Odlukom o izvozu mlijeka i mliječnih proizvoda u EU dato povjerenje institucijama BiH

Bosna i Hercegovina
Odlukom o izvozu mlijeka i mliječnih proizvoda u EU dato povjerenje institucijama BiH
Vijeće ministara BiH pozdravilo je odluku kojom je omogućen izvoza u EU termički obrađenog mlijeka i određenih mliječnih proizvoda iz BiH, čime je prepoznat uloženi trud i rad u ovoj oblasti i dato povjerenje institucijama BiH

Vijeće ministara BiH pozdravilo je odluku kojom je omogućen izvoza u EU termički obrađenog mlijeka i određenih mliječnih proizvoda iz BiH, čime je prepoznat uloženi trud  i rad u ovoj oblasti i dato povjerenje institucijama BiH, javlja Anadolu Agency (AA).

Ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa Mirko Šarović informirao je Vijeće ministara BiH o ovoj važnoj odluci za mljekarski sektor i naglasio da nadležne institucije nastavljaju provoditi aktivnosti na uspostavi sistema kontrole u ovoj oblasti.

Ministarstvo vanjske trgovine i ekonomskih odnosa s nadležnim tijelima intenziviralo je aktivnosti na stvaranju uvjeta za izvoz drugih proizvoda iz BiH, u prvom redu drugih mliječnih proizvoda, mesa, peradi i jaja. 

Usvojen je izvještaj o aftercare aktivnostima Agencije za unapređenje stranih investicija za 2014. godinu, s preporukama za poboljšanje poslovnog okruženja u BiH radi stvaranja povoljne poslovne klime sa što manje administrativnih prepreka, uz dobru zakonsku regulativu, dostupnost odgovarajuće radne snage i povoljnije izvore finansiranja.

- Ekonomski rast u BiH - 

Vijeće ministara BiH primilo je k znanju informaciju Direkcije za ekonomsko planiranje o perspektivama 2015. - 2018. godine u kojoj se navodi da bi uslijed očekivanog ekonomskog rasta ekonomskih partnera Bosne i Hercegovine, bh. ekonomski rast mogao iznositi 2,6 posto u 2015. godini, te 3,2 posto u 2016. godini. 

U periodu 2017. – 2018. godine se očekuje daljnje postepeno jačanje ekonomskog rasta u BiH i to prvenstveno zbog sve povoljnijeg eksternog okruženja. Tako je za 2017. godinu projiciran rast od 3,6 posto, nakon čega slijedi daljnje ubrzavanje na 4,4 posto 2018. godine.

Očekivano postepeno povećanje broja zaposlenih i realnih plaća nošeno proizvodnjom i izvozom, rast tekućih priliva iz inostranstva te direktnih stranih ulaganja bi trebali dovesti do rasta finalne potrošnje od 1,7 posto i investicija od 8,3 posto u 2015. godini. 

Vijeće ministara BiH usvojilo je Akcioni plan Bosne i Hercegovine za otklanjanje nedostataka u borbi protiv pranja novca, s ciljem  harmonizacije sistema sprečavanja pranja novca i finansiranja terorizma sa standardima i preporukama Radne grupa za finansijske mjere protiv pranja novca – FATF.

Bosna i Hercegovina i entiteti, u skladu s ustavnim nadležnostima, provest će set mjera za sprečavanje pranja novca i finansiranja terorizma do polovine 2017. godine. Riječ je o obavezama iz FATF preporuka i Rezolucije Vijeća sigurnosti UN-a "1373" u ovoj oblasti.

Ministarstvo sigurnosti će za Vijeće ministara pripremiti pregled nosilaca aktivnosti koji će biti zaduženi za realizaciju svake od mjera navedenih u ovom akcionom planu.

Predsjedavajući Vijeća ministara će o usvajanju Akcionog plana informirati Sekretarijat FATF-a.

Bosna i Hercegovina ispunjavanjem međunarodnih obaveza nastavlja aktivno djelovanje u ovoj oblasti, a od aprila ove godine ostvaren je značajan napredak, posebno usvajanjem izmjena i dopuna Krivičnog zakona BiH, čime su ispoštovane preporuke MONEYVAL-a u vezi s krivičnim djelima pranja novca te oduzimanja nezakonito stečene dobiti.

- Državni program IPA za ovu godinu 37,2 miliona eura - 

Vijeće ministara BiH je usvojilo i projektne prijedloge koji sačinjavaju prijedlog IPA 2015. državnog programa za BiH vrijednog 37,2 miliona eura. Direkcija za evropske integracije dostavit će prijedlog državnog IPA 2015. paketa za BiH Evropskoj komisiji zajedno s radnim verzijama tri pripadajuća sektorska planska dokumenta za sektore Javna uprava, Unutrašnji poslovi, Pravda i osnovna prava IPA 2015. – 2017. i državnim paketom IPA 2015. za Bosnu i Hercegovinu. 

Prethodno je Vijeće ministara BiH upoznato s radnim verzijama ova tri planska sektorska dokumenta i zadužilo Direkciju za evropske integracije da organizira i, u saradnji s nadležnim koordinirajućim institucijama, poštujući ustavne nadležnosti, redovno ažurira i dorađuje ove sektorske planske dokumente uzimajući u obzir i komentare Evropske komisije.

Naloženo je Direkciji za evropske integracije da nastavi organizaciju procesa pripreme radnih verzija sektorskih planskih dokumenata za preostala dva sektora iz IPA-e II, i to za sektore: Konkurentnost i inovacije: strategije lokalnog razvoja te Obrazovanje, zapošljavanje i socijalne politike, a prema smjernicama i rokovima Evropske komisije.

Ministarstvo vanjske trgovine i ekonomskih odnosa i Ministarstvo civilnih poslova zaduženi su da kao resorne koordinirajuće institucije, poštujući ustavne nadležnosti, koordiniraju izradu pojedinačnih sektorskih planskih dokumenata za programiranje IPA II-e, i to: Ministarstvo vanjske trgovine i ekonomskih odnosa za sektorski planski dokument konkurentnost i inovacije na lokalnom nivou, a Ministarstvo civilnih poslova za sektorski planski dokument za obrazovanje, zapošljavanje i socijalne politike, u saradnji s i u skladu s instrukcijama Direkcije za evropske integracije.

Zadužene su resorne koordinirajuće institucije da, u skladu s ustavnim nadležnostima, uspostave i koordiniraju rad sektorskih radnih grupa za pripremu sektorskih planskih dokumenata za programiranje IPA-e II putem kojih će se pripremiti pojedinačni sektorski planski dokumenti za korištenje sredstava IPA-e II  u zadatim rokovima i u skladu s planom i instrukcijama Direkcije za evropske integracije.

Novo