ZAVIRITE U PAMETNU VILU NIKOLINE PIŠEK U ZAGREBU OD 400 KVADRATA: Kuća sama štedi struju, a vrijedi BRDO PARA (FOTO)
Vitor Ristović, poznatiji kao Miša Grof, otac pokojnog Vidoja, u jeku medijskog rata sa snahom Nikolinom Pišek više puta je istakao da je njoj bitno "samo da se završi kuća" koju je s pokojnim suprugom počela da gradi u Zagrebu.
O ovoj pametnoj vili čija je gradnja još u toku pisalo se dosta u prethodnom periodu, a u centar pažnje je došla kad se saznalo da Nikolina i Vidoje ovu nekretninu nisu kupili za keš u potpunosti, već su podigli kredite kod jedne banke iz Austrije i kod advokatskog društva iz Zagreba.
U pitanju su dvije pozajmice od po 400.000 eura, odnosno ukupno 800.000 eura, za šta su stavili hipoteke na nekretnine. Nekretnina je vrijedeia ukupno milion i po eura, što znači da su ostatak od 700.000 eura platili u gotovini. Nikolina sada, nakon iznenadne smrti supruga, kao vlasnica kuće mora da otplaćuje rate kredita, koje su sigurno visoke.
U pitanju je vila od 400 kvadrata sa zemljištem od čak 1.600 kvadrata. Nikolina ništa nije htjela da prepusti slučaju kad je riječ o ovoj vili, pa ju je u potpunosti sama osmislila, po svom ukusu i željama, za razliku od stana u Beogradu, koji joj se nikad nije sviđao i koji je bio uređen u muškom stilu, onako kako je to Vidoje želio.
Ona je u izradi projekta imala pomoć jedne svoje školske drugarice, a posebno je zanimljivo da je to jedna od prvih vila u Zagrebu koja je izgrađena da funkcioniše po principu prave pametne kuće. U praksi, to znači da će ova kuća sama proizvoditi potrebnu energiju i bukvalno "razmišljati" umjesto vlasnika.
Upravo iz tog razloga cijela izgradnja i uređenje su se produžili više nego što je planirano, pa će konačna ijcena na kraju biti i viša od dva miliona eura, kako je procjenjeno u početku.
- Koliko je Nikolina zaluđena opremanjem vile i koliko je mislila na sve detalje uređenja svjedoči i to što je čak neko vrijeme birala ime za svoju pametnu kuću. Insistirala je da vila bude energetski samoodrživa, štedljiva i vrlo praktična, pa tako kuća preuzima podatke o temperaturi i vlažnosti vazduha, a sistem odlučuje da li je potrebno zalivanje bašte ili odleđivanje stepenica ako je hladno. Koliko je daleko išla u svojim zahtjevima vidi se i po tome što je osmislila samoodrživi vrt, gdje bi vrtlar dolazio samo dvaput godišnje da minimalno oreže biljke - priča naš izvor koji je upućen u detalje gradnje.
Izvor:Kurir