NATO savez digao uzbunu zbog BiH: Šta to leti iznad Bosne?

Bosna i Hercegovina
NATO savez digao uzbunu zbog BiH: Šta to leti iznad Bosne?
Hrvatske vazduhoplovne snage u srijedu su bile na najvišem stepenu uzbune nakon što je iz smjera BiH u hrvatski vazdušni prostor ušao neidentifikovani avion.

Hrvatske vazduhoplovne snage u srijedu su bile na najvišem stepenu uzbune nakon što je iz smjera BiH u hrvatski vazdušni prostor ušao neidentifikovani avion.

Kako su javili hrvatski mediji, komanda NATO snaga u bazi Aviano u Italiji naredila je podizanje NATO avijacije i praćenje aviona sve dok nije došlo do njegove indentifikacije. Prema pisanju hrvatskih medija, avion je ispraćen do granice sa BiH i nastavio let iznad bh. teritorija.

Iako se ispostavilo da se radi o britanskom putničkom avionu Airbus 321 kompanije "Monarch Airlines", koji je zaboravio da se prijavi prilikom ulaska u hrvatski prostor, vlasti BiH su i ovog puta zatečene nespremne i nismo uspjeli dobiti odgovor o mjerama koje su, eventualno, bh. vlasti preuzele.

Toni Vajt iz Medija centra NATO-a u Briselu rekao nam je da NATO nema obavezu da pruža zaštitu iznad BiH zato što BiH nije njena članica, pišu Nezavisne novine.

"S obzirom na to da su neke zemlje susjedi BiH članice NATO-a, postoji djelimična zaštita vašeg vazdušnog prostora s obzirom na to da NATO avioni patroliraju vazdušnim prostorom svojih članica", rekao nam je on.

"Nezavisne" su pisale o sličnom incidentu koji se desio u februaru, s razlikom da je avion preletio cijelu BiH bez identifikacija, a da je NATO digao avijaciju kada je avion na prostoru iznad Bihaća ušao na teritoriju Hrvatske.

U Direkciji za civilnu vazdušnu plovidbu BiH su nam tada potvrdili da nisu dobili informacije o navedenom događaju, te da su o njemu saznali iz medija. Pojasnili su da rješavanje te vrste incidenata nije u nadležnosti BHDCA, jer se radi o visinama većim od 10.000 metara.

U Ministarstvu odbrane BiH su nam pojasnili da oni nemaju nadležnost za takve vrste incidenata, podsjetivši da BiH ne raspolaže mlaznom avijacijom.

U BHANSA, kontroli vazdušnog saobraćaja, rekli su nam da su primili obavještenje o tom incidentnu, ali da su im ruke bile vezane zbog visine iznad 10.000 metara, na kojoj nemaju jurisdikciju.

Nezvanično, stručnjak za bezbjednost koji je želio da ostane anoniman, pojasnio nam je da je ranije pokušan dogovor sa hrvatskim vlastima da njihovi borbeni avioni dobiju nadležnost da mogu prelijetati u teritoriju BiH kako bi reagovali u slučaju takvih incidenata, ali da je, iz političkih razloga, došlo do suspenzije pregovora.

Novo