ALARMANTNO UPOZORENJE: Ovi lijekovi mogu da izazovu jedno od NAJOPASNIJIH STANJA U MEDICINI i oštete plod

Zdrav život
ALARMANTNO UPOZORENJE: Ovi lijekovi mogu da izazovu jedno od NAJOPASNIJIH STANJA U MEDICINI i oštete plod
.

Zdravstvene vlasti upozorile su prije dva dana da su dva leijka, čije su aktivne susptance karbimazol ili tiamazol, a koji se koriste u liječenju bolesti štitne žlijezde, nose rizik od vrlo ozbiljnog stanja - akutnog pankreatitisa ili upale gušterače, ali i da dovode do oštećenja ploda ukoliko se koriste u visokim dozama u prva tri mjeseca trudnoće.

Ovo upozorenje stiglo je za sve zdravstvene radnike u Srbiji. Istovremeno, na sajtu Agencije za lijekove i medicinska sredstva (ALIMS) objavljeno je "pismo zdravstvenim radnicima" u kojem se oni upozoravaju na sve rizike po pacijente koji su na toj terapiji.

Upozorenja će se naći, kako se navodi u dokumentu, i u uputstvu za pacijente o korištenju lijekova.

Na sajtu ALIMS stoji da su upozorenje uputili zdravstvenim radnicima nosioci dozvola za te lijekove za stavljanje u promet u Srbiji zajedno sa Agencijom, kako bi ih obavestili o rizicima od pojave akutnog pankreatitisa, ali i o tome da ta terapija može da dovede do oštećenja ploda, ukoliko se koristi u trudnoći.

Prema istim informacijama, slučajevi akutnog pankreatitisa su zabilježeni u takozvanom postmarketinškom periodu praćenja bezbijednosti tih lijekova.

"lako mehanizam razvoja nije u potpunosti razjašnjen, brzi razvoj rekurentnog (ponovnog) akutnog pankreatitisa kod pacijenata pri ponovljenoj terapijskoj primeni karbimazola/tiamazola može da ukaže na imunski mehanizam", navodi se u "pismu zdravstvenim radnicima" i dodaje da je potrebno odmah prekinuti terapiju lijekovima kod pacijenata kod kojih dođe do razvoja akutnog pankreatitisa nakon njihovog uzimanja. 

"Karbimazol/tiamazol se ne smiju ponovo uvesti u terapiju, a kod pacijenata je potrebno primijeniti alternativni terapijski pristup na osnovu procene individualnog odnosa koristi i rizika", stoji između ostalog u tom "pismu".

Kako je naglašeno, sažetak karakteristika lijeka i uputstvo za lijek će biti ažurirani u skladu sa navedenim informacijama.

Bez obzira na sve, dr Zlatko Bokun, specijalista opšte hirurgije i instruktor laparoskopske hirurgije u KBC „Zvezdara", upozorava za "Blic" da je akutni pankreatititis jedno od najopasnijih stanja u medicini.

- Akutna upala se najčešće javlja kao posledica alkoholizma, zbog neliječene kalkuloze žučne kese, odnosno "kamenja u žuči". U 10 odsto slučajeva uzrok može da bude i hiperlipidemija ili povećane masnoće u krvi, a za određen broj takvih upala ne zna se uzrok. Opasno je stanje i najčešće zahtijeva intenzivno hospitalno liječenje, neretko pacijenti završavaju u intenzivnoj njezi, a nekima mora da se uradi i operacija - naglašava taj stručnjak.

"Žene u reproduktivnom periodu moraju da koriste efikasna sredstva za kontracepciju tokom liječenja karbimazolom/tiamazolom", pišu nadležni i navode da ti lijekovi mogu da se primjenjuju u trudnoći "nakon pažljive procene individualnog odnosa koristi i rizika i to samo u najnižim terapijski efikasnim dozama bez dodatne primene tireoidnih hormona". 
Kako piše u uputstvu za pacijente lijekovi su namijenjeni za liječenje prekomjernog stvaranja tiroidnih hormona, odnosno onih koje stvara štitna žlijezda. Primjenjuju se kao dio uobičajenog liječenja, ako postoji ili ne takozvana mala struma ili uvećanje na prednjoj strani vrata. Takođe, u pitanju je terpaija koja se daje pred operaciju štitne žlijezde ili ukoliko predstoji liječenje radioaktivnim jodom. Uz to, lijekovi se propisuju i pacijentima koji imaju, kako piše u uputstvu za korišćenje lijeka, blagi porast koncentracije hormona štitne žlijezde bez drugih simptoma.

Prema procenama ljekara u Srbiji, u Srbiji godišnje oboli oko 3.500 ljudi od bolesti štitne žlijezde. Zanimljivije je, ističu oni, da u Srbiji svaka druga osoba ima neki poremećaj štitne žlijezde ili čvorić, a da to i ne zna.

U Republičkom fondu za zdravstveno osiguranje (RFZO) kažu za "Blic" da oni nemaju pouzdane podatke koliko je tih lijekova popijeno jer je samo jedan od njih na njihovoj pozitivnoj listi lijekova, odnosno izdaje se na recept, ali može i da se kupi bez recepta.

U pitanju je medikament čija je aktivna susptanca tiamazol.

- On se nalazi listi lijekova RFZO-a i obezbjeđuje se na teret obaveznog zdravstvenog osiguranja. S tim u vezi, ne možemo da govorimo o tačnom broju ukupne potrošnje navedenih lijekova jer Republički fond ne raspolaže podacima o ukupnoj potrošnji lekova koji mogu da se kupe i bez ljekarskog recepta, već samo o preuzetim količinama lijekovima koji su obezbijeđeni na teret obaveznog zdravstvenog osiguranja - naveli su u RFZO.

(Novi.ba/Blic.rs)

Novo