Prije 11 godina strpali ga u maricu, sad je gradonačelnik: Ovo je priča o Tomaševiću
"MI SE već 15 godina borimo za Zagreb u kojem ne vlada interesna klika, nego javni interes. Borimo se za zeleniji, pravedniji Zagreb. U nedjelju su povijesni izbori jer će Zagreb nakon 20 godina dobiti novog gradonačelnika. Pozivam sve da sudjeluju u tome. Pobijedit ćemo uzdignute glave i svakom ćemo moći pogledati u oči.
Pozivamo građane da učine još taj mali korak da Zagreb bude bolji. Potrebno je reći glasno NE kampanji huškanja, mržnje, straha, dezinformiranja i kampanji u kojoj se demonizira političke suparnike.
"Glasajte za budućnost, glasajte za pravu promjenu!"
Glasajte za budućnost, ne za prošlost. Glasajte za pravu promjenu!" poručio je u petak na svojoj zadnjoj konferenciji za medije prije izborne šutnje Tomislav Tomašević, čovjek koji je izabran za novog gradonačelnika Zagreba.
Građani Zagreba su u nedjelju glasali za budućnost. Njih 200 tisuća je dalo glas Tomaševiću, koji je tako dobio više glasova za gradonačelnika nego što je ikada dobio Bandić.
Zagrepčani su izabrali promjenu nakon 20 godina vladavine Milana Bandića, koja je Zagreb učinila prijestolnicom korupcije i klijentelizma te ga dovela na rub propasti. Ta promjena je utjelovljena u novom gradonačelniku Tomislavu Tomaševiću, 39-godišnjem politologu i dugogodišnjem ekološkom i ljudskopravaškom aktivistu, koji je u samo četiri godine od gradskog opozicijskog zastupnika narastao do saborskog zastupnika, a sada i gradonačelnika Zagreba.
Tomašević izvrsno poznaje probleme Zagreba
Tomašević je istovremeno vjerojatno najbolje upoznat s problemima Grada Zagreba i osoba bez izvršnog upravljačkog iskustva u javnoj odnosnoj lokalnoj upravi te sa sobom donosi drugačiji način rada i vrijednosti koje su obilježile njegov dugogodišnji aktivistički rad.
Bit će zanimljivo pratiti hoće li i kako Tomašević ostvariti svoje najvažnije predizborno obećanje: potpunu transformaciju modela upravljanja gradom kroz mnogo veće uključivanje građana u sve nivoe odlučivanja, transparentnost, prekidanje koruptivnih i nezakonitih praksi itd. Obećao je da će smanjiti broj gradskih ureda, kojih je pod Bandićem bilo čak 27, a i pozvao je pročelnike da daju mandate na raspolaganje.
Najprljavija kampanja u suvremenoj hrvatskoj povijesti
Njegovi kritičari su ga opisivali kao "komunista", čovjeka iza kojeg se kriju "teoretičari lezbijskog sindikalizma", "strani proizvod", zagovornika "eko-lenjinizma" i predstavnika "iPhone-ljevice", a u povodu njegove izgledne pobjede na izborima za gradonačelnika Zagreba funkcionar Domovinskog pokreta Ante Matić očajno se zapitao: "Želite li transrodne imigrantske četnike u vlastitom dvorištu?" Dapače, desnica je Zagreb zbog podrške Tomaševiću proglasila "jugokomunističkim gradom".
Tomašević je pobijedio nakon najprljavije kampanje u suvremenoj hrvatskoj političkoj povijesti, u kojoj su ga konkurent Miroslav Škoro i njegovi ljudi sustavno blatili te čak i plaćali kampanje lažnih vijesti protiv njega na Facebooku.
Kroz blato se provlačila njegova supruga Iva Mertić zato što je instruktorica joge, spominjalo se njegova oca Smiljana, branitelja i podržavatelja Domovinskog pokreta, širile su se objede o njegovoj rodbini itd. Na meti su bili i drugi istaknuti političari iz Možemo, poput Sandre Benčić i Vilija Matule.
