Ni granit ne može podnijeti sve: Sud naredio vraćanje osumnjičenih kriminalaca na posao

Bosna i Hercegovina
Ni granit ne može podnijeti sve: Sud naredio vraćanje osumnjičenih kriminalaca na posao
Jablaničko preduzeće Granit teško da će izdržati igre u kojima svega ima više nego logike i brige za ljude, koji hljeb zarađuju boreći se s tvrdim kamenom.

Jablaničko preduzeće Granit teško da će izdržati igre u kojima svega ima više nego logike i brige za ljude, koji hljeb zarađuju boreći se s tvrdim kamenom. 

Prema presudama Općinskog i kantonalnog suda u Sarajevu, ovo preduzeće mora vratiti na posao direktora Muhameda Marića, kojem se zajedno s njegovom ortačkom grupom trenutno sudi na Sudu BiH za privredni kriminal u Granitu.

U ovoj državi sve je moguće. Pa i to da čovjek kojem se sudi za upropaštavanje jedne firme, dok proces traje, ponovno sjedne na njeno čelo. Morat će mu isplatiti i ogromne zaostale plaće, što će Granit smrviti, prenosi Federalna TV.

Grupa radnika koja je ostala bez posla tokom stečaja jablaničkog Granita zajedno sa direktorom Muhamedom Marićem, prema presudama prvostepenog i drugostepenog suda u Sarajevu, moraju biti vraćeni na posao i moraju im biti isplaćene sve zaostale plate.

"To je katastrofa, čovjek koji nas je upropastio, nije radio svih ovih 20 i nekoliko mjeseci, sad da za to naplati po 5.000 plaću, to je na sramotu ove države", ogorčen je predsjednik Sindikata radnika Granita Mensud Ćosić.

Muhamedu Mariću i ortačkoj grupi traje suđenje pred Sudom BiH po 32 tačke optužnice, na osnovu kojih se terete za osam godina organizovanog privrednog kriminala i to utaje poreza, pronevjere, zloupotrebe položaja, pa čak i izazivanja lažnog stečaja jablaničkog Granita.

Stečajni upravnik Granita Abid Šarić smatra da su Općinski i Kantonalni sud u Sarajevu trebali sačekati ishod suđenja za privredni kriminal prije donošenja presuda po tužbi za vraćanje na posao.

"Donijeli su presude koje sad znače da Granit više zaista ne može više živjeti", dodaje Šarić.

Po presudama, Granit je dužan isplatiti više od pet miliona maraka zaostalih plata. Firma koja se tek diže iz pepela i isplaćuje minimalne plate za postojećih dvije stotine radnika novca za to nema. Tako da ih očekuje zaustavljanje proizvodnje i likvidacija firme.  

Stečajna uprava Granita je Vrhovnom sudu Federacije uputila zahtjev za reviziju presude. Radnici poručuju da će se obraćati svim institucijama u pokušaju da još jedanom sačuvaju firmu koja je pred novim slomom, prenosi Federalna.

Novo