NOVI.BA NA PREDSTAVLJANJU NASTAVKA KAMPANJE "UKLANJANJE GRAFITA": Do kraja godine u KS bit će uklonjeni grafiti sa ukupno 73 objekta
Uprava policije Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP) Kantona Sarajevo (KS), u saradnji sa Međunarodnim programom pomoći u kriminalističkoj obuci u BiH (ICITAP) i Gradskom upravom Grada Sarajeva, nastavlja aktivnosti na realizaciji kampanje "Uklanjanje grafita - Zona bez grafita" na području KS.
Tako je danas uklonjen prvi grafit sa objekta Vanjskotrgovinske komore BiH, a do kraja godine, kako je kazala Alma Rešo iz Službe za urbanizam, investicije, stambene i komunalne poslove Gradske uprave Grada Sarajeva, do kraja godine planirano je uklanjanje grafita sa ukupno 73 objekta.
- Uklanjanje prvog grafita samo je uvod u nastavak projekta koji obuhvata 33 objekta s kojih će biti uklonjeni grafiti na području uže gradske jezgre. Projekt je od javnog interesa za građane, ali i za turiste, jer stvaramo ljepšu sliku grada i ugodniji ambijent za življenje, a samim tim štitimo privatne i javne objekte od daljnjeg grafitiranja - istakla je.
Napomenula je da je ovo prva faza projekta, čija će druga faza obuhvatiti otprilike još 40 objekata, što bi sve trebalo biti završeno do kraja godine.
Projekt, se kako je rekla, finansira iz budžeta Grada Sarajeva, a za prvu fazu izdvojeno je 50.000 KM.
Rešo je napomenula da postoje posebni prostori na kojima je dozvoljeno crtanje murala koje određuju općine, koje i daju saglasnost za to, budući da se radi o uličnoj umjetnosti (street art) i jednoj posebnoj subkulturi.
- Postoji razlika između grafita, potpisa, kojekakvih izjava i pokušavanja da se nacrta nešto lijepo. Međutim, na takav način se samo uništavaju objekti jer se grafiti ne mogu ukloniti na uobičajen način već je potrebna koloristička obrada, restauracija ili rekonstrukcija, što zahtijeva znatno više sredstava nego što je predviđeno ovom akcijom - pojasnila je Rešo.
Novinarima se obratila i načelnica Odjela za odnose s javnošću Uprave policije MUP-a KS Suvada Kuldija koja je navela da su tokom prošle godine, kada je ovaj projekt i započet, imali tri krivične prijave protiv osoba koje su ispisivale grafite te 11 slučajeva gdje su intervenisali na poziv građana.
Stoga je iskoristila ovu priliku da pozove građane da obavijeste policijske službenike ukoliko primijete osobe koje ispisuju grafite, istakavši da predviđene novčane kazne za ovo krivično djelo iznose od 150 - 450 KM.