Zašto odjednom američke obavještajne službe tako glasno optužuju Kijev za ubistvo Darije Dugine?
Krajem kolovoza u eksploziji auto-bombe ubijena je 29-godišnja Darija Dugina, kćer ruskog ideologa i bliskog Putinovog prijatelja, Aleksandra Dugina. Mnogima je odmah bilo jasno, ili su barem čvrsto nagađali, tko bi mogao stajati iza ovog ubojstva. Bila je to vrlo jasna poruka Rusiji, ruskom predsjedniku Putinu, direktno vezana uz rat u Ukrajini, piše Advance.hr.
Iako je riječ o ubojstvu mlade žene reakcija na Zapadu, naročito u medijima, bila je poprilično indiferentna. Malo tko je uopće nedvosmisleno osudio sam čin, a češće se pisalo o tome kao je ubijena Darija politički bila na istoj liniji kao i njen otac poznat po ruskom nacionalistu. Naravno, nigdje se to eksplicitno ne ističe, ali u ovakvom pristupu gotovo da se trivijaliziralo, skoro pa i opravdavalo njezinu smrt uz ponekad i dodatak "koliko je samo mladih žena ubijeno u Ukrajini?".
Smrt Darije Dugine poprilično je jasno pokazala do koje mjere se neprijateljstvo između Rusije i Zapada razbuktalo te da se smrt više ne tretira kao tragedija, kamoli zločin, već nešto u smislu "naši i njihovi".
Stoga je još i zanimljivije da je američki The New York Times jučer objavio kako američke obavještajne agencije vjeruje da je ukrajinska Vlada odobrila napad auto-bombom u kojem je ubijena Darija Dugina 20. kolovoza. Ako je Kijev naredio ubojstvo Dugine to bi malo koga iznenadilo, zapravo od početka se vjeruje da je to vjerojatno slučaj. Ono što iznenađuje je to da se američke slutnje (ili dobro provjerene informacije) uopće iznose na ovaj način u javnosti.
Čini se kao da se SAD želi distancirati od tog ubojstva, a to se sad čini (što nije rijetkost) preko stranica The New York Timesa. U izvješću se tako navodi kako američki dužnosnici strahuju da bi to ubojstvo moglo dovesti do širenja sukoba. Nadalje, neimenovani američki dužnosnici ističu u razgovoru za NYT kako SAD nije u nijednom pogledu sudjelovao u ovoj operaciji, niti s obavještajnim informacijama niti kakvom drugom pomoći. Također navode kako nisu bili upoznati s operacijom prije no što je izvedena te da bi se "protivili ubojstvu" da je ukrajinska strana konzultirala se s njima na vrijeme.
Sve u vezi s ovim izvješćem treba, dakako, uzeti s popriličnom rezervom. Kao prvo, teško je vjerovati da u kontekstu toliko bliske suradnje Kijev baš ništa ne kaže Washingtonu glede planiranja atentata u Rusiji. Kao drugo, tvrdnja da bi se američki obavještajci protivili ubojstvu da su za plan znali na vrijeme je po svemu sudeći skrojena samo za objavu u NYT-u.
Onda, koja je stvarno svrha ovog "otkrića" na stranicama NYT-a? Može ih biti nekoliko. S jedne strane nastoji se Rusiju odvratiti od provedbe osvete. Ubojstvo Dugine bio je udar velike simbolike i očekuje se da će Rusija uzvratiti sličnom mjerom. SAD ovim tvrdnjama možda želi spriječiti mogućnost da osveta, ako je u pripremi, bude usmjerena protiv njih.
Možda se čak želi poslati signal u Moskvu da Washington ne može kontrolirati sve što Kijev radi (što teško da je istina) pred možda kakav novi plan napada.
U svakom slučaju, ovo je područje dubokih obavještajnih psiholoških igara,a okrutno biranje meta kao u slučaju Darije Dugine vjerojatno je nešto što će se još viđati u ovom ratu.
Izvori: BBC | al-Jazeera | CNN | The New York Times