nastavljaju da se urušavaju – nedavno zbog obaranja kineskog špijunskog balona koji je ušao u vazdušni prostor SAD-a, Kina i Rusija su bliže nekgo ikada – dijelom vođeni njihovim zajedničkim animozitetom prema Sjedinjenim Državama.

I dok SAD i njeni saveznici ponovo potvrđuju svoju podršku Ukrajini i pojačavaju vojnu pomoć, produbljivanje partnerstva Pekinga s Moskvom izazvalo je uzbunu u zapadnim prijestolnicama.

Ali nejasno spominjanje prijedloga naišlo je na sumnju nekih zapadnih lidera koji pomno prate bilo kakvu podršku koju Kina daje svom sjevernom susjedu – posebno pomoć koja bi mogla pomoći Rusiji na bojnom polju.

"Potrebno nam je više dokaza da Kina ne sarađuje s Rusijom, a mi to sada ne vidimo", rekla je predsjednica Evropske komisije Ursula Von der Leyen za CNN u subotu.

Takve sumnje su pojačane tvrdnjama američkih zvaničnika da Peking razmatra pojačanje svog partnerstva s Moskvom tako što će ruskoj vojsci pružiti "smrtonosnu podršku".

"Zabrinutost koju sada imamo zasnovana je na informacijama koje imamo da razmišljaju o pružanju smrtonosne podrške, a mi smo im jasno stavili do znanja da bi to izazvalo ozbiljan problem za nas i u našem odnosu", rekao je američki državni sekretar Antony Blinken za "Face the Nation" na CBS-u u Minhenu u nedjelju.

Odgovarajući na optužbe u ponedjeljak, kinesko ministarstvo vanjskih poslova osudilo je SAD zbog "prebacivanja odgovornosti, prebacivanja krivice i širenja lažnih informacija".

„Američka strana, a ne kineska strana, isporučuje stalan dotok oružja na bojno polje. Američka strana nije kvalifikovana da drži predavanja Kini, a mi nikada ne bismo prihvatili da SAD diktiraju ili čak prisiljavaju pritisak na kinesko-ruske odnose”, rekao je portparol ministarstva na redovnoj konferenciji za novinare.

“Ko poziva na dijalog i mir? A ko dijeli noževe i podstiče sukobe? Međunarodna zajednica može jasno vidjeti”, rekao je portparol.

Američki zvaničnici su bili dovoljno zabrinuti zbog obavještajnih podataka da su ih podijelili sa saveznicima i partnerima u Minhenu, navodi CNN. Na sastanku s Wangom na marginama konferencije u subotu, Blinken je također pokrenuo to pitanje i upozorio Wanga na njegove "implikacije i posljedice", prema američkim izvještajima.

Američke optužbe, ako su istinite, označile bi veliku eskalaciju kineske podrške Rusiji - i uvele opasnu i nepredvidivu novu fazu u samom ratu.

Ranije je Peking pažljivo izbjegavao akcije koje bi mogle pokrenuti sekundarne sankcije, koje bi zadale razoran udarac ekonomiji koja je sputana trogodišnjom skupom politikom nultog Covid-a.

Iako je Kina tvrdila da je nepristrasna u sukobu i da nije unaprijed upoznala namjere Rusije, odbila je osuditi Moskvu i ponovila stavove Kremlja okrivljujući NATO za izazivanje sukoba.

I dok se čini da je proruska retorika Pekinga omekšala posljednjih mjeseci, njegova podrška Moskvi – kada se mjeri njenom godišnjom trgovinom, diplomatskim angažmanima i rasporedom zajedničkih vojnih vježbi – ojačala je u protekloj godini.

Wang je možda dao mnoga privlačna obećanja tokom svoje turneje po Evropi, ali drugo je pitanje da li će ona biti pretočena u dosljednu poruku koja će biti dostavljena Putinu kada se njih dvojica sretnu.

Novo