6 stvari koje nam Google još uvijek ne može reći o ISIS-u
Uprkos ubrzanoj ekspanziji terorističke organizacije ISIS na Srednjem istoku, te učestalim i brutalnim napadima, postoji još mnogo stvari koje ne znamo o ovo terorističkoj organizaciji.
Bezbroj pitanja koje postavimo na Google-u u vezi ISIS-a će biti pretrpana masom odgovora - i većina će biti kontradiktorna.
Ovo su pitanja na koja nemamo siguran odgovor (ali možda možemo pretpostaviti).
Koliko zaista ima pripadnika ISIS-a?
U septembru 2014. CIA je rekla CNN-u da pripadnika ISIS-a u Iraku i Siriji po slobodnoj procjeni ima od 20.000 do 31.150.
Al Jazeerin izvještaj tvrdi drugačije. Sirijski observatorij za ljudska prava u Britaniji tvrdi da ISIS-ovaca ima mnogo više - čak 80.000 do 100.000 (50.000 u Siriji i 30.000 u Iraku).
U novembru 2014., kurdski zvaničnici su tvrdili da ISIS-ova vojska broji 200.000 ljudi, prema navodima RT.com.
U decembru prošle godine, ruski general Valery Gerasimov je izjavio da ISIS-ove vojne formacije čini 70.000 ljudi.
Ko i šta finansira ISIS?
Prema Economistu, američki zvaničnici tvrde da ISIS zarađuje 2 miliona dolara dnevno crpeći zalihe nafte i da su samofinansiraju, što nije uobičajeno za terorističku organizaciju. U istom članku se navodi da je ISIS 2014. godine zaradio 20 miliona dolara na otmicama, odnosno otkupninama.
CNN objašnjava da nafta dolazi iz rafinerija i izvora koje ISIS kontroliše u sjevernom Iraku i Siriji. U Siriji se na dnevnoj bazi proizvede 44.000 barela nafte, a u Iraku 4.000. ISIS je opljačao iračke banke u junu 2014, gdje su ukrali 500 miliona dolara. CNN također ukazuje na ukradena bogatstva, artefakte i poreze - ili iznudu - u područjima koja su pod njihovom kontrolom, kao izvor finansiranja.
Uprkos tvrdnjama o samofinansiranju, Gary Samore, bivši savjetnik predsjednika Obame, za Independent je izjavio da ISIS ima finansijsku podršku bogatih tiranina.
Zašto su pobijedili u mnogim bitkama?
Tim Lister (CNN) objašnjava zašto je ISIS tako uspješan koristeći ključne slučajeve gradova Ramadija (Irak) i Palmyre (Sirija) kako bi opisao vojnu "taktiku zastrašivanja" koju ISIS provodi. Koristeći "šok i strahopoštovanje" na malim metama kojima se lako upravlja, te korištenjem diverzija, ISIS prezentira "novu vrstu ratovanja". Dok su pripadnici ISIS-a rasprostranjeni u čitavom region biti će teže ih otkloniti, a iračke sigurnosne snage to ne mogu same uraditi.
Daily Beast naglašava važnost iračke politike u srži snage ISIS-a. Prije pada Ramadija, bagdadska vladajuća šiitska klasa se plašila osnaživanja sunitske većine više od ISIS-a, prema navodima jednog iračkog generala, tako osiguravajući minimalni otpor džihadistima.
Iračka vojska ne može pobijediti ISIS zato što je to slaba, borilačka sila bez discipline, "korumpirana i netrenirana", kako ju je nazvao irački analitičar u intervjuu za Vox.
Sirijski predsjednik Assad je neodlučan po pitanju direktnog napada na ISIS, jer, za razliku od drugih pobunjeničkih skupina kao što su Slobodna sirijska vojska (Free Syrian Army) i Nusra Front, ISIS nije uputio direktnu prijetnju Damasku i smatra se prednošću, tvrdi sirijski biznismen za Time. Također, dodaje da je Assadov režim "pragmatičan" u pristupu ISIS-u, održavajući poslovne odnose sa ovom terorističkom grupom.
Koji su ISIS-ovi dugoročni planovi?
Nedugo nakon al-Baghdadijevog govoru u junu prošle godine, MailOnline je objavio mapu ISIS-ovih pristalica koji prikazuju petogodišnji cilj - širenje kalifata kroz Srednji Istok, Sjevernu Afriku i dijelove zapadne Azije, kao i dijelove Evrope. Navodi da ISIS planira staviti Španiju pod svoju kontrolu do 2020. godine.
Pored uspostave kalifata prema planu na mapi, Baghdadi je pozvao muslimane cijeloga svijeta da ga prate, navedeno je u Guardianu.
Observer.com navodi da je ISIS-u u planu dominacija svijetom i uspostava islamskog društva.
Koje metode regrutovanja ISIS primijenjuje?
Javnosti je poznato da ISIS koristi društvene mreže, kao što su Twitter i Tumblr, kako bi regrutovali i muškarce i žene.
Prema tvrdnjama Guardiana, neki pripadnici ISIS-a su regrutovani dok su radili kao sezonski radnici, sa ISIS-ovcima koji su platili njihovim porodicama 30.000 dolara da se presele u Aleppo.
ISIS ima budžet od 2 milijarde dolara, tvrdi CNN, te finansira produkciju videa pomoću kojih regrutuju tinejdžere koristeći oznaku "sexy bearded jihadist" (seksi bradati džihadisti) predstavljene kao potencijalne supružnike za žene, potencijalne regrute, sa obećanjima o obrazovanju i slično.
ISIS, također, regrutuje militante iz drugih organizacija i preobraćene članove protivničkih grupa da se bore za njihov cilj, izvještava Bustle.
Koliko ISIS plaća svojim borcima?
Buzzfeed tvrdi da ISIS svojim članovima plaća 400 dolara mjesečno.
U članku Business Insidera piše da ISIS svojim članovima plaća čak 150 dolara dnevno.
Iraqinews.com navodi da je al-Baghdadi obezbijedio "fond" za sve ISIS članove koji žele da se ožene, kupe kuću, namještaj, ali i plaću od 1.200 dolara mjesečno.
Kralj Jordana Abdullah II tvrdi da je mjesečna plaća ISIS-ovog pripadnika 1.000 dolara mjesečno, izvještava NBC News.
John Kerry, državni sekretar SAD-a, navodi da je ISIS bio prinuđen smanjiti plaće borcima u Mosulu za 75 posto, zbog smanjenih prihoda od nafte tokom Koalicijskih zračnih udara u tom regionu.