Intenzivirani napadi ISIL-a: Teroristi dnevno izvedu 11 napada
Napadi terorističke organizacije ISIL u posljednja tri mjeseca su intenzivirani, a broj terorističkih napada u tom periodu povećan je za 42 posto, prenosi Anadolu Agency (AA).
Prema istraživanjima centra za istraživanja IHS Jane's, teroristička organizacija ISIL je u periodu od prvog jula do 30. septembra izvela 1.086 napada širom svijeta.
Istraživanje je pokazalo kako je zabilježen rast broja napada za 42 posto, i da u prosjeku dnevno bude izvedeno 11,8 napada, dok je u periodu od prvog aprila do 30. juna dnevno dolazilo do 8,3 napada.
"Generalno gledajući, ISIL nije proširio teritoriju koju kontroliše. Teroristička organizacija radi na jačanju kontrole nad trenutnim granicama", kazao je Matthew Henman, šef centra.
Istraživanjem obuhvaćene terorističke aktivnosti ISIL-a na području Egipta, Libije, Jemena, Afganistana, Pakistana, NIgerije, Saudijske Arabije, sjevernog Kafkaza, Alžira, Iraka i Sirije.
IHS Jane's od 2009. godine istražuje aktivnosti više od 250 terorističkih i pobunjeničkih grupa.