PUTIN U MINSKU: Je li ovo jedan od onih posjeta koji će mijenjati blisku budućnost?

Svijet
PUTIN U MINSKU: Je li ovo jedan od onih posjeta koji će mijenjati blisku budućnost?
,

Ruski predsjednik Vladimir Putin stigao je danas u posjet Minsku, glavnom gradu Bjelorusije, a s njim su stigli i ministar obrane Sergej Šojgu te ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov. Drugim riječima, troje najmoćnijih ljudi u Rusiji trenutačno se nalazi u Minsku, a posjet dolazi u trenutku dok Ukrajina - ali i neki njeni zapadni saveznici - spekulira da bi Rusija mogla ponovno pokrenuti napad iz pravca Bjelorusije, baš kao što je ruska vojska učinila i na samom početku rata.

Jasno, blizina bjeloruske granice najveću prijetnju predstavlja glavnom gradu Ukrajine, Kijevu (oko 70 kilometara od bjeloruske granice), naročito pošto je Kijev već bio na ruskom udaru početkom ove godine, neposredno nakon pokretanja ruske invazije. No, ruski napad na glavni grad Ukrajine tad je odbijen - iako će Rusi reći da tamo nisu poraženi već da su napravili "strateško povlačenje". Sve pak upućuje na to da su se Rusi krajem veljače ove godine preračunali kad je riječ o pokušaju osvajanja Kijeva.

U sjevernim predgrađima suočili su se sa snažnim otporom i nisu uspjeli prodrijeti u sam grad. No, danas je situacija poprilično drugačija. Kijev je oslabljen stalnim udarima ruskih raketa i dronova. Intenzivni zračni napadi na glavni grad (i druge gradove diljem zemlje) postaju sve češći, a već neko vrijeme vodi se brutalna utrka između ruskih raketnih snaga i ukrajinske sposobnosti održavanja i brzog popravljanja energetske mreže koja je primarna meta napada.

Iako ukrajinska strana, razumljivo, želi prikazati ruske napade kao zločinačke udare u kojima stradavaju civili, to ipak nije slučaj - bar ne direktno. U ovim intenzivnim zračnim napadima broj civilnih žrtava je zapravo vrlo mali, no u proširenom smislu mogao bi biti i puno veći jer ovi napadi u konačnici itekako "ciljaju" civile na način da će im život postati nemoguć bez struje, vode i grijanja u trenutku sve teže i snažnije zime.

Nema više nikakve dileme da je to ruska taktika. Na stav Kijeva da su bilo kakvi mirovni pregovori nemogući Moskva je odgovorila sustavnim uništavanjem Ukrajine i rušenjem, odnosno barem pokušajem rušenja, njihove volje da nastavi s tako neumoljivim stavom.

Iz izjava, kako javnih tako i onih koje se probijaju iz redova neimenovanih dužnosnika, jasno je da je u ovoj fazi rata Rusija zainteresiranija za okončanje sukoba jer ipak kontrolira znatno veći dio Ukrajine nego što je to bio slučaj početkom ove godine. Ali čini se da paralelno razvijaju i alternativni plan u slučaju da Kijev i dalje ustraje na tome da pregovora ne može biti. Zapravo Kijev ističe kako su spremni na pregovore, ali ti "pregovori" su, prema svemu do sad izrečenom, potpuno neprihvatljivi i nerealni za Rusiju jer uključuju "potpuno rusko vojno povlačenje" - to je pak nešto o čemu Moskva definitivno nije voljna ni razgovarati (osim ako je se ne prisili na fizičko povlačenje kao što je već bio slučaj na određenim mjestima kao što su Harkov i Herson).

Ruska alternativa svakako bi mogla biti intenziviranje rata pa i novi pokušaj zauzimanja Kijeva. Nekako se u ovom trenutku previše o tome govori da se ništa po tom pitanju ne bi materijaliziralo - zapravo aktualna jesen u neku ruku podsjeća na prethodnu samo što sad ne čekamo početak rata već njegovu eskalaciju.

I to je nešto što nas vodi u Minsku i potvrđuje važnost današnjeg sastanka Putina s bjeloruskim predsjednikom Aleksandrom Lukašenkom.

Jasno, valja odmah istaknuti da je pozicija Lukašenka, koji je nekoć itekako znao i mogao uzvraćati na zahtjeve Moskve sa suverenim idejema i potezima, danas dosta slaba. On se već našao u "istom košu" s Moskvom nakon što je ruska vojska i preko Bjelorusije pokrenula napad na Ukrajinu te je Bjelorusija također na udaru zapadnih sankcija (iako bjeloruska vojska nije sudjelovala u invaziji).

Zašto je Putin u Minsku? Ovo svakako nije jedan od onih prijateljskih susreta koji završava partijom hokeja na ledu, ovo je susret "pred" nešto značajno, a što bi to moglo biti već smo sugerirali.

