Slika utopljenog dječaka je šokirala svijet - ali on nije jedina žrtva izbjegličke krize
Prizor koji je potresao svijet - beživotno tijelo trogodišnjaka na plaži...
Aylan i Galip (5) i njihova majka Rehan su umrli dok su pokušavali doći do grčkog otoka Kos usred noći.
Slika Aylanovog tijela je podijeljena milionima puta na društvenim mrežama kao i u medijima širom svijeta.
Priča o Aylanu potakla je debatu širom svijeta. Plaža na kojoj je nađeno njegovo tijelo vrvi od cvijeća. Ova priča također ukazuje na širu humanitarnu krizu - desetine sličnih fotografija je objavljeno prošlog mjeseca dok hiljade izbjeglica nastavlja očajnički tražiti nadu van ratnih područja.
Loading...
U augustu, tijela petero djece su otkrivena u Libiji nakon što je potonuo brod koji je nosio 450 osoba.
Ova djeca su nalaze među 2.500 osoba koje su izgubile život ove godine dok su pokušavali pobjeći od nasilja, represije i siromaštva.
Građanski rat u Siriji počeo je 2011. godine nakon što je nasilan pad vlade Bashara al-Assada doveo do protesta širom zemlje.
Assadov režim je od tada optužen za korištenje napalma, zapaljive tekućine koju je UN zabranio u civilnim područjima, tokom zračnih napada koji su usmrtili hiljade građana.
Grupa za ljudska prava također tvrde da pristalice režima koriste barel bombe - sirovo oružje napravljeno od kontejnera napunjenih eksplozivima - u napadu na škole, bolnice i tržnice.
Situacije se pogoršala za Sirijce nakon što je ISIS napao Kobane.
Kobane, grada u sjevernoj Siriji u blizini granici sa Turskom, je bio centar bitke između ISIS-a i kurdskih boraca skoro godinu.
Kurdi su uz podršku zračnih napada Sjedinjenjih Američkih Država porazili ISIS-ove i uspostavili kontrolu nad gradom u januaru.
Ali u junu bombaši samoubice su napali grad prisiljavajući kurdske snage da se bore na ulicama.
Loading...
U međuvremenu, hiljade izmučenih izbjeglica su u subotu pristigle u Minhen i Frankfurt u specijalnim vozovima iz Austrije nakon što ih je pozvala Angela Merkel. Izbjeglice će biti registrirane te smještene u vojne kasarne i škole za obuku širom zemlje.
Ranije ove sedmice pribjegli su u Budimpeštu u potrazi za azilom, ali uskoro su se našli na 110 kilometara dugom putu ka austrijskoj granici, nakon što su neki prevareni, odnosno odvedeni u specijalno dizajnirane kampove gdje su se plašili da će se suočiti sa represalijama desničarskih zvaničnika u zemlji.