Ranko Ostojić ranije napustio ministarski sastanak: Hrvatska ne želi da postane 'vruća tačka'

Region
Ranko Ostojić ranije napustio ministarski sastanak: Hrvatska ne želi da postane 'vruća tačka'
Većinom glasova ministara unutrašnjih poslova i pravde Evropske unije usvojena je odluka o relokaciji 120 hiljada izbjeglica uz jasno i očekivano glasanje protiv grupe istočno-evropskih država.

Većinom glasova ministara unutrašnjih poslova i pravde Evropske unije usvojena je odluka o relokaciji 120 hiljada izbjeglica uz jasno i očekivano glasanje protiv grupe istočno-evropskih država. Samo se Poljska iz te grupe priklonila većini, dok je odbijanje Češke, Slovačke i Mađarske da pristanu na kvote izazvalo situaciju koja nije zabilježena u funkcioniranju Vijeća ministara - konačna odluka se na kraju sastanka pravda pravnim prostorom Lisabonskog sporazuma i posebnom potrebom da se hitno riješi dramatična izbjeglička situacija, prenosi Anadolu Agency (AA).

Luksemburško predsjedništvo EU današnju odluku smatra važnim znakom evropske solidarnosti, uz žaljenje zašto nisu sve evropske države stale iza nje. Bez obzira na podršku ili odbijanje usvojenog plana, sve države su obavezne da učestvuju u planu - ukoliko neka od država nije u mogućnosti da primi propisani broj izbjeglica, njen slučaj će razmotriti Komisija i, ukoliko smatra razloge opravdanim, može joj odobriti smanjen broj izbjeglica koje mora da primi, ali tek do 30 posto planiranog broja i maksimalo na period do 12 mjeseci.

Ministar unutrašnjih poslova Hrvatske, Ranko Ostojić napustio je vanredni ministarski sastanak koji je sazvan kako bi se riješila izbjeglička kriza.

"Kada se ne mogu dogovoriti, ja nemam više šta raditi na tom sastanku", rekao Ostojić, naglašavajući da Hrvatska podržava kvote Evropske komisije, ali i da ne želi planove koji će odgađati rješavanje problema, već traži akciju odmah.

Za ministra Ostojića, jedini održiv potez bi bila akcija na granici između Turske i Grčke, bez stavljanja Hrvatske u situaciju u kojoj je sada.

"Hrvatska ne želi da postane 'vruća tačka'", naglasio je hrvatski ministar unutrašnjih poslova. 

Nakon današnjeg sastanka mnoga pitanja ostaju neodgovorena, poput mogućih akcija Brisela protiv onih koji, poput Slovačke, već poručuju da neće prihvatiti odluku Vijeća ministara EU, što pokazuje da Unija ni danas nije uspjela u donošenju cjelovitog rješenja izbjegličke krize.

Uz ovo, već se čuju oštre kritike od strane međunarodnih humanitarnih organizacija - Human Rights Watch (HRW) poručuje da i u slučaju de uspije evropski plan relokacije 120 hiljada izbjeglica, to neće značiti završetak drame za preko pola mliona izbjeglih koji su stigli na evropsko tlo, niti će stvoriti uslove za završetak krize u situaciji gdje milioni ljudi u izbjegličkim kampovima Turske, Libana, Jordana i cijele sjeverne Afrike planiraju sličan izbjeglički put.

Novo