Škorine laži
Škoro je naveliko lagao o Tomaševiću, tvrdeći npr. da je u vlastiti džep spremio "60-70 posto sredstava" koje je dobivala udruga koju je vodio. U maniri Donalda Trumpa tamburao je o tome da je Tomašević predvodnik "aktivističke Cose Nostre", da je s kolegama "isisao 500 milijuna kuna", da je Možemo "strana franšiza" itd.
Mora se reći da je Tomašević junački podnio taj dijabolični napad ekstremne desnice, s vremenom sve žešće odgovarajući Škori. Istovremeno je nastavljao forsirati komunalne teme, tako prokazujući Škorino golemo neznanje o Zagrebu, od toga tko su uopće gradski pročelnici do toga ima li Zagreb spalionicu smeća (Škoro je naučio da nema). Bila je to lukava taktika za drugi krug, koju je Tomašević uspješno, ako već ne maestralno, odradio. Uostalom, rezultat se vidi na kraju izbora.
Tomašević će imati stabilnu većinu u Gradskoj skupštini
Tomašević ima i odličnu situaciju u Gradskoj skupštini, u kojoj Možemo ima 23 zastupnika. Za većinu je potrebno 24 te se očekuje da će Tomašević ući u koaliciju s SDP-om, koji ima pet gradskih zastupnika. SDP je već najavio da je zainteresiran, a pregovori su najavljeni nakon drugog kruga. Tomašević i SDP-ov kandidat Joško Klisović u kampanji se nisu napadali, razgovaraju mobitelom kad treba, sve upućuje na to da sklapanje koalicije ne bi trebalo biti upitno. To znači da će gradonačelnik Tomašević imati priliku doista provesti najavljenu transformaciju Gradske uprave i modela upravljanja gradom, da nema izliku slabe većine ili nedostatka većine u Gradskoj skupštini.
Možemo je osvojio najviše glasova i u 16 od 17 gradskih četvrti. Njihov dugogodišnji terenski rad, koji smatraju ključnim elementom za dugoročan politički uspjeh, definitivno se isplatio na ovim izborima u Zagrebu na svakom nivou lokalne vlasti. Zagreb je, formalno gledajući, sada doista zeleno-lijevi grad.
Rođen u Zagrebu, odrastao u Zaprešiću
Tomislav Tomašević rođen je 13. siječnja 1982. u Zagrebu. Rano djetinjstvo proveo je u novozagrebačkom kvartu Zapruđe, a potom se s majkom Ivankom, ocem Smiljanom i bratom Tihomirom preselio u Zaprešić. U osnovnoj školi dobio je nadimak Senf, kako ga i danas mnogi zovu. Kada mu je bilo 20 godina, vratio se u Zagreb. Živio je na Trnju, u Donjem gradu te na Trešnjevci, gdje mu je i danas adresa.
Pohađao je zagrebačku VII. gimnaziju u Križanićevoj ulici, a 2000. godine je upisao Pravni fakultet u Zagrebu. Na trećoj godini napustio je Pravni fakultet te 2006. upisao Fakultet političkih znanosti, gdje je završio četverogodišnji preddiplomski, a zatim i diplomski studij politologije. Magistrirao je 2013. godine na britanskom sveučilištu Cambridge temom iz područja okoliša, društva i razvoja. Tri godine kasnije vjenčao se s učiteljicom joge Ivom Mertić, s kojom je i danas u braku.
Kao tinejdžer se zainteresirao za ekološki aktivizam te se pridružio udruzi Zelena akcija. Kasnije će postati i njezin predsjednik (od 2006. do 2011.).
Borba za Varšavsku ulicu
Angažirao se oko niza gorućih tema u Zagrebu: od borbe protiv gašenja tvornice Kamensko i izgradnje spalionice otpada u Resniku do pomoći stanarima Kupske ulice nakon urušavanja te protivljenja privatizaciji zagrebačke Čistoće.
