U Srbiju danas pristiglo više od dvije hiljade izbjeglica

Region
U Srbiju danas pristiglo više od dvije hiljade izbjeglica
U Srbiju je iz pravca Makedonije danas pristiglo više od dvije hiljada izbjeglica, mahom iz Sirije, Iraka i Afganistana.

U Srbiju je iz pravca Makedonije danas pristiglo više od dvije hiljada izbjeglica, mahom iz Sirije, Iraka i Afganistana.

Kako je za Anadolu Agency (AA) potvrđeno iz Odbora za ljudska prava Preševu, u posljednjem talasu izbjeglica, su uglavnom porodice sa tri generacije.

Grupe ljudi u kolonama, sem iznemoglih i bolesnih koji idu autobusom, više ne prolaze proceduru registracije u selu Miratovac koje se nalazi u područje granice već pješice odlaze do prihvatnog centra u Preševu i dalje.

"U selu Miratovac se po nekoliko sati čeka za papire, stvaraju se velike gužve, pa se ta procedura ne poštuje već oni koji pristužu odlaze u Preševo. Među izbjeglicama je puno djece, ima i bolesnih“, rekao je Valon Arifi, aktivista Odbora za ljudska prava u Preševu.

On je podjstio da Prihvatni centar Komesarijata za izbjeglice i migracije Srbije ima kapacitet 600 osoba, te da su zbog naglog priliva stvorene gužve za registraciju i u toj ustanovi.

U gradu Preševu je od danas već primjetan veći broj ljudi. Na prvom stajalištu u Srbiji izbjeglice koriste priliku da se odmore, osvježe i nešto prezalogaje.

Iz pograničnog sela Miratovac do Preševa prevoz i pomoć izbjeglica organizuje Kancelarija za mlade Preševa. Izbjeglicama sa Bliskog istoka i sjeverne Afrike pomažu već tri mjeseca uz donaciju UNHCR-a.

"Već tri mjeseca na razne načine pomažemo ovim ljudima, sa vodom, hranom i sve što je bilo potrebno za njih“, rekao je aktivista Kancelarije za mlade Agron Ajeti.

Oni koji imaju smjelosti da stanu ispred kamere uglavnom njihov dolazak u Srbiji objašnjavaju riječima da je u zemljama odakle stižu rat i da odlaze radi boljeg i sigurnijeg života.

"U Siriji je vrlo opasno. Rat je. Meni su srušene kuća i radnja. Na putu ka Evropi smo prvo krenuli preko Turske, da bi iz Grčke i Makedonije doputovali u Srbiju. Sada je sve dobro“, rekao je Sirijac po imenu Hisen.

Emir Muhammed, iz Iraka, putuje sa čitavom porodicom. Za njega, navodi, nema više života u toj zemlji.

"Tamo je veliki rat, to je veliki problem“, objasnio je Emir Muhammed.

- Dačić: Srbija neće graditi "kontrazid“ -

Vicepremijer i ministar spoljnjih poslova Srbije Ivica Dačić izjavio je danas da Srbija neće podizati "kontrazid“ za izbjeglice, nakon što je najavljeno da bi Mađarska mogla da vraća izbjeglice u Srbiju.

Dačić je u obraćanju novinarima istakao da će u petak, na sastanku ministara vanjskih poslova EU, razgovarati sa mađarskim kolegom, ocjenivši da je to "možda najveći problem koji Evropa ima u ovom trenutku“.

"Ovo nije jednostavno pitanje zato što se ne radi o sto ljudi. Radi se o nekoliko stotina hiljada ljudi. Nisu oni švercovana roba pa da se s njima manipuliše. Treba najoštrije osuditi antimigrantsko raspoloženje koje postoji širom Evrope“, rekao je Dačić dodavši da je Srbija mnogo više raspoložena nekim tradicionalnim vrijednostima nego neke članice EU.

On je ukazao da je veliko pitanje gdje će izbjeglice biti vraćene, pošto su "prošli pola svijeta bez viza i pasoša“.

"Veliko je pitanje gde će oni biti vraćeni. To je i podstaklo Mađarsku pošto su u EU počeli da govore da će sve da ih vrate u tu državu. Svaka zemlja pristupa ovom problemu različito. Naša reakcija sigurno neće biti da pravimo kontrazid. Nismo mi svetska sila da rešavamo to pitanje. Pokazaćemo solidarnist, ali ćemo tražiti od EU da defniše šta je njena politika kada je reč o migrantima“, poručio je šef srbijanske diplomatije.

Dačić je ukazao i da pomoć od 1,7 miliona eura od EU za rješenja pitanja izbjeglica u Srbiji i Makedoniji ne može biti tema za razgovor.

Prema zvaničnim podacima preko Srbije je, na putu ka zemljama EU, od početka godine prošlo 115 hiljada ljudi, mahom izbjeglica iz Sirije, Iraka, Avganistana i drugih zemalja Azije i Afrike.

Novo