Američka komisija kaže da je Kina možda počinila "genocid" nad muslimanima iz Sinđanga!
Kina je vjerovatno počinila "genocid" u postupanju prema Ujgurama i ostalim manjinskim muslimanima u svojoj zapadnoj regiji Xinjiang, navodi se u izvještaju objavljenom u četvrtak, dvostranačkoj komisiji američkog Kongresa, prenosi Reuters.
(The Jakarta Post)
Kongresno-izvršna komisija za Kinu (CECC) rekla je da su se u proteklih godinu dana pojavili novi dokazi da se "događaju zločini protiv čovječnosti - a možda i genocid". CECC je takođe optužio Kinu za uznemiravanje Ujgura u Sjedinjenim Državama.
Kina je široko osuđivana zbog uspostavljanja kompleksa u Sinđijangu koje ona opisuje kao "centre za stručno osposobljavanje" za suzbijanje ekstremizma i davanje ljudima novih vještina i koje su drugi nazivali koncentracionim logorima.
(The Guardian)
Ujedinjene nacije kažu da je najmanje 1 milion Ujgura i drugih muslimana zadržano u Xinjiangu. Vjerske vođe, aktivističke grupe i drugi rekli su da se tamo događaju zločini protiv čovječnosti, uključujući genocid. Peking negira optužbe za zloupotrebu.
Izvještaj CECC-a poziva na formalno američko "utvrđivanje da li su počinjena zlodjela" u Xinjiangu, a takvo utvrđivanje potrebno je u roku od 90 dana od američkog zakonodavstva donesenog 27. decembra.
Izvor: Reuters