Šetao plažom i tražio kamen, a onda otkrio "čudnu stvar" o kojoj sad priča čitav svijet

Svijet
Šetao plažom i tražio kamen, a onda otkrio "čudnu stvar" o kojoj sad priča čitav svijet
Vjerovatno ste imali priliku pročitati vijest o pronalasku ostataka aviona MH370 koji je bez traga nestao prošle godine.

Vjerovatno ste imali priliku pročitati vijest o pronalasku ostataka aviona MH370 koji je bez traga nestao prošle godine.

Komad krhotine za koju se sumnja da pripada tom avionu, pronađen je 4 hiljade kilometara od navodnog mjesta pada aviona. Istražitelji su uvjereni da ostaci aviona pronađeni uz obalu ostrva nedaleko Madagaskara pripadaju nestalom Boeingu 777.

Međutim, manje je poznato ko je pronašao ostatke.

Radi se o, kako ga strani mediji nazivaju, "skromnom čistaču plaže" Johnnyju Begueu koji je mirno šetao plažom u potrazi za idealnim kamenom kojim bi što kvalitetnije usitnio papričice čilija, a onda je nabasao na "čudnu stvar".

Iako tada nije znao o čemu se tačno radi, pretpostavio je da je riječ o dijelu aviona pa su on i njegovi prijatelji izvukli dio aviona na obalu i proguglali "avionske nesreće". Nisu ni bili svjesni da će njihovo otkriće privući pažnju svijeta i riješiti jednu od najvećih misterija novijeg datuma.

Umjesto dijela aviona otkrio je i ostatke prtljage.

"Stvarno je čudno, malo jezivo. Prtljaga je ovdje od jučer, ali niko na to ne obraća pažnju", govori Begue i dodaje: "Krenuo sam u potragu za kamenom. Nisam ni mislio da ću postati slavan".

Podsjetimo, stručnjaci se pitaju jesu li ostaci mogli uopšte stići do obale ostrva koji je oko 4000 kilometara udaljen od područja na kojem se malezijskom avionu izgubio svaki trag, jedno je od glavnih pitanja u rješavanju misterija nestalog aviona. Upravo to je pojasnio doktor okeanografije David Ferreira.

"Dio aviona pronađen je daleko od mjesta gdje se pretpostavlja da je pao MH370. No, savršeno je moguće da su ga jake struje u Indijskom okeanu donijele od područja pretrage zapadno od Australije do Reuniona. Za 16 mjeseci, koliko je prošlo od pada, komad krila mogao je prijeći put od 3000 do 4000 kilometara.

U Indijskom okeanu su dvije glavne struje – jedna ide južno od pretpostavljene zone pada MH370 i njen je smjer od zapada prema istoku. Druga struja nalazi se sjeverno od područja pretrage i kreće se od istoka na zapad. Ako je olupina pronađena kod Reuniona zaista s MH370, onda je velika vjerovatnost da su je struje najprije nosile sjeverno od zone pada prije nego što ju je 'pokupila' jaka ekvatorska struja i odnijela na zapad" rekao je Ferreira.

 
 
 

Novo