Vrhunac Tomaševićevog aktivizma bio je u borbi da Varšavska ulica u središtu Zagreba ostane pješačka zona te protiv pogodovanja investitoru Tomislavu Horvatinčiću, što se sve događalo u režiji tadašnjeg gradonačelnika Milana Bandića, koji je pak stasao politički u SDP-u.
Kada su u Varšavskoj ulici 2010. godine počeli radovi na ulazu u spornu garažu za centar koji je gradila Horvatinčićeva Hoto grupa, aktivisti Zelene akcije pobunili su se protiv gradnje. Ušli su u ograđeni prostor, sjeli na ogradu i zauzeli ograđeno gradilište, nakon čega su ih opkolili zaštitari i interventna policija. Među aktivistima je bio i Tomislav Tomašević, uz brojne građane.
Tomašević je kasnije bio i uhapšen, kada je policija u jednom danu privela u maricama oko 150 građana koji su svojim tijelima blokirali početak radova u Varšavskoj. Cvjetni centar je na kraju izgrađen i otvoren, Tomašević je zapravo izgubio tu bitku te i danas ponosno ističe da tamo nikad nije ušao. I dalje smatra da je bio u pravu, a iz poraza je izvukao lekcije za budućnost. Aktivizam ima plafon moći, tko želi moć veću od aktivističke, mora na izbore. No trebalo je još nekoliko godina do toga.
Tomašević protiv Todorića
Tomašević je sa skupinom aktivista bio i među prvima koji su se usudili suprotstaviti Ivici Todoriću, nekoć nedodirljivom vlasniku koncerna Agrokor. Jednog jutra 2009. tako se Tomašević s ekipom pojavio pred Kulmerovim dvorima i zatražio da unajmi sobu.
Naime, država i Grad Zagreb su Todoriću omogućili da s obitelji živi u tom povijesnom zdanju, koje je pak formalno bilo registrirano kao hotel. Naravno, Tomašević nije uspio dobiti sobu u Kulmerovim dvorima, ali je s ostalim aktivistima, poput bliskog suradnika Tea Celakoskog, ukazao na privilegirani Todorićev položaj kada se to rijetko tko u Hrvatskoj usudio učiniti.
Celakoski je postao jedan od ključnih Tomaševićevih suradnika te će sigurno igrati važnu ulogu u budućem upravljanju gradom. Izabran je za gradskog zastupnika. Tomaševićevi zamjenici su pak profesorica politologije Danijela Dolenec i arhitekt Luka Korlaet, koji će biti zadužen za obnovu Zagreba od potresa.
S tom je ekipom ljudi, kao i s brojnim drugim kolegama sa šire aktivističke scene, Tomašević krenuo u izbornu politiku na lokalnim izborima 2017. Bio je gradonačelnički kandidat zeleno-lijeve koalicije Zagreb je naš koja je, unatoč brojnim sumnjama etabliranih analitičara, lako prešla izborni prag i dobila četvero zastupnika u Gradskoj skupštini. Tomašević je dobio manje od 5 posto glasova u svojem prvom pokušaju.
Tomašević protiv Bandića
Svi su se tada bavili time kako će Bandić u Skupštini okupiti većinu, napose nakon propasti koalicije sa Zlatkom Hasanbegovićem i Brunom Esih, no tada je zapravo započeo mukotrpni politički rad Tomaševića i kolega iz njegovog kluba zastupnika, koji su se do kraja ovog mandata pretvorili u jedinu istinsku opoziciju Bandiću i njegovom načinu vladavine (čitaj: pljačkanja) Zagrebom.
Vrlo brzo je Tomašević izrastao u najžešćeg, ali i najpotkovanijeg kritičara gradonačelnika Milana Bandića, kojega je izluđivao kad bi se sreli u Gradskoj skupštini. Detaljno se educirao o relevantnim temama, pročešljavao dokumentaciju, vadio brojke i sve više razumijevao iznutra kako Grad Zagreb funkcionira pod Bandićem.
