Eiffelov toranj

Arhitektura
Eiffelov toranj
Kad je izgrađen najprepoznatljiviji pariški spomenik, davne 1889.godine, mnogi su tu masivnu željeznu strukturu posmatrali sa dozom skeptičnosti. Danas se Eiffelov toranj, koji i dalje ima važnu ulogu u televizijskim i radijskim emisijama, smatra arhitektonskim čudo i privlači više posjetitelja nego bilo koj druga turistička atrakcija u svijetu.

Kad je izgrađen najprepoznatljiviji pariški spomenik, davne 1889.godine, mnogi su tu masivnu željeznu strukturu posmatrali sa dozom skeptičnosti. Danas se Eiffelov toranj, koji i dalje ima važnu ulogu u televizijskim i radijskim emisijama, smatra arhitektonskim čudo i privlači više posjetitelja nego bilo koj druga turistička atrakcija u svijetu.

Godine 1889., Pariz je bio domaćin izložbi Universelle (svjetski sajam) u povodu stogodišnjice francuske revolucije. Više od 100 umjetnika prijavilo se na natječaj  za izgradnju spomenika na Champ de Mars, koji se nalazi u samom središtu Pariza. Natječaj je dobila građevinska tvrtka čiji je vlasnik bio Alexandre Gustave Eiffel. Dok je nama i dan danas taj toranj poznat kao Eiffelov, zapravo je najveći dio posla uradio jedan od njegovih zaposlenika imenom Maurice Koechlin.
Eiffel je navodno odbacila Koechlinov izvorni plan tornja i naredio mu je da doda još materijala da bi toranj bio što veći. U konačnici most se sastojao od 18.000 komada željeza i 2,5 milijuna zakovica. Nekoliko stotina radnika proveli su dvije godine sastavljajući okvir tornja koji je na otvorenju bio gotovo 10.000 m visok i bio je najviša građevina u svijetu. Prvo je otvorena samo platforma, a kasnije i sve tri razine tornja, od kojih dvije danas imaju restorane, stubište i osam dizala. Milijuni posjetitelja tijekom i nakon sajma divili su se "novopodignutom arhitektonskom čudu". No nisu svi Parižani bili oduševljeni kontrukcijom. Mnogi su govorili da je toranj ugrozio izgled grada.


Eiffelov toranj postaje trajno obilježje panorame Pariza
Izvorno zamišljen kao privremeni izložak, Eiffelov toranj gotovo je srušen i otpisan 1909. Nakon toga gradski dužnosnici su ga odlučili spasiti. Nekoliko godina kasnije, tijekom Prvog svjetskog rata, Eiffelov toranj je presreo neprijateljske radio stanice. On je izbjegao uništenje i tijekom Drugog svjetskog rata; Hitler je naredio da se sruši, ali naredba nije provedena. 

Tijekom godina, Eiffelov toranj je bio poprište brojnih proslava, svečanosti pa čak i znanstvenih eksperimenata. Bio je također  inspiracija za više od 30 sličnih tornjeva u svijetu.
Sada je jedan od najprepoznatljivijih građevina na svijetu. On je domaćin više posjetitelja nego bilo koji drugi spomenik na svijetu, procjenjuje se na čak 7 milijuna posjetitelja godišnje. Za predivan ugođaj i sigurnost brine se više od 500 radnika. 

Posjetite ovaj veličanstveni toranj i uživajte u možda najljepšoj panorami koju ćete ikada vidjeti.

Novo