Novi ruski zapovjednik za Ukrajinu iznio planove: "Ukrajinci i ja želimo isto"
Novi zapovjednik ruskih snaga u Ukrajini Sergej Surovikin dao je intervju za rusku državnu novinsku agenciju Tass.
Prvo je upitan o zabrinutosti ruskih građana za to kakva je situacija na ratištu danas.
"Generalno, situacija u zoni specijalne vojne operacije mogla bi se opisati kao napeta. Neprijatelj ne odustaje od pokušaja da napadne položaje ruskih trupa. Prije svega, to se odnosi na smjerove Kupjansk, Krasnolimanskij i Nikolajev-Krivi Rih. Neprijatelj je zločinački režim koji gura građane Ukrajine u smrt. Ukrajinci i ja smo jedan narod i želimo jedno, da Ukrajina bude neovisna od Zapada i NATO-a, prijateljska država za Rusiju", rekao je Surovikin.
"Ukrajinski režim nastoji probiti našu obranu. Da bi to postigle, Oružane snage Ukrajine povlače sve raspoložive rezerve na prvu crtu. Uglavnom, radi se o snagama teritorijalne obrane koje nisu završile kompletnu obuku. Zapravo, ukrajinsko vodstvo ih osuđuje na propast. Takve jedinice u pravilu imaju nizak moral. Kako bi spriječili bijeg s prve crte, ukrajinske vlasti koriste odrede nacionalista koji pucaju na svakoga tko pokuša napustiti bojno polje. Svaki dan gubici neprijatelja kreću se od 600 do 1000 poginulih i ranjenih", tvrdi Surovikin.
Ruska strategija
Govorio je o ruskoj strategiji.
"Mi imamo drugačiju strategiju. Vrhovni zapovjednik je već govorio o tome. Ne težimo visokim brzinama napredovanja, štitimo svakog vojnika i metodično 'meljemo' neprijatelja koji napreduje. Time ne samo da su minimizirani gubici, već se značajno smanjuje i broj žrtava među civilnim stanovništvom", rekao je Surovikin.
Kazao je kako u ovome trenutku "objedinjena skupina snaga poduzima mjere borbenog i brojčanog pojačanja sastava i vojnih postrojbi, stvaranja dodatnih pričuva i opremanja obrambenih linija i položaja duž cijele crte dodira".
"Nastavljaju se udari visokopreciznim oružjem na vojne objekte i objekte infrastrukture koji utječu na borbenu sposobnost ukrajinskih postrojbi", kazao je ruski zapovjednik za Ukrajinu Surovikin.
O ruskom oružanom arsenalu
"Specijalna vojna operacija potvrdila je učinkovitost zrakoplovnih sustava i sustava protuzračne obrane koje imamo u službi. Tijekom operacije posade operativno-taktičkog, vojnog i dalekometnog zrakoplovstva izvršile su više od 34 tisuće naleta. Koristili su preko 7 tisuća kontroliranih zrakoplovnih oružja. Najnovije hipersonične zračne rakete Kinzhal dokazale su se u gađanju ciljeva. Nijedan od neprijateljskih sustava protuzračne obrane nije problem za ovu raketu. Strateške krstareće rakete koje se lansiraju iz zraka također su pokazale najveću preciznost", rekao je Surovikin.
Od borbenih aviona istaknuo je Su-57.
"Što se tiče borbene uporabe, posebno bih izdvojio višenamjenski zrakoplov pete generacije Su-57. Ima širok raspon oružja i u svakom naletu rješava višestruke zadatke pogađanja zračnih i kopnenih ciljeva", kazao je.
Dodao je da su bespilotne letjelice izvršile su više od 8000 naleta, a da su jurišne bespilotne letjelice uništile su više od 600 objekata Oružanih snaga Ukrajine.
Stanje u Hersonu
Upitan je o evakuaciji stanovnika u Hersonskoj regiji.
"Na ovom području je teška situacija. Neprijatelj ciljano napada infrastrukturne objekte i stambene zgrade u Hersonu. Pogoci raketa HIMARS oštetili su Antonovski most i branu hidroelektrane Kakhovskaja, na kojima je promet zaustavljen. Zbog toga je u gradu otežana dostava prehrambenih proizvoda, postoje određeni problemi s opskrbom vodom i strujom. Sve to ne samo da znatno komplicira život građana, već stvara i izravnu prijetnju njihovim životima", rekao je.
Pa iznio optužbe na račun NATO-a za koji tvrdi da upravlja ukrajinskim snagama.
NATO-vo vodstvo oružanih snaga Ukrajine već dugo zahtijeva od kijevskog režima ofenzivne operacije u smjeru Hersona, bez obzira na bilo kakve žrtve - kako u Oružanim snagama Ukrajine, tako i među civilnim stanovništvom. Imamo informacije o mogućnosti da Kijevski režim koristi zabranjene metode ratovanja na području grada Hersona, da Kijev priprema veliki raketni napad na branu hidroelektrane Kakhovskaja i masivni raketni i topnički udar na grad. Ove akcije mogu dovesti do uništenja infrastrukture velikog industrijskog središta i velikih žrtava među civilnim stanovništvom", tvrdi Surovikin.
"U Hersonu je već sad jako teško"
Kazao je da je u tim uvjetima primarna zadaća ruskih snaga "očuvanje života i zdravlja civila".
"Stoga će prije svega ruska vojska osigurati siguran, već najavljeni odlazak stanovništva prema programu preseljenja koji priprema ruska vlada. Naši daljnji planovi i akcije u vezi sa samim gradom Hersonom ovisit će o nastaloj vojno-taktičkoj situaciji. Ponavljam, već danas je jako teško. U svakom slučaju, kao što sam već rekao, polazit ćemo od potrebe da maksimalno sačuvamo živote civilnog stanovništva i naših vojnika. Djelovat ćemo svjesno, pravovremeno, ne isključujući donošenje teških odluka", rekao je zaključno Surovikin.