Bili su i stilski i generacijski antipodi - Bandić jeftini populist stare garde, Tomašević mladi aktivistički štreber koji zna biti vrlo direktan i dovoljno je vrijedan da sakupi argumente za svoje kritike. I da još ponudi protuprijedlog. No koliko god je Bandić svojedobno bio Tomaševićev bete noire, njih dvojica imaju jednu ključnu sličnost: obojica su voljela biti među običnim ljudima. Tomašević svaki dan ide pješke, biciklom ili tramvajem po gradu, susreće stotine građana, s mnogima zastaje popričati, pita ih za probleme u njihovom kvartu. No, za razliku od Bandića, Tomašević ne obećava odmah da će on to osobno riješiti, već kreće objašnjavati kakvu politiku želi provoditi, koja će onda po automatizmu rješavati manje komunalne probleme.
Terenski rad
Tomašević i njegov klub su u četiri godine skupštinskog mandata zapravo nametali agendu i teme Gradske skupštine, izdvojivši se kao najupečatljiviji gradski zastupnici u moru mediokriteta i Bandićevih poslušnika ili saveznika. U tom je periodu Tomašević i mukotrpnim radom na terenu svojih manje od 5 posto glasova za gradonačelnika 2017. pretvorio u zakucavanje u prvom krugu iznad 40 posto u 2021. Trebat će još vremena da postane jasno kako je riječ o prvorazrednom političkom radu koji se temeljio prvenstveno na vjeri u ljude, vjeri da će ljudi izabrati bolje ako im se bolje ponudi, ali i ako im se političari približe i ne tretiraju ih kao da su kužni.
Taj terenski rad urodio je plodom i na parlamentarnim izborima prošle godine, kada je Zeleno-lijeva koalicija bila najveće iznenađenje te je ušla u sabor s oko 7 posto glasova. Tomašević je pak trijumfirao u prvoj zagrebačkoj izbornoj jedinici, dobivši najviše preferencijalnih glasova od svih zastupnika ovog saziva.
Tomašević je postao predsjednik Kluba zastupnika i profilirao se kao jedan od aktivnijih zastupnika, ali je uskoro prvi najavio kandidaturu za gradonačelnika Zagreba te se tako još prošle godine jasno pozicionirao kao ozbiljan izazivač.
Tomašević se istaknuo i svojim angažmanom oko Zakona o obnovi Zagreba od potresa te će njegova implementacija, koja već šteka, sigurno biti najveći izazov njegovog gradonačelničkog mandata.
Tomašević zainteresirao i strane medije
Politički uspon novog gradonačelnika glavnog grada Republike Hrvatske primijetili su i strani mediji.
Ugledni njemački konzervativni list Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) je nakon senzacionalnih Tomaševićevih 45 posto u prvom krugu objavio članak o njemu i Možemo.
"Sve osim pobjede Tomislava Tomaševića u drugom krugu bilo bi senzacija", piše njemački list i dodaje da njegova prednost ispred "desnog populista Miroslava Škore" iznosi više od 30 posto.
"Glavni grad Hrvatske, u kojem živi više od petine ukupnog stanovništva te zemlje, mijenja političke boje", napominje dopisnik FAZ-a iz Beča Michael Martens. I naglašava da bi "to moglo na srednji rok imati posljedice na politički pejzaž Hrvatske, a u skromnijim razmjerima i na buduću hrvatsku delegaciju u Europskom parlamentu".
Nacionalne implikacije Tomaševićeve pobjede
"Za potencijalni uspjeh Možemo na razini cijele Hrvatske odlučujuće će biti hoće li 'zeleni' voditi dobru komunalnu politiku u Zagrebu", piše FAZ i dodaje da se od Možemo manje očekuje da vode ekološku politiku, a više da iskorijene "korumpirane i klijentelističke metode kojima je Bandić, po mišljenju njegovih političkih protivnika, vladao gradom".
