ANALIZA! NAKON ŠTO SU DOBILI TENKOVE, EVO ŠTA SADA UKRAJNICI TRAŽE: “Ovo nisu oružja eskalacije, već oružja odbrane i odvraćanja od agresora"

Svijet
ANALIZA! NAKON ŠTO SU DOBILI TENKOVE, EVO ŠTA SADA UKRAJNICI TRAŽE: “Ovo nisu oružja eskalacije, već oružja odbrane i odvraćanja od agresora"
.Najviši ukrajinski dužnosnici posljednjih su dana eskalirali svoju javnu kampanju lobiranja za borbene zrakoplove F-16 američke proizvodnje, tvrdeći da su im hitno potrebni za odbranu od napada ruskih projektila i bespilotnih letjelica, piše CNN.

Najviši ukrajinski dužnosnici posljednjih su dana eskalirali svoju javnu kampanju lobiranja za borbene zrakoplove F-16 američke proizvodnje, tvrdeći da su im hitno potrebni za odbranu od napada ruskih projektila i bespilotnih letjelica, piše CNN.

Ali američki i saveznički dužnosnici taj su pokušaj dočekali sa skepticizmom koji kažu da bi mlaznjaci bili nepraktični i zato što zahtijevaju znatnu obuku i zato što Rusija ima opsežne protuzračne sisteme koji bi ih lako mogli oboriti.

U privatnim razgovorima koje su američki dužnosnici u Pentagonu i Bijeloj kući imali s Ukrajincima tokom posljednjih nekoliko mjeseci, borbeni zrakoplovi nisu visoko rangirani na popisu prioriteta zemlje, rekli su dužnosnici. Umjesto toga, Ukrajina je bila puno više usredotočena na rakete dugog dometa – koje SAD nerado predaje – kao i više streljiva, protuzračne odbrane i tenkova, koji su sada na putu nakon dramatične javne rasprave među NATO saveznicima.

Evropljani su imali slično iskustvo. Francuski predsjednik Emmanuel Macron i nizozemski premijer Mark Rutte rekli su u ponedjeljak da, iako "ništa nije zabranjeno u načelu", ni Nizozemska ni Francuska nisu primile nikakve službene zahtjeve Ukrajine za slanje borbenih zrakoplova.

Upitan u ponedjeljak hoće li SAD isporučiti F-16 Ukrajini, predsjednik Joe Biden odgovorio je odlučnim "ne". Upitan u utorak planira li razgovarati s ukrajinskim predsjednikom Volodimirom Zelenskim usred njegovih poziva za avione F-16, Biden je rekao: "Razgovarat ćemo".

"Ono što je nemoguće danas, apsolutno je moguće sutra", rekao je ukrajinski ministar obrane Oleksii Reznikov za NPR u utorak.

Ukrajinski vojni dužnosnik ponovio je to mišljenje u komentarima za CNN, rekavši: "To će doći prije ili kasnije."

"Prije godinu dana svi su odbacili HIMARS i niko nije mogao zamisliti tenkove Abrams", rekao je dužnosnik, misleći na američke raketne sisteme isporučene Ukrajini prošle godine i odluku Bidenove administracije prošle sedmice da Ukrajini da vodeći američki borbeni tenk.

Godina rasprave oko F-16

Američki i evropski dužnosnici slično su rekli CNN-u, da su borbeni zrakoplovi F-16 nepraktični, te imajte na umu da Ukrajina nije izvodila mnogo zračnih misija s borbenim zrakoplovima koje već ima zbog opasnosti koju predstavljaju ruski protuzračni sistemi, rekli su dužnosnici za CNN.

Na početku rata, SAD je vjerovao da bi opskrba Ukrajine novim borbenim zrakoplovima riskirala eskalaciju između NATO-a i Rusije. Prošlog marta, Poljska je bila spremna prebaciti svoje borbene zrakoplove MiG-29 u Ukrajinu sve dok SAD pristane popuniti Varšavu F-16. Međutim, SAD je na kraju ipak odlučio protiv tog plana, smatrajući ga previše provokativnim.

Stav SAD-a se od tada promijenio, rekli su dužnosnici, a zabrinutosti u vezi s F-16 sada su manje o eskalaciji, a više o logističkim izazovima, rekli su dužnosnici. Iako Pentagon nije izričito odbacio slanje F-16 u Ukrajinu, dužnosnici to smatraju dugoročnim prijedlogom, koji se vjerojatno mjeri godinama umjesto mjesecima.

SAD nije dao do znanja saveznicima da bi se protivio tome da druge zemlje pošalju svoje zalihe F-16 u Ukrajinu, rekli su izvori za CNN. Ali mnogi američki dužnosnici vjeruju da bi za SAD slanje vlastitog bio skup i kompliciran poduhvat za koji američki dužnosnici ne vjeruju da se isplati kratkoročno u usporedbi s ukrajinskim hitnijim potrebama topništva, raketa i sistema protuzračne odbrane .

Ali evropske zemlje s F-16 i drugim vrstama borbenih zrakoplova u svom inventaru također se ne čine spremnima poslati ih sada.

Čini se da je njemački kancelar Olaf Scholz prošle sedmice to potpuno odbacio.

"Neće biti isporuka borbenih zrakoplova Ukrajini", rekao je. "To je jasno stavljeno do znanja vrlo rano"

U međuvremenu, Velika Britanija vjeruje da su borbeni zrakoplovi "izuzetno sofisticirani i trebaju mjeseci da nauče kako letjeti", rekao je novinarima u utorak glasnogovornik britanske vlade. "S obzirom na to, vjerujemo da nije praktično slati te zrakoplove u Ukrajinu."

I poljski premijer Mateusz Morawiecki naznačio je u ponedjeljak da će Varšava poslati svoje borbene zrakoplove samo "u punoj koordinaciji" sa svojim NATO partnerima.

Ipak, ukrajinski ministar vanjskih poslova Dmitro Kuleba rekao je u utorak da su Ukrajini potrebni borbeni zrakoplovi, zajedno s projektilima dugog dometa.

"Naši partneri svjesni su vrsta oružja koje nam je potrebno - prije svega, borbeni zrakoplovi i projektili dugog dometa koji mogu pogoditi ciljeve udaljene do 300 km", rekao je na brifingu. “Ovo nisu oružja eskalacije, već oružja odbrane i odvraćanja od agresora. Aktivno pregovaramo kako bismo otključali sva ta rješenja. Naložio sam svim našim diplomatima u ključnim prijestolnicama da ovo postanu prioritet.”

Novo