RAT U UKRAJINI, 284. DAN: EU dogovorila limit na cijenu ruske nafte, ali iznos je dosta visok... Macron spominje potrebu adresiranja "ruskih sigurnosnih zabrinutosti" - ništa od ovog ne dopada se Kijevu

Aktuelno
RAT U UKRAJINI, 284. DAN: EU dogovorila limit na cijenu ruske nafte, ali iznos je dosta visok... Macron spominje potrebu adresiranja "ruskih sigurnosnih zabrinutosti" - ništa od ovog ne dopada se Kijevu
Dvije su ključne teme koje će obilježiti ovaj vikend u kontekstu rata u Ukrajini. Prvo imamo limit na cijenu barela ruske nafte - EU je postigla dogovor te odlučila da će to biti 60 USD.

Dvije su ključne teme koje će obilježiti ovaj vikend u kontekstu rata u Ukrajini. Prvo imamo limit na cijenu barela ruske nafte - EU je postigla dogovor te odlučila da će to biti 60 USD.

No, to je poprilično visoka cijena prema kojoj Rusija - pod uvjetom da će htjeti izvoziti naftu u zemlje koje prihvate ova ograničenja - i dalje može poprilično zarađivati. Iz Kijeva su već osudili ovaj potez ističući kako je 60 USD previše.

Druga ključna tema svakako je sve češće spominjanje mirovnih pregovora. Posljednji u nizu koji ih spominje je francuski predsjednik Emmanuel Macron koji je istaknuo kako bi Zapad trebao adresirati rusku sigurnosnu zabrinutost, odnosno ruski strah od dolaska NATO-a i naprednog NATO naoružanja na ruske granice. Ovo je nešto što se također neće svidjeti Kijevu.

Aktualno:

• Ruski predsjednik Vladimir Putin nije iskren kad govori o mirovnim pregovorima s Ukrajinom u ovom trenutku, poručila je američka podtajnica za politička pitanja, Victoria Nuland, nakon sastanka s ukrajinskim predsjednikom Volodimirom Zelenskim i drugim visokim ukrajinskim dužnosnicima u Kijevu.

"Diplomacija je očito svačiji cilj, ali morate imati voljnog partnera", rekla je Nuland. "I vrlo je jasno, bilo da se radi o energetskim napadima, bilo da je riječ o retorici iz Kremlja i općem stavu, da Putin nije iskren niti spreman na pregovore", istaknula je.

• Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski rekao je da ograničavanje cijene ruske nafte na 60 USD, koje su dogovorili EU, G7 i Australija, nije "ozbiljno" jer je i dalje "prilično ugodno" za Moskvu.

"Samo je pitanje vremena kada će se ionako morati upotrijebiti jači alati. Šteta je što će ovo vrijeme biti izgubljeno", rekao je Zelenski.

Tvrdi da je svijet pokazao slabost postavljanjem gornje granice na 60 dolara, što bi, kako je rekao, i dalje povećalo ruski proračun za 100 milijardi dolara godišnje. "Taj novac će ići u daljnju destabilizaciju upravo onih zemalja koje sada pokušavaju izbjeći ozbiljne odluke", rekao je.

• Francuski predsjednik Emmanuel Macron sugerirao je da bi Zapad trebao razmotriti kako adresirati sigurnosne zabrinutosti Rusije ako predsjednik Putin pristane na pregovore po pitanju rata u Ukrajini.

U intervjuu za francusku TV postaju TF1, snimljenom tijekom Macronovog službenog posjeta SAD-u, rekao je da Europa mora pripremiti svoju buduću sigurnosnu arhitekturu.

"To znači da je jedna od bitnih točaka kojima se moramo pozabaviti – kao što je predsjednik Putin uvijek govorio - strah da će NATO doći do njegovih vrata i rasporediti oružje koje bi moglo ugroziti Rusiju", rekao je Macron.

"Ta će tema biti dio tema za mir, stoga trebamo pripremiti što smo spremni učiniti, kako zaštititi naše saveznike i zemlje članice te kako dati jamstva Rusiji onog dana kada se vrati za pregovarački stol", rekao je Macron.

• Ruski dužnosnik Mihail Uljanov upozorio je da će Europa morati živjeti bez njihove nafte zbog nametnutog limita na gornju cijenu po barelu nafte (EU je dogovorila da će to biti 60 USD). Stalni predstavnik Rusije pri međunarodnim organizacijama u Beču Uljanov napisao je na Twitteru da će "Europa živjeti bez ruske nafte" te je dodao: "Moskva je već jasno dala do znanja da neće isporučivati naftu onim zemljama koje podržavaju antitržišne gornje granice cijena. Vrlo brzo EU će optužiti Rusiju da koristi naftu kao oružje".

• Glavni stožer oružanih snaga Ukrajine objavio je izvješće u kojem se tvrdi da je Rusija izgubila 90.600 vojnika od početka rata u Ukrajini 24. veljače. U istom izvješću također se navodi da je Rusija izgubila 2.917 tenkova, 5.886 borbenih oklopnih vozila, 1.906 topničkih sustava, 395 višecjevnih raketnih sustava, 210 sustava protuzračne obrane, 280 zrakoplova, 263 helikoptera, 1.572 bespilotne letjelice i 16 čamaca.

• Rusija planira opkoliti grad Bahmut u regiji Donjeck taktičkim napredovanjem prema sjeveru i jugu, priopćilo je britansko ministarstvo obrane. "Postoji realna mogućnost da je zauzimanje Bahmuta postalo prvenstveno simboličan, politički cilj za Rusiju", navodi se u izjavi. Zauzimanje Bahmuta imalo bi ograničenu operativnu vrijednost, ali potencijalno može omogućiti Rusiji da ugrozi Kramatorsk i Slovjansk, dodaje se, prenosi Advance

Novo