Zvornik: Bojkot nastave u školama se nastavlja jer se učenicima onemogućava upotreba bosanskog jezika
Bojkot nastave u školama na području Zvornika koji je počeo prvi dan ove školske godine nastavlja se do daljnjeg, jer je učenicima bošnjačke nacionalnosti onemogućeno izučavanje bosanskog jezika i nacionalne grupe predmeta, javlja Anadolu Agency (AA).
Nakon današnjeg sastanka održanog u Zvorniku, gdje su roditelji učenika razgovarali sa izabranim predstavnicima iz oba entiteta, zajednički je zaključak da se OHR mora aktivno uključiti u rješavanje ovog problema.
˝Preko Predsjedništva BiH i Bakira Izetbegovića kao člana Predsjedništva, Adila Osmanovića, ministra civilnih poslova BiH i Semihe Borovac, ministrice za ljudska prava i izbjeglice BiH, zahtijevat ćemo od OHR-a da se očituje o ovom problemu. Ako se problem ne bude riješio, pristupit će se drastičnim radnjama poput blokade puteva u RS-u˝, izjavio je nakon sastanka Nedim Čivić, poslanik u Narodnoj skupštini bh. entiteta Republike Srpske.
Sa područja Zvornika oko 500 učenika ne ide na nastavu, jer im je 1. septembra, na početku školske 2015/2016. godine, rečeno da umjesto bosanskog trebaju izučavati ˝bošnjački jezik˝ ili ˝jezik bošnjačkog naroda˝, kako ga nazivaju političari iz bh. entiteta Republika Srpska.
Ramiz Salkić, potpredsjednik Republike Srpske smatra da se kraj ovom problemu ne nazire.
˝Problem se samo produbljuje i proširuje, a šute oni koji bi trebali brinuti o Aneksu 7 Dejtonskog sporazuma i pravima na povratak. UNICEF, OHR, OSCE, Evropska komisija i Vijeće Evrope šute i ne poduzimaju ništa kako bi se pitanje bosanskog jezika riješilo. Ovaj narod ne zanima evropska agenda niti mehanizmi koordinacije, njih interesuje samo život koji je stao od kako djeca ne pohađaju nastavu. OHR je nametnutim amandmanima iz 2002. Bošnjake u RS-u ostavio na cjedilu. Osjećam da smo zaboravljeni i prepušteni sami sebi˝, rekao je Salkić, dodajući da ovo pitanje može riješiti samo OHR.
Edin Ramić, federalni ministar za raseljene osobe i izbjeglice ističe da problem bosanskog jezika počinje ovisiti o volji pojedinaca.
˝Od prošle godine nije bilo nikakvih izmjena zakonskih propisa, a sada se odjednom uslovljava pitanjem jezika. Pojedinci u RS-u različito tretiraju obrazovni proces i prave probleme˝, izjavio je Ramić.
Roditelji učenika koji bojkotuju nastavu podsjećaju "da bošnjački jezik ili jezik bošnjačkog naroda ne postoji, jer se kao takav ne izučava ni na jednom fakultetu u Bosni i Hercegovini".
˝Neka političari i oni koji odlučuju o ovome stave sebe u situaciju u kojoj smo mi i naša djeca, kojoj su uskraćena osnovna prava na školovanje˝, poručio je Sead Brkić, otac učenika.