Građani im donose hranu, vodu i odjeću: Smanjen broj izbjeglica u beogradskim parkovima

Region
Građani im donose hranu, vodu i odjeću: Smanjen broj izbjeglica u beogradskim parkovima
U Beogradu je danas, u poređenju s prethodnim danima, bilo manje izbjeglica iz Sirije i drugih zemlja koje na putu ka zemljama Evropske unije putuju preko Srbije

U Beogradu je danas, u poređenju s prethodnim danima, bilo manje izbjeglica iz Sirije i drugih zemlja koje na putu ka zemljama Evropske unije putuju preko Srbije, javlja Anadolu Agency (AA).

Prema procjenama Infocentra za azil u Beogradu u parkovima u blizini autobuske stanice danas boravi oko 450 izbjeglica.

Menadžer Infocentra za azil u Beogradu Vladimir Sjekloća je rekao da se trend smanjuje i da aktivisti centra svakodnevno pružaju psihofizičku, medicinsku u pravnu pomoć izbjeglicama koji borave u parkovima i javnim mjestima.

Izbjeglice koje dolaze u Infocentar, na početku Nemanjne ulice, najviše interesuju stvari koje su u vezi sa njhovim kratkim boravkom u Beogradu.

"Gde da nađu odgovarajuću hranu, kako da se snađu u bankama i uslovima pod kojim rade. Njima su potrebne informacije vezane za kratkotrajni boravak od nekoliko sati do nekoliko dana u Beogradu", rekao je Sjekloća upitan koje usluge centar pruža izbjeglicama iz Sirije, Iraka i drugih ratom zahvaćenih zemalje iz Azije i Afrike.

Sjekloća ističe da posebno raduje to što su Beograđani tolerantni prema izbjeglicama i svakodnevno pomažu donirajući izbjeglicama garderobu, stvari za ličnu higijenu i opšte potrebštine.

On se složio da je "Srbija skrenula pažnju na to kako se treba ophoditi prema izbjeglicama".

Infocentar je uz koordinaciju NVO Beogradskog centra za ljudska prava i pomoć i saradnju UNHCR-a i beogradske opštine Savski venac otvoren prošle sedmice.

U parku kod dolaznih perona beogradske autobuske stanice, koji već duže vrijeme liči na kamp, gotovo u svakom trenutku je moguće vidjeti građane kako dijele pomoć u vidu hrane i odjeće.

U trenutku dok jednoj porodici uručuje odjeću i obuću zatičemo Beograđanku Mimi Zahirjanski, inače pravnicu po struci, koja svoj gest objašnjava kao prevashodno ljudski.

"Svako od nas može da se nađe u ovakvoj situaciji. To čovek vuče u sebi. Kad neko vidi da sam ja pomogla može da podigne nivo svesti kod sebe i dođe da ih nahrani, donese vodu i da se ne plaši jer oni su ljudi kao i mi. Svi mi možemo da se nađemo u istoj priči“, rekla je Mima dodavši da ona nije bitna i da bi joj bilo drago da ona bude primjer drugima.

Prema podacima UNHCR-a kroz Srbiju je od početka godine prošlo oko 90 hiljada izbjeglica uglavnom iz Sirije, Iraka i Avganistana, a vjeruje se da ta brojka prelazi i 100 hiljada.

Srbiju je prošle sedmice zahvatio talas od oko deset hiljada izbjeglica koje su došle iz pravca Makedonije.

Novo