"Srebrenica je zajednička tragedija svih strana"

Region
"Srebrenica je zajednička tragedija svih strana"
Aymeric Chauprade je svjetski poznat politikolog i privrednik. Doktorat iz političkih nauka stekao je na Sorboni, diplomirao je matematiku i međunarodno pravo. Predavao je na Univerzitetu u Švajcarskoj i Francuskoj.

Aymeric Chauprade je svjetski poznat politikolog i privrednik. Doktorat iz političkih nauka stekao je na Sorboni, diplomirao je matematiku i međunarodno pravo. Predavao je na Univerzitetu u Švajcarskoj i Francuskoj.

Član je Evropskog parlamenta iz reda francuskog Nacionalnog fronta, kao i novoosnovane Grupe za slobodu.

U intervjuu za web portal European Western Balkans (EWB) govori o rezoluciji o Srebrenici koju je Nacionalni front uputio u Evropski parlament.

Gospodine Chauprade, ove godine navršava se 20 godina od dešavanja u Srebrenici, šta je bio Vaš motiv za predlaganje rezolucije?

Odlučio sam da predložim rezoluciju kao alternativu mnogim neobjektivnim rezolucijama o Srebrenici, koje su kolektivnu krivicu svaljivale na srpsku stranu.

Genocid je najgnusniji zločin i sve srebreničke žrtve i srpske i bošnjačke zaslužuju našu pažnju i ne smiju više biti političko oružje lokalnih političkih lidera.

U Evropskom parlamentu smatramo da pogled na događaje u Srebrenici kao zajedničku tragediju svih strana jedina garancija da se tako nešto više neće ponoviti i početak pravog pomirenja naroda u BiH.

U Nacionalnom frontu smatramo da je vrijeme za implementaciju neophodnih reformi koje će omogućiti bolji život građanima BiH, jer BiH je nestabilna zemlja sa rastućim problemom islamskog radikalizma, gdje je 45 odsto stanovništva nezaposleno, a trećina radi u državnim institucijama.

Koje su glavne poruke rezolucije o Srebrenici?

Rezolucija treba da pruži nepristrasan uvid u  dešavanja od aprila 1992. do jula 1995. godine u Srebrenici.

Napadi muslimanskih snaga na okolna srpska sela kao i proboj koridora od strane Vojske Republike Srpske nakon pada Srebrenice, 11. jula 1995, uzeti su u obzir prije donošenja bilo kakvih zaključaka.

Ko su autori prijedloga rezolucije? Neke struje u Srbiji je podržavaju

Prijedlog rezolucije je u potpunosti konstruisan od strane Nacionalnog fronta u Evropskom parlamentu. Cijenimo podršku od strane onih koji vjeruju da će ova rezolucija doprinijeti istinskom pomirenju.

Organizovaćete konferenciju u Evropskom parlamentu na temu „Srbija među vodećim silama“?

Da, organizovaćemo konferenciju 30. Juna i tema će biti „Srbija između Amerike, EU i Rusije“.

Može li Srbija stvarno da igra ulogu posrednika između EU i Rusije?

Sa sigurnošću tvrdim da neće biti lako, jer Rusija i EU nisu u najboljim odnosima zbog dešavanja u Ukrajini. Uglavnom to će biti glavna tema konferencije koju organizujem! Vjerujem da ću imati više ideja poslije 30. juna.

Koji bi po vama bio najbolji pristup prema zapadnom Balkanu od strane EU?

Na Balkan treba gledati kao na klub suverenih država od kojih svaka ima specifične interese. One nisu vlasništvo ni SAD, ni EU, ni Rusije. To je naše stanovište.

Novo