Obilježena 24. godišnjica Referenduma za autonomiju Sandžaka

Bosna i Hercegovina
Obilježena 24. godišnjica Referenduma za autonomiju Sandžaka
Predsjednik Bošnjačkog nacionalnog vijeća (BNV) i lider Stranke demokratske akcije (SDA) Sandžaka Sulejman Ugljanin je u obraćanju vijećnicima i gostima iz svih sandžačkim mjeta ukazao da jedino građani Sandžaka, nakon raspada SFRJ, nisu uspjeli da vrate državnost koju su imali dva puta.

Bošnjačko nacionalno vijeće (BNV) obilježilo je danas u Novom Pazaru 24. godišnjicu Referenduma o autonomiji Sandžaka, održanog od 25. do 27. oktobra 1991. godine.

Povodom obilježavanja dana koji su proglašeni za dane od posebnog značaja za Bošnjake – 25, 26. i 27. oktobar – Dana samoopredjeljenja, u Glavnom uredu vijeća održan je radni i svečani dio sjednice vijeća posvećen tom datumu.

Predsjednik Bošnjačkog nacionalnog vijeća (BNV) i lider Stranke demokratske akcije (SDA) Sandžaka Sulejman Ugljanin je u obraćanju vijećnicima i gostima iz svih sandžačkim mjeta ukazao da jedino građani Sandžaka, nakon raspada SFRJ, nisu uspjeli da vrate državnost koju su imali dva puta.

On je istakao da je Sandžak sve do 1918. godine, kada je podijeljen između Srbije i Crne Gore, imao status državnosti i da je, nakon presude Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju prema kojoj je nad Bošnjacima u Srebrenici počinjen genocid, a Srbija kriva što nije spriječila genocid, bošnjačko pitanje u stvari pitanje međunarodne zajednice. 

"To je osnov po kojoj naslednici Badinterove komisije (Arbitražna komisija u okviru Mirovne konferencije o Jugoslaviji) i EU moraju Bošnjacima i građanima Sandžaka da vrate autonomiju (Sandžaka) da bi spriječili zločine od velikosrpskih nacionallista. Bošnjački, sandžački narod mora da ima autonomiju kao zaštitu, kao pravo na političku egzistenciju", izjavio je Ugljanin za Anadolu Agency (AA).

Upitan da li će formiranje zajedničkih organa sa Bošnjačkim nacionalnim vijećem u Crnoj Gori značiti intenzivniji rad na autonomiji Sandžaka, Ugljanin je rekao da je to zasnovano na zakonima Srbije i Crne Gore i time se postavljaju temelji autonomije.

"Autonomiju Sandžaka smo već predstavili u Bruxellesu i nastavićemo dalje sa formiranjem organa Sandžaka kao moderne prekogranične regije", poručio je Ugljanin

Tokom svečanosti prikazan je film o sprovođenju referenduma u kom su učesnici u organizovanju i sprovođenju tog procesa govorili o uslovima i načinu sprovođenja refereduma. Svečanom dijelu nisu prisustvovali predstavnici vijećnici liste "Za muftiju i Sandžak", bliske muftiji Muameru Zukorliću.

U svim sandžačkim opština, pet u Crnoj Gori i šest u Srbiji, od 25. do 27. oktobra 1991. godine sproveden je referendum o političkoj i teritorijalnoj autonomiji Sandžaka.

Od ukupno 264.156 upisanih građana, na referendumu se izjasnilo njih 187.473, odnosno 70,19 posto ukupnog biračkog tijela.

Apsolutna većina od 183.302 birača (ili 98,90 posto glasalih) izjasnilo za političku i teritorijalnu autonomiju Sandžaka s pravom priključenja nekoj od republika tadašnje Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije (SFRJ).

Centralna komisija za sprovođenje referenduma o autonomiji Sandžaka na čijem čelu je tada bio aktuelni vicepremijer Srbije i ministar Rasim Ljajić, konstatovala je da je referendum uspio.

Na osnovu rezultata referenduma, Skupština Muslimanskog nacionalnog vijeća Sandžaka, 11. januara 1992. godine, usvojila je uspostavljanje specijalnog statusa za Sandžak, kao optimalno rješenje za bošnjački narod na ovom području.

U skladu sa preporukama Međunarodne konferencije o bivšoj Jugoslaviji, Bošnjačko nacionalno vijeće Sandžaka (BNVS) je 6. juna 1993. godine u Novom Pazaru usvojilo Memorandum o uspostavljanju specijalnog statusa za Sandžak.

Novo