Analiza nastupa kandidata za predsjednika SDP-a

Bosna i Hercegovina
Analiza nastupa kandidata za predsjednika SDP-a
Polisova analiza nastupa svih kandidata pojedinačno u emisiji "Pošteno".

U debati, povodom unutarstranačkih izbora za predsjednika SDP-a učestovalo je pet kandidata: Nermin Nikšić, Emir Đikić, Svetozar Pudarić, Miro Lazović i Jasmin Imamović. U narednim redovima slijedi Polisova analiza svih kandidata u emisiji "Pošteno".

Nermin Nikšić

U razgovoru sa voditeljicom Duškom  Jurišić, iskazao se kao sposoban, elokventan i izuzetno pripremljen komunikator. Izbor riječi je prilagodio prosječnim gledaocima. Vizuelni identitet je besprijekoran i sa njim je naglasio političku ozbiljnost. Zamjerke su kontakt očima, koji nije bio baš najbolji, često je gledao u pod, tačnije u stol u ovom slučaju, i pojačana gestikulacija. Zbog čestog okretanja olovke po stolu mogla se uočiti nervoza, što ne znači da je nervoza uvijek negativna, može se protumačiti i kao odgovornost kakav će dojam ostaviti na gledaoce.
Uglavnom, uvjerenost je dominirala u njegovom nastupu i nije dozvolio prekidanje, te se znao izboriti za riječ. 

Emir Đikić 

Tokom cjelokupne debate pokušavao je zadržati smiren stav, ne dopuštajući Pudariću da ga isprovocira. Često je lutao pogledom lijevo-desno, što signalizuje da mozak traži puteve za bijeg, otkrivajući nervozu i nesigurnost. Piramidom prstima je poručio da je siguran u ono što govori.
Olovku je koristio kao oslonac. Konflikt između Đikića i Pudarića bi bio veći da su sjedili jedan nasuprot drugog. Često je pomjerao stopala što odaje nervozu, iako je tokom debate bio informativan i poučan, njegova nervoza i nesigurnost su doprinijeli narušavanju njegovog javnog nastupa. Također, Đikić je narušio svoj javni nastup odabirom neadekvatne veličine sakoa, tako da vizuelni identitet nije bio baš najbolji.

Svetozar Pudarić

Na samom početku razgovora održava očekivani kontakt očima, koji je kroz emisiju bio sve slabiji. Svojim naginjanjem naprijed pokazao je zainteresovanost za razgovor. Verbalne poruke podržavao je pojačanom gestikulacijom (gornjim dijelom tijela i rukama) i na ovaj način unosi se u poruku, mada je nepoželjno pretjerano gestikulirati rukama.
Kroz svoj nastup pokazao je dozu agresivnosti kako bi što jasnije izrazio svoje stavove. Pudarić je u više navrata retorički i neverbalno napao Đikića, pokazao neslaganje sa njegovim stavovima i prekidao ga. Čestim križanjem ruku dok je slušao Đikića izražavao je neslaganje.
U javnom prostoru, bez obzira na sagovornika, neprikladno se podsmijehivati, što je Pudarić radio, jer će nas javnost na taj način doživjeti kao bahate, poželjnije je na asertivan način, oslanjajući se na argumente obrazložiti svoje stavove. Oslonac je tražio u olovci i naočalama.
Izbjegavao je konkretne odgovore, konstantno se vraćajući u prošlost i na postignute rezultate iz tog perioda. Vizuelni identitet je bio besprijekoran.

Miro Lazović 

Odgovore na postavljena pitanja iznosi na dopadljiv način, bez prevelikog razmišljanja, što je rezultat njegove pripreme za razgovor. Pokazao je iskrenost i otvorenost, svaki svoj odgovor je argumentovano obrazložio. Govorio je sasvim opušteno. Pokazao je bogat vokabular i izuzetnu pripremljenost. Koristio je piramida položaj ruku, što mu daje dozu samouvjerenosti. Zadržavao je smiren stav pri svakoj mogućoj provokaciji. Održavao je direktan kontakt očima i samim tim naglasio svoju uvjerljivost. Pokazao je preciznu političku retoriku. Vizuelni identitet je bio prigodan za ovu debatu.

Jasmin Imamović

Iskazao se kao sposoban komunikator. Pokazao je smirenost tokom cijele debate. Izuzetno elokventan, nije nametao argumente kroz debatu što je umanjilo njegovu šansu da izrazi svoje stavove. Pokazao je naklonost za razgovor i uvažavanje, kako voditeljice tako i ostalih kolega. Održavao je neprekidni kontakt očima. Akcentirao je riječi i govorio sasvim iskreno. Nije izbjegavao direktne odgovore na pitanja. Vizuelni identitet je bio prigodan za ovu debatu. 

Novo