Danas ustoličenje mitropolita Joanikija na Cetinju uprkos sukobima i blokadama

Region
Danas ustoličenje mitropolita Joanikija na Cetinju uprkos sukobima i blokadama
.

Najavljeno ustoličenje mitropolilta Srpske pravoslavne crkve Joanikija održat će se danas u Cetinjskom manastiru u Crnoj Gori, a rijetko koji događaj je posljednjih godina ovako uzburkao duhove i izazavao veliku podijeljenost u ovoj zemlji.

Odluka da se ceremonija ustoličenja održi u manastiru na teritoriji Crne Gore, pogotovo u kontekstu spora koji se vodi između Srpske pravoslavne crkve (SPC) i Crnogorske pravoslavne crkve (CPC), podijelila je političku i društvenu javnost, a situacija je u nekoliko navrata prijetila eskalacijom.

Veliki broj građana Crne Gore protestvovao je tokom jučerašnjeg dana na Cetinju protiv ove odluke, postavljene su brojne barikade u okolici grada, a u posljepodnevnim satima došlo je i do sukoba demonstranata i policije.

Uprkos tome, najavljena ceremonija nije premještena u drugi manastir, što su zahtijevali crnogorski građani odani Crnogorskoj pravoslavnoj crkvi. Mediji su sinoć izvijestili da su predsjednik i potpredsjednik crnogorske Vlade Zdravko Krivokapić i Dritan Abazović urgirali kod predstavnika SPC da odlože ustoličenje zbog toga što ne mogu garantovati sigurnost u državi, međutim iz SPC su sinoć objavili da će se ustoličenje patrijarha Joanikija održati kako je i planirano.

"Svi arhijereji okupljeni večeras u Podgorici već u ranim jutarnjim satima će krenuti za Cetinje, kako bi njegova svetost patrijarh srpski g. Porfirije ustoličio njegovo preosveštenstvo episkopa budimljansko nikšićkog g. Joanikija u tron mitropolita crnogorsko-primorskog, kako je i odlučio Sveti Arhijerejski Sinod Srpske Pravoslavne Crkve", navodi se u reakciji SPC.

Jučer u poslijepodnevnim satima u Podgoricu je stigao i patrijarh Srpske pravoslavne crkve Porfirije kojeg je dočekao lično premijer Crne Gore Zdravko Krivokapić, koji je rekao da neće prisustovati ceremoniji ustoličenja kako ne bi dodatno uzburkavao atmosferu.

U međuvremenu, predsjednik Crne Gore Milo Đukanović pozvao je sve građane Crne Gore, svih vjera i nacija i političkih opcija, da zajedno doprinesu očuvanju mira, stabilnost i multietničkog sklada, da odgovorno zaštite život i zdravlje svakog građanina, kao i pravo na različitost, kao najveće bogatstvo. Dodao je da je, ipak, održavanje ceremonije ustoličenja u Cetinju "pogrešan pristup".

Kako će skup završiti još niko ne može sa sigurnošću tvrditi s obzirom na to da je ceremonija proglašena događajem "visokog rizika", zbog čega su diplomatski predstavnici u Crnoj Gori ranije pozvali sve strane na smirivanje političkih i etničkih tenzija.

Izvor:Klix

Novo