Pitanje je samo o kolikom intenzitetu govorimo? Imamo eskalaciju malog intenziteta koja uključuje potencijalne raketne napade i napade bespilotnim letjelicama iz pravca Bjelorusije. Imamo srednji intenzitet, odnosno scenarij u kojem ruska vojska ponovno prodire preko bjelorusko-ukrajinske granice. I na kraju imamo i onaj scenarij visokog intenziteta gdje se ruska i bjeloruska vojska spajaju u jednu ofenzivnu snagu te zajedno kreću na Kijev.

U ovom zadnjem scenariju to bi bez dileme značilo da se rat proširio na još jednu zemlju. U takvom slučaju postavlja se pitanje "smije li se" napasti Bjelorusiju, recimo iz pravca njoj susjedne Poljske bez da to počne predstavljati poveznicu koja se proglašava direktnim sukobom između Rusije i NATO-a?

I dok zasigurno od današnjeg susreta najviše strepi Kijev, nije svejedno ni drugim glavnim gradovima u blizini. Recimo Vilnius, glavni grad Litve, nalazi se svega 25 kilometara od bjeloruske granice. Varšava je nešto dalje, oko 130 kilometara. Tallinn i Riga su pak bliže ruskoj granici nego bjeloruskoj.

Što pak znamo o današnjem susretu u Minsku? Ne previše, ali već sama činjenica da do njega dolazi govori nam dosta. Prije svega pokazuje nam da je Putin odlučio zauzeti centralniju ulogu u samom ratu. Ranije se držao dosta po strani, a sad istupa. Krajem prošlog tjedna posjetio je operativni centar gdje se susreo s vojnim vrhom. Stiče se dojam da postaje "aktivniji", što može biti i potencijalno opasno po njega jer ono što ga je do sad u neku ruku čuvalo od dosta oštre kritike na račun njegovih generala i ministara je baš to što se držao izvan fokusa.

Putin je danas po prvi put u Minsku od 2019. godine, odnosno nakon pandemije, ali i vala velikih anti-vladinih prosvjeda kada je Moskva zapravo morala spašavati svog saveznika (a od onda Lukašenko poprilično više ovisi o Rusiji no ranije).

Glasnogovornik Kremlja, Dmitrij Peskov, rekao je danas kako je Bjelorusija "saveznik broj 1", ali odbacuje tvrdnje da Moskva vrši pritisak na Minsk ne bi li ih uključili u sukob. "Te tvrdnje su glupe i neutemeljene", rekao je Peskov. Jasno, Peskov i društvo iz Kremlja je slično tvrdilo i za sugestiju da će napasti Ukrajinu pa na kraju ipak jesu.

Vrhovni ukrajinski general Valerij Zalužni rekao je prošlog tjedna kako vjeruje da Rusija priprema 200.000 "svježih vojnika" za veliku ofenzivu, no nije siguran iz kojeg pravca će ista krenuti, odnosno hoće li napasti s istoka, juga, ili možda ponovno iz Bjelorusije. Uvjeren je da napad dolazi uskoro, možda vće u siječnju, ali realnije ga je očekivati u rano proljeće.

Putin je pak današnji posjet Minsku najavio prošli petak i to nakon što je njegov ministar obrane Sergej Šojgu početkom ovog mjeseca, 3. prosinca, iznenada posjetio Minsk te tamo s bjeloruskim kolegom potpisao sporazum čiji detalji nisu otkriveni za javnost.

Danas se u Minsku također s bjeloruskim ministrom vanjskih poslova, Sergejem Alenjikom, sastao ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov. Podsjetimo, Alenjik je novi MVP, njegov prethodnik, Vladimir Makei, iznenada je umro prošlog mjeseca. Razlog smrti nije objavljen, no valja spomenuti kako je Makei bio jedan od zadnjih, možda i zadnji viši dužnosnik u Lukašenkovoj administraciji koji je imao nekakav odnos sa Zapadom.

Lukašenko ističe kako će s Putinom razgovarati o detaljima dugo pripremane integracije Rusije i Bjelorusije u supranacionalnu uniju. No, mnogi smatraju da je to zapravo proces kojim Rusija nastoji anektirati Bjelorusiju. Sam Lukašenko bi se do prije nekoliko godina možda i složio s takvom procjenom, no danas to više nije slučaj. Adresirajući to pitanje Lukašenko je pred sastanak s Putinom naglasio da bi bilo kakva predaja suvereniteta predstavljala "izdaju bjeloruskog naroda".

Očekivano, govora će biti i o energetici, ekonomskoj suradnji i drugim uvijek prisutnim pitanjima, ali sve to nisu razlozi zbog kojih je Putin u Minsku. Ovo je važan posjet, a točno koliko saznat ćemo uskoro, vjerojatno u danima i prvim tjednima nove 2023. godine.

(Advance.hr)

Novo