Slovenija u šoku, učenici pod istragom

Region
Slovenija u šoku, učenici pod istragom
Skandal već desetak dana izaziva reakcije u Sloveniji i potresa njen obrazovni sistem.

Vijest da se u Mariboru ubio direktor tamošnje srednje škole nakon objave snimka koji ga prikazuje u navodnom polnom aktu s koleginicom, šokirala je slovenačku javnost, koja se pita kako su se akteri našli u toj poziciji u obrazovnoj ustanovi, ali i treba li kazniti onoga ko je snimak objavio na internetu.

U očekivanju rezultata policijske istrage o osobi koja je snimak neovlašćeno postavila na mrežu, zagrebački "Jutarnji list" piše da su svi učenici pod istragom, uz nezaobilazno pitanje da li će odgovarati zbog samoubistva direktora.

Slovenačka policija je naknadno potvrdila tragičan događaj, bez posebnih komentara, kao što je i uobičajeno u slučaju samoubistva, ali u ovom slučaju nije riječ samo o tragičnom činu koji uvijek otvara niz pitanja, posebno ako je počinilac javna osoba, a direktor škole to jeste. 

Slučaj je podstakao brojne rasprave o pravima objavljivanja materijala na internetu, kao i o zaštiti privatnosti, ali i o etičkim normama i odnosu nastavnika i učenika u obrazovnim ustanovama.

Skandal, navodi zagrebački dnevnik, već desetak dana izaziva reakcije u Sloveniji i potresa njen obrazovni sistem, a doživio je kulminaciju nakon objave da su snimljene osobe ni manje ni više nego direktor škole i profesorica matematike, a od subote slučaj, nažalost, uključuje i smrt i nije više vezan samo za pitanje narušavanja privatnosti.

Tokom polnog odnosa su ih, navodno, snimili učenici mobilnim telefonom i nakon  toga svoj rad postavili na mrežu, pa je tako postao dostupan svima. Direktor i profesorica su krenuli u odbranu tvrdeći da na snimku nisu oni, da je riječ o montaži, podnijeli su i krivičnu prijavu protiv nepoznate osobe koja je snimak objavila...

Ipak, pritisak javnosti i okoline bio je izuzetno snažan - profesorica je na bolovanju i ne pojavljuje se u školi, dok se pokojni direktor borio i trudio da dokaže svoju i partnerkinu nevinost dok se na kraju nije podlučio na najgore - samoubistvo.

Višednevna rasprava u Sloveniji je iskristalisala dva ključna, teško pomirljiva stava u cijeloj ovoj aferi s tragičnim krajem.

Prvi je, precizira "Jutarnji", da je objavljivanje na internetu bilo čega bez odobrenja učesnika nedopustivo i predstavlja ozbiljno i kažnjivo zadiranje u privatnost.

S druge strane, legitimno je pitanje da, ako se prihvati da su na snimku stvarno sada pokojni direktor i profesorica, kako su se mogli u polni odnos upustiti u prostorijama škole, dakle u javnim prostorima gdje se od njih očekuje da učenicima budu profesionalni, ali i moralni primjer i uzor.

Zagovornici ove teze tvrde da su njih dvoje zbog tog prestupa automatski izgubili i pravo na privatnost. 

Prije nekoliko godina u jednoj slovenačkoj osnovnoj školi distribuirane su slike koje je sama učiteljica stavljala na internet, a na kojima je u polnom odnosu s partnerom.

Tada je školski odbor zaključio da učiteljica time ni na koji način nije dovela u pitanje svoj profesionalni krediblitet, budući da je riječ o njenom privatnom životu.
U slučaju koji ovih dana potresa slovenačkui javnost policija još nije završila istragu, pa se i dalje službeno ne zna ko su akteri na snimku, niti ko je video postavio na društvene mreže, a zvanično nije ni potvrđeno da su to učinili učenici te škole, kako se sumnja.

Čekaju se rezultati istrage, a u međuvremenu oglasilo se i Slovenačko novinarsko društvo koje je osudilo kao krajnje neprofesionalan način na koji je najveći dio lokalnih medija pratio internet nasilje nad direktorom koji je na kraju počinio samoubistvo.

Društvo dodaje da tragedija pokazuje koliko je važno da urednici dobro prosude šta je to je u javnom interesu, a šta ne, kao i kako medijski senzacionalizam, koji se rukovodi isključivo komercijalnim motivima, može biti poguban.

U mariborskom slučaju, navedeno je, za objavu kontroverznog internet snimka u medijima, čak i ličnih podataka i imena navodno upletenih, nije bilo nikakvog stvarnog javnog interesa na koje bi se urednici mogli da pozovu.

Novo