Bajramski prijem u Sarajevu: U ramazanu se kroz post iskušavala ljepota hrane, njeno duhovno značenje

Bosna i Hercegovina
Bajramski prijem u Sarajevu: U ramazanu se kroz post iskušavala ljepota hrane, njeno duhovno značenje
Svečani prijem povodom Ramazanskog bajrama večeras je upriličen na Fakultetu islamskih nauka u Sarajevu

Svečani prijem povodom Ramazanskog bajrama večeras je upriličen na Fakultetu islamskih nauka u Sarajevu, javlja Anadolu Agency (AA).

Prijemu su, između ostalih, prisustvovali, član Predsjedništva BiH Bakir Izetbegović, predsjedavajući Vijeća ministara BiH Denis Zvizdić, nadbiskup metropolit vrhbosanski, kardinal Vinko Puljić, Jakob Finci, predsjednik Jevrejske zajednice u BiH, predsjednica Udruženja "Majke enklava Srebrenica i Žepa" Munira Subašić, ambasador Republike Turske u BiH Cihad Erginay.

"U vjeri je dubina naše zahvalnosti Bogu na uputi, na milosti, i na svim drugim nebrojenim blagodatima kojima nas daruje dragi Bog. Iskreno smo vam zahvalni na pažnji koju nam ukazujete što ste s nama večeras ovdje u radosti koju mi kao postači osjećamo na Ramazanski bajram. A veličina naše radosti koju osjećamo, danas i u ovim bajramskim trenucima, povezana je sa onim što smo kao muslimani činili u toku ramazana izvršavajući jednu od pet temeljnih islamskih dužnosti, mi smo, kroz zahtjevan post koji se sastoji u odricanju od hrane i vode i svih drugih tjelesnih užitaka od zore do zalaska sunca, potvrđivali svoju potpunu predanost Bogu", poručio je reisu-l-ulema Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini Husein ef. Kavazović u svom obraćanju.

Kako je kazao, svaku veče post su prekidali večeri koja se u islamskoj tradiciji zove iftar i već svojim nazivom upućuje na tajnu božijeg stvaranja koju vjernik postač dodiruje kroz susret s čašom vode na iftaru.

"U ramazanu smo kroz post iskušavali ljepotu hrane, njeno duhovno značenje. U ramazanu smo svaki dan učili Kur'an i slušali hafize. Ramazan je mjesec objave Kur'ana.  Davdeset sedmu noć obilježili smo kao noć kada su iz kosmičkih dubina na plemenito srce Muhammeda a.s., spuštene prvo riječi Kur'ana: "Čitaj u ime Gospodara Koji stvara! Čitaj plemenit je Gospodar tvoj“  Iz tih kapljica rose potekla je rijeka islamske civilizacije kao civilizacije vjere, znanja, vakufa i džemata. Na obalama te rijeke islamske civilizacije koja je potekla u mjesecu ramazanu u riječima Ikre: čitaj iznikao je i ovaj Fakultet islamskih nauka kao najznačajnija visokobrazovna institucija Islamske zajednice u BiH i kao punopravna članica Univerziteta u Sarajevu", istakao je Kavazović.

Podsjetio je i da je ovog ramazana obilježena i 20. godišnjca genocida u Srebrenici.

"Taj događaj, kao opomena, ulazi ove godine u naš doživljaj i naše iskustvo ramazana. U ovom ramazanu Vijeće muftija donijelo je fetvu koja se odnosi na stradanje muslimana Bošnjaka u Srebrenici", naglasio je Kavazović.

Podsjetio je i na njen sadržaj.

"Polazeći od  zabrane skrnavljenja života, vjere, dostojanstva, slobode i imovine svakoga pojedinca, kao temeljne zabrane koju je ustanovio časni šerijat, a koja je sadržana u Allahovoj knjizi Kur'an-i kerimu, u riječima: Zbog toga smo mi propisali sinovima Israilovim: ako neko ubije nekoga ko nije ubio nikoga, ili onoga koji na zemlji nered ne čini – to je kao da je sve ljude poubijao i oslanjajući se na hadis Allahovog poslanika a.s., izrečen na oprosnom hadžu: O ljudi, vaša krv, vaš imetak i vaše dostojanstvo sveti su vam (haram), kao što vam je svet (haram) i ovaj dan i ovaj mjesec i ovo mjesto...", kazao je Kavazović.

Prema njegovim riječima, Vijeće muftija Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini, kao vrhovno vjersko tijelo muslimana u Bosni i Hercegovini i Sandžaku, Hrvatskoj, Sloveniji, Srbiji i bošnjačkoj dijaspori, obavezalo je svakog muslimana i muslimanku da čine što je u njihovoj moći kako bi se posljedice genocida.

"Ova vjerska obaveza ima snagu pojedinačne i zajedničke obaveze za sve muslimane i muslimanke. Isto tako, imajući u vidu da je počinjeni genocid obuhvatio šire područje srednjeg Podrinja, Vijeće muftija proglašava lokalitete Srebrenica i Žepa. Šehitlucima genocida nad muslimanima Bošnjacima. Ovi šehitluci za trajno imaju svoj hurmet, s posebnim normama ponašanja za muslimane i muslimanke", naglasio je Kavazović.

Dodao je da Vijeće muftija smatra da je suđenje odgovornima za zločin genocida protiv  muslimana Bošnjaka, koje je preneseno na međunarodne i domaće sudove, važno i prihvata odluke sudova.

"Samim time, svaka osveta koju bi preduzeo pojedinac ili grupa je zabranjena i predstavlja kršenje principa zakonitosti u uređenom ljudskom društvu. Vijeće muftija preporučuje svim muslimanima i muslimankama da čine dobro i  da se ponašaju u duhu Islama i da ulažu veliki napor na zaštiti života, vjere, dostojanstva, slobode i imovine ljudi, bez obzira na njihovu  religijsku i nacionalnu pripadnost", poručio je Kavazović.

Novo