Uhapšeni narkodileri propjevali: Ko su kuriri iz BiH, Srbije i Crne Gore koji su koristili imena Saša, Ljubo, Nikola...
Iako je Tužilaštvo BiH prije više od mjesec Sudu BiH uputilo zahtjev za raspisivanje međunarodnih potjernica za nekoliko osoba osumnjičenih za šverc droge i oružja, među kojima su otac i sin Lovrenović (Milivoje i Dušan, op. a) koji su u bjekstvu, to se još nije desilo. U Sudu nam je rečeno da je riječ o “procesnim radnjama”, dok u Tužilaštvu BiH, koje je zaduženo za ovu obimnu istragu, navode da je “realizirana međunarodna saradnja sa partnerskim institucijama iz regiona, sa ciljem lociranja i procesuiranja svih osumnjičenih osoba”. A među osumnjičenima koji su u bjekstvu je i Dragan Pejović, vođa grupe koja je sarađivala sa Dušanom Lovrenovićem i njegovim saradnicima uhapšenima u akciji Transporter, piše Oslobođenje.
Pejović je, prema tvrdnji Tužilaštva, bio zadužen za ugovaranje poslova, odnosno distribuiranje marihuane i oružja u BiH. Sve je trajalo od 2020. do momenta hapšenja. Pripadnici njegove grupe bili su Mišo Miljanić, Miljan Mijović, Milan Rašević, Tomislav Petrović, Vladan Kovačević, Anđelko Milošević, Milan Mićanović, Aleksa Mališa, Nemanja Prnjata, Dušan Mićanović, Rajko Grubač, Milad Jerković i Miloš Kovačević. Neki od članova su u bjekstvu, dok je dio njih još neidentifikovan. Veći dio je u pritvoru. Ova grupa, kao i ona uhapšena u predmetima Transporter i Storage 2, komunicirala je putem aplikacija Sky i Anom. Radilo se o dobro organizovanoj grupi u kojoj su svi imali svoje uloge i zadatke. Kontaktirali su i sa policijskim agencijama na osnovu kojih su znali postupanja policije, a posebno Granične policije BiH.
U predmetima Staza, Storage i Transporter su u toku finansijska istraga, vještačenje mobitela i DNA
- Osumnjičeni su stalno prelazili legalne državne granice, kako BiH tako i drugih država, preko kojih su prebacivali drogu i oružje. Za prebacivanje droge su koristili kurire, a veći dio njih je još neidentifikovan. Radi se o osobama iz Srbije, Crne Gore i BiH koje su koristile imena Milun, Ljubo, Saša i Nikola, otkriva izvor iz istrage. Kako saznajemo, dio uhapšenih je već propjevao i istražiteljima otkrio mnogobrojne detalje. Tako je jedan od svjedoka (identitet je poznat redakciji, op. a) na detaljan način pojasnio da je, postupajući po nalogu Dušana Lovrenovića, preuzimao drogu i skladištio je u svojoj kući.
- Jedan od osumnjičenih, kod kojeg je nađeno više od 100 kg droge, a koji je postao svjedok, potvrdio je tezu Tužilaštva da je pomenuta grupa narkotike nabavljala u Crnoj Gori i Srbiji, dovozila ih u BiH, a potom prodavala u EU. Drugi je opisao način na koji su koristili Sky aplikaciju, kao i druge aplikacije na kojim je primao naloge za preuzimanje droge. Osim saslušanja svjedoka, u toku je utvrđivanje ostalih članova grupe, kao i potencijalnih svjedoka, provođenje finansijske istrage, vještačenje mobitela oduzetih od osumnjičenih, kao i druge radnje poput DNA vještačenja. Do sada je upućena međunarodna pravna pomoć Francuskoj i SAD-u, saznajemo od izvora bliskog Tužilaštvu.
Osumnjičeni su, podsjetimo, drogu prenosili iz Crne Gore u BiH i to preko nekategorisanih puteva, šumskih i planinarskih staza. Drogu su pakovali u ruksake i torbe koje su kuriri prevozili do krajnjeg kupca u BiH.
Primopredaja je izvršavana i u Višegradu, te Gradišci gdje je jedne prilike doneseno 130 kilograma droge. Dogovarali su i krijumčarenje 110 kilograma marihuane iz Podgorice u Frankfurt i to za cijenu od 470 eura po kilogramu. Često su, zbog loših vremenskih prilika, drogu krili na planinarskim stazama pa su se vraćali po nju kad se vrijeme poboljša. U akciji Staza uhapšeno je ukupno 19 osoba, a tokom akcije je pronađeno 400 kilograma marihuane.