FAZ je ispravno detektirao da Tomaševićeva pobjeda ima nacionalne političke implikacije. Prvo, Tomašević će izaći iz sabora, čime će klub Zeleno-lijeve koalicije biti nedvojbeno oslabljen, drugo, morat će surađivati s HDZ-ovom vladom ako želi uspješnu obnovu Zagreba od potresa, treće, ako bude uspješan gradonačelnik, to će biti veliki kapital za Možemo na parlamentarnim izborima za tri godine itd.
Tomašević: Želimo promijeniti Zagreb da bismo promijenili Hrvatsku
Toga je svjestan i Tomašević, kako je i sam rekao na predstavljanju programa Možemo u kampanji.
"Želimo promijeniti Zagreb da bismo promijenili Hrvatsku", poručio je kandidat za gradonačelnika Zagreba Tomislav Tomašević (Možemo/Zagreb je naš) na predstavljanju izbornog programa za predstojeće lokalne izbore koje je nazvao "povijesnima".
"Pred nama su povijesni lokalni izbori, na njima se bira vizija Zagreba koja će obilježiti sadašnje i buduće generacije", poručio je Tomašević na zagrebačkom Gradecu, gdje je predstavljen izborni program platformi Možemo i Zagreb je naš.
Na programu Možemo, koji Tomašević sada ima priliku provesti u djelo, radilo je 200 članova i simpatizera u 18 tematskih programa za sve gradske četvrti, a prilikom izrade programa anketirano je više od 10.000 građana.
"Zagrebom će se upravljati u partnerstvu s građanima, ojačat ćemo mjesnu samoupravu, teme će se raspravljati na zborovima građana, a o bitnom će se odlučivati na referendumu", poručila je koordinatorica programa Danijela Dolenec, novoizabrana zamjenica gradonačelnika.
Tomaševićeva ideologija
Nakon obnove od potresa i transformacije Gradske uprave, najvažniji projekt koji je najavio Tomašević svakako je izgradnja gradskih socijalnih stanova za najam kako bi se omogućilo povoljno stanovanje u Zagrebu, u kojem cijene stanova za najam divljaju.
Tomašević kao uzor spominje Beč, u kojem je oko 60 posto stanova za najam u vlasništvu Grada ili neprofitnih zaklada. U Intervjuu za Index je obećao da će do kraja prvog mandata izgraditi nove gradske stanove.
U tom se projektu ogleda i što za Tomaševića znači biti lijevo - manje to ima veze s time hoće li se neki trg zvati po Titu, a više s time da materijalno poboljša živote građana Zagreba. Tomašević vjeruje u ideju javnog dobra i upravljanja u općem interesu, on je u svojim uvjerenjima posve iskren. Suradnici kažu da je sposoban saslušati svakoga, ali da na kraju odluke donosi sam. Sposoban je reći "ne" kad treba i radoholičar je. Materijalno ga pretjerano ne zanima, ali je zato pun strasti kada je riječ o politici i poboljšanju života građana. Sve to zvuči odlično, no tek treba vidjeti hoće li se u praksi pokazati korisnim.
Obećanja za prvi mandat
Tomašević ne želi smanjivati Gradsku upravu, već želi da ona dobro i efikasno radi svoj posao. Ako u tome uspije, to će biti izazov narativu o politici ili državi kao lošem gospodaru. Ako ne uspije, onda će lijevi način upravljanja biti suspektan najmanje sljedećih deset godina.
Tomašević je za prvi mandat obećao mnogo toga, ali ne i neostvarivo. Želi sagraditi nove kilometre tramvajske pruge, zatvoriti Jakuševec, poboljšati promet, digitalizirati Gradsku upravu, uvesti potpunu transparentnost, omogućiti građanima da odlučuju o dijelu budžetskih sredstava itd. Sve to je moguće ostvariti u četiri godine. Na njemu je da pokaže može li to, povijesnu je priliku dobio.