7000 žena, djece i bolesnih prebačeno u Srbiju, očekuje se novi masovni val izbjeglica

Region
7000 žena, djece i bolesnih prebačeno u Srbiju, očekuje se novi masovni val izbjeglica
Potresne slike koje proteklih nekoliko dana pristižu s makedonske granice stvorile su pritisak na vlasti u Makedoniji, koje su odlučile djelomično otvoriti granicu kako bi najugroženiji među izbjeglicama mogli nastaviti svoj put prema Europi.

Potresne slike koje proteklih nekoliko dana pristižu s makedonske granice stvorile su pritisak na vlasti u Makedoniji, koje su odlučile djelomično otvoriti granicu kako bi najugroženiji među izbjeglicama mogli nastaviti svoj put prema Europi.

Jučer i prekjučer vozovima su u Srbiju prebačene hiljade migranata, a  u noći sa subote na nedjelju u južnu Srbiju ušlo najmanje 7000 izbjeglica, prvenstveno bolesnih muškaraca te žena i djece.

UNHCR je potvrdio tu informaciju, dodajući kako se očekuje novi dolazak velikog broja izbjeglica. Usto, UNHCR navodi kako je od makedonske vlade dobio garancije da će "granica biti otvorena za izbjeglice koje bježe od sukoba u zemljama iz kojih potiču".

Fale pokrivači, šatori, prostor za smještaj...

Na srpskoj strani granice, UNHCR surađuje s lokalnim vlastima i humanitarnim organizacijama kako bi osigurao smještaj i hranu za one koji pristižu, ali vlada nestašica sredstava, uključujući "pokrivače, deke, šatore i prostor za smještaj". 

Na situaciju je reagirala i Međunarodna federacija Crvenog križa i Crvenog polumjeseca (IFRC), koja je pozvala na "veću podršku desecima tisuća ugroženih migranata koji ulaze u Europu preko Zapadnog Balkana".

"Neophodan je viši nivo suradnje i zajedničkog napora, kako bi se podmirile humanitarne potrebe ugroženih", ističe IFRC.

Prekjučer je u selu Miratovac podignut privremeni prihvatni centar za izbjeglice, nakon što je nekoliko hiljada izbjeglica probilo policijsku barikadu na granici s Grčkom.

Crna Gora zasad bez većih problema s izbjeglicama

Crna Gora zasad nema izražen problem po pitanju azila, migracija i izbjeglica kao njezini susjedi Srbija i Makedonija, jer se tek nekoliko izbjeglica u ovom trenutku nalazi u modernom Centru za azilante kod Podgorice, ocijenjeno je iz crnogorskog ministarstva vanjskih poslova i europskih integracija.

Direktorica Regionalne inicijative MARRI Tamara Mugoša rekla je podgoričkom dnevniku Pobjeda da se taj broj iz dana u dan mijenja, te da se situacija u regiji pomno prati i analizira.

"Ima dovoljno razloga da se pažljivo analizira situacija i mogući scenariji, kako bi se blagovremeno reagiralo i spriječili eventualni negativni efekti koje donose migracijski procesi", kazala je Mugoša. Ona je posebno istaknula odgovoran odnos Crne Gore kada je u pitanju zaštita svih prava koje migranti, tražitelji azila ili izbjeglice imaju prema međunarodnim i domaćim konvencijama i propisima.

Centar kod Podgorice ove godine koristilo oko 900 tražitelja azila

Od početka godine u Centru za azilante u Spužu kod Podgorice boravilo je oko 900 osoba tražilaca azila, uglavnom iz Sirije, rekao je za TV Crne Gore Željko Šofranac, direktor Uprave za izbjeglice i azilante i predsjednik Operativnog tima za sistem azila u Crnoj Gori.

On je međutim kazao da se značajan broj azilanata (20-30 posto) ne prijavljuje Centru već izravno od ministarstva unutarnjih poslova traži potrebne dokumente i nastavlja put prema srednjoj i zapadnoj Europi.

"To nosi sa sobom mnoge rizike, prije svega zdravstvene i sigurnosne, s njima se mogu infiltrirati i razni drugi elementi – tako da je to pod budnom pažnjom svih država i u regiji, a naravno i države Crne Gore, prije svega MUP-a i drugih nadležnih institucija koje se bave ovim pitanjem", kazao je Šofranac, prenosi agencija Hina. 

Novo