Zbog novog Zakona o prebivalištu u BiH mnogi će izgubiti beneficije velikih gradskih sredina
Zbog novog Zakona o prebivalištu u BiH mnogi će izgubiti beneficije velikih gradskih sredina, jer će se morati prijaviti na adresu gdje stvarno i stanuju, a ne u općine ili kantone koji daju više pogodnosti
Desetci hiljada građana iz cijele BiH prijavljeni su u većim centrima, koji često nude bolje beneficije građanima od manjih lokalnih zajednica. Primjerice, pretpostavlja se da više desetaka hiljada građana ima prijavljen boravak u Sarajevu, iako tu ne žive, a sve zbog toga da bi mogli ostvariti mogućnost liječenja u sarajevskim bolnicima, ili kako bi njihova djeca mogla aplicirati na neke do stipendija koje ovaj grad ili kanton daju.
Za prijavu prebivališta do sada je bola dovoljna tek usmena izava, dok je to od 29. jula ove godine prijava prebivališta mnogo složeniji proces. Prema novom bh. Zakonu o prebivalištu da bi neku adresu prijavili kao mjesto stanovanja potrebno je da posjedujete neku od nekretnina na adresi koju navodite, ili da imate potpisan ugovor sa najmodavcem stana.
Provjere adrese stanovanja stručne služne vršit će u narednih pet godina. Oni koji ne budu imali uslove, morat će mijenjati adrese, piše Patria.
Iako, prakično, novi Zakon neće u cijelosti uvesti reda kada je u pitanju mjesto prebivališta, jer i dalje postoji mogućnost manipulacije, jasno je da će mnogi izgubiti benefite, na pravom mjestu pravo na liječenje u većim centrima.
Sevima Sali-Terzić, stručnjak za ljudska prava objašnjava za novinsku agenciju Patria da novi zakon ni u kojem slučaju ne možemo gledati kao udar na građene, jer je prirodno da ljudi imaju prijavljeno mjesto prebivališta tamo gdje zaista i žive, i da u tom mjestu trebaju i ostvarivati osnovna ljudska prava.
Tačno je, kaže Sali-Terzić, da će zbog novog Zakona o prebivalištu u BiH mnogo izgubiti mogućnost liječenja u velikim centrima, ali vlasti sada treba da idu korak dalje, odnosno da svima u zemlji omoguće jedno kvalitete uslove liječenja kao i ostvarivanje drugih ljudskih prava.
(NAP)