Bh. privrednici na trilateralnom poslovnom forumu: Imamo kvalitetne proizvode za svjetsko tržište
Maid Jabandžić, komercijalni direktor kompanije Madi d.o.o. Tešanj, za AA je kazao kako kvalitetni privredni programi i sporazumi privrednicima mogu olakšati izvoz na svjetska tržišta
Nakon što su ministri Turske, Srbije i Bosne i Hercegovine jučer u Beogradu potpisali program u cilju jačanja ekonomske saradnje tri zemlje, predstavnici bh. kompanija poručuju kako je riječ o vrlo važnom dogovoru napominjući da kompanije iz BiH imaju kvalitetne proizvode koje će zadovoljiti potrebe i očekivanja potrošača na evropskom tržištu, javlja Anadolu Agency (AA).
U Sarajevu je danas organizovan trilateralni poslovni forum Bosna i Hercegovina - Srbija - Turska kojem prisustvuju turski ministar ekonomije Nihat Zeybekci, srbijanski ministar trgovine, turizma i telekomunikacija Rasim Ljajić i ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH Mirko Šarović nakon kojeg će biti potpisan Memorandum o razumijevanju Turska - Srbija - BiH.
Poslovnom forumu prisustvuju i brojni bh. privrednici, među kojima je i Maid Jabandžić, komercijalni direktor kompanije Madi d.o.o. Tešanj, koji je za AA kazao kako kvalitetni privredni programi i sporazumi privrednicima mogu olakšati izvoz na svjetska tržišta.
"Svi kvalitetni sporazumi nama privrednicima bi trebali donijeti dobrobit. Međutim, uvijek je stvar dobre volje koliko će se to poštovati i koliko će biti implementirano od toga što je dogovoreno. Činjenica je koliko je CEFTA na neki način kvalitetno riješila neke stvari. Bitno je da se dogovaramo i da iz toga izađe nešto kvalitetno", rekao je Jabandžić napominjući kako je izvoz za kompaniju iz koje dolazi vrlo važan aspekt djelovanja, uključujući i tržište Turske.
"Tursko tržište nam je jako interesantno. Vidite šta se dešava sa izvozom crvenog mesa prema Turskoj i koliko je dao dobrobiti firmama u BiH koje se time bave. Firme u BiH imaju sigurno kvalitet. Firma iz koje dolazim ima 16 doktora veterinarstva. Ono čime se ja bavim zadovoljava najviše svjetske norme po pitanju proizvodnje hrane", istakao je Jabandžić.
Almin Karamehić, izvršni direktor EKO-BeL d.o.o. Laktaši, izjavio je kako su privredni forumi i sporazumi vrlo važni kako bi se privrednici međusobno povezali i razmijenili ideje i iskustva.
"Ovo nam pomaže da ostvarimo kontakte sa privrednicima iz drugih zemalja. Ovo su izuzetno značajni pomaci. Tursko tržište nam je vrlo bitno. Mi smo već tri godine prisutni na turskom tržištu, ali ćemo se truditi da našu saradnju i dalje proširimo. Bh. proizvodi imaju kvalitet za svjetska tržišta. Velika većina bh. proizvođača se trudi da odgovori svim standardima koji su neophodni za izlazak na evropsko i svjetsko tržište", kazao je Karamehić.
Jusuf Arifagić, direktor Arifagić Investment d.o.o., je mišljenja da je svaki ekonomski sporazum vrlo bitan za privrednike kao i za BiH.
"Kada je u pitanju BiH, sporazumi sa Srbijom, koja nam je susjedna zemlja, i sa Turskom koja nam je izuzetno prijateljska zemlja, bitni su radi tržišta, radi preko 70 miliona potrošača Turske. Bitno je ovdje naglasiti i onaj politički momenat izgradnje mostova i vraćanje na nivoe prijateljstva koji su vladali prije rata. Bitna je podrška Turske i zajednički nastup sa Srbijom prema turskom tržištu. To daje snagu proizvođačima u BiH da sada i mi možemo ispuniti uslove da izvozimo svoje proizvode u Evropsku uniju i Tursku. Mislim da će Turska raditi da naše proizvode plasira dalje u svijet, i to je jedna dobra odskočna daska da poljoprivreda i privreda BiH krenu naprijed", rekao je Arifagić.
Naglasio je da bh. proizvodi imaju potreban kvalitet kako bi zadovoljili očekivanja na svjetskom tržištu.
"Siguran sam da bh. proizvodi imaju možda i bolji kvalitet nego mnogi proizvodi u EU. Mi smo geografsko područje koje može dati kvalitetne proizvode. Problem je u nama, trebamo malo više raditi. Trebamo sjesti sa našim komšijama u Srbiji, da vidimo šta zajedno možemo uraditi kako bi bili konkurentni na svjetskom tržištu. Prošlo je vrijeme nacionalnih ekonomija, danas dominiraju korporativne ekonomije. Na Balkanu su topovi utihnuli, ratovi se više ne vode, a ako i trebamo voditi ratove, onda oni trebaju biti ekonomski, da bi se pozicionirali na svjetskom tržištu", istakao je Arifagić.
Ministar ekonomije Turske Nihat Zeybekci, potpredsjednik Vlade i ministar trgovine, turizma i telekomunikacija Srbije Rasim Ljajić i potpredsjednik Vijeća ministara i ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH Mirko Šarović potpisali su jučer u Beograd Srednjoročni program 2016.-2018. o ekonomskoj saradnji i Akcioni plan trilateralnog trgovinskog komiteta Srbije, Turske i Bosne i Hercegovine.
Trojica ministara su se nakon sjednice trilateralnog trgovinskog komiteta, sastanka sa premijerom Srbije Aleksandrom Vučićem i potpisivanja programa istakli da će se nakon potpisivanja ovog protokola krenuti u niz aktivnosti usmjerenih u cilju poboljšanja ekonomija tri zemlje.
U cilju realizacije planova i operacionalizacije protokola biće formirano tehničko tijelo sastavljeno od predstavnika sve tri države. Ministri Zeybekci, Ljajić i Šarović su istakli da će, zahvaljujući pomoći Ministarstva ekonomije Turske, za mjesec dana biti otvoreno zajedničko ekonomskog predstavništvo Srbije i Bosne i Hercegovine u Istanbulu. Srbija i BiH će u cilju predstavljanja privrednih, trgovinskih i turističkih potencijala dvije zemlje kreirati zajednički proizvod preme turskom tržištu.
Srbija i Bosna i Hercegovina će, radi jačanje ekonomske saradnje i plasiranja proizvoda, ubuduće moći da koristi svih 160 turskih trgovinsko-privrednih predstavništava u svijetu.