Zatvorena većina biračkih mjesta u Crnoj Gori, bilježe se nepravilnosti

Region
Zatvorena većina biračkih mjesta u Crnoj Gori, bilježe se nepravilnosti
-

Na lokalnim izborima u Podgorici i još 13 opština, gdje su danas održani lokalni izbori, zatvorena je većina biračkih mjesta.

U Podgorici, u kojoj glasa trećina građana Crne Gore, po podacima Centra za demokratsku tranziciju (CDT) do 20 časova je glasalo 69,3 odsto birača. Na posljednjim izborima 2018. godine glasalo 64,4 odsto, a na parlamentarnim izborima 2020. godine 81,1 odsto birača.

Političke partije su tokom dana ukazivale na nepravilnosti koje su se odnosile na tajnost glasanja, nepostupanje po zahtjevima za glasanje putem pisma.

Članica biračkog odbora lakše je povrijeđena, tokom incidenta, na jednom biračkom mjestu u Lokašinu.

Do incidenta je došlo kada je jedan od glasača, nakon indentifikacije glasno saopštio svoju izbornu volju, a članovi biračkog odbora mu rekli da će mu listić, zbog toga, biti proglašen nevažećim. Glasač je potom, u toku prepirke sa članovima odbora, odgurnuo glasačku kutiju, koja je povrijedila članicu odbora.

Šavnička policija podnijela je krivičnu prijavu protiv predsjednika izborne komisije V.Đ. (33) i člana biračkog odbora S.K. (48) zbog sumnje da su izvršili krivično djelo povreda prava glasanja, saopšteno je iz Uprave policije (UP). Oni su sumniče da su jednom građaninu onemogućili vršenje prava glasanja”.

CDT je saopštio da se u Podgorici stvaraju velike gužve i konfuzija zbog toga što su biračima promijenjena biračka mjesta i ne znaju gdje bi trebalo da glasaju.

Ministarstvo unutrašnjih poslova je saopštilo da je donošenje rješenja o određivanju biračkih mjesta nije u nadležnosti ministarstva unutrašnjih poslova (MUP), već opštinskih izbornih komisija.

Jedan od lidera Demokratskog fronta (DF) Milan Knežević je kazao da je “današnje rasulo ministarstvu unutrašnjih poslova (MUP) i projektovano seljenje birača po Podgorici, povlači ne samo političku, već krivično pravnu odgovornost ministra unutrašnjih poslova Filipa Adžića”.

Pored Podgorice, građani danas biraju lokalnu vlast u Bijelom Polju, Baru, Budvi, Danilovgradu, Žabljaku, Zeti, Kolašinu, Pljevljima, Plavu, Plužinama, Rožajama, Tivtu i Šavniku.

Pravo glasa ima oko 345.000 birača što je oko 64 odsto ukupnog glasačkog tijela u državi. Na izborima učestvuje oko 100 izbornih lista, a bira se 481 odbornik. Današnje glasanje biće najveći test povjerenja građana u političke stranke nakon parlamentarnih izbora 2020. godine kada je promijenjena vlast u Crnoj Gori. Lokalni izbori se održavaju u trenutku kada je Ustavni sud u blokadi, vlada u tehničkom mandatu, a u proceduri je i inicijativa za razrešenje Mila Đukanovića sa mjesta predsednika Crne Gore, nakon što je odbio da, na prijedlog parlamentarne većine od avgusta 2020, povjeri mandat za sastav nove vlade Miodragu Lekiću. U svim gradovima snage će odmjeriti dva politička bloka koja godinama dominiraju u Crnoj Gori. Na jednoj strani su stranke koje su vladale na državnom nivou do izbora 2020. godine predvođene Demokratskom partijom socijalista (DPS) Mila Đukanovića. U najvećem dijelu opština nastupaju u koaliciji. Na drugoj strani su stranke pobednice izbora 2020. godine, predvođene prosrpskim Demokratskim frontom (DF), Demokratama i Građanskim pokretom Ura. One nastupaju uglavnom razjedinjeno. Od ovih 14 opština, u devet je do sada vladala DPS sa koalicionim partnerima. Glavna bitka vodi se za Podgoricu kojom više od od 20 godina upravlja Demokratska partija socijalista (DPS) Mila Đukanovića iz čijih redova je i aktuelni gradonačelnik Ivan Vuković. Vuković predvodi koaliciju DPS-a i devet partija i organizacija iz procrnogorskog bloka kao i stranke nacionalnih manjina, Albanaca, Bošnjaka i Roma. Glavni konkurenti su stranke i koalicije koje su nakon pobjede na izborima 2020. godine formirale parlamentarnu većinu i izglasale vladu Zdravka Krivokapića, koja je trajala nešto više od godinu dana. Na izbore izlaze u više kolona, a dvije od njih predvode bivši ministri u Krivokapićevoj vladi, koji su, do formiranja vlade 2020, javnosti potpuno nepoznati. Prosrpski Demokratski front predvodi Jelena Borovinić Bojović, ministarka zdravlja u bivšoj Krivokapićevoj vladi, a novoosnovani Pokret “Evropa sad” bivši ministar ekonomije Jakov Milatović.

Izvor:N